У міжвоєнний період станиславівська поліція доносила, що все більше місцевих євреїв стають прихильниками руху сіоністів-ревізіоністів. Його метою було відновлення єврейської держави на обох берегах ріки Йордан.
Ідеям ревізіоністів симпатизували станиславівські торговці й підприємці, студентська спілка «Бар Кохба», спортивні товариства «Гасмонеа», «Маккабі», «Гакоах», а також єврейський аналог Пласту – «Бейтар», пише «Репортер».
Головним ідеологом сіоністів-ревізіоністів був Володимир Жаботинський (1880-1940). Народився в Одесі, потім перебрався до Петербурга, де зайнявся журналістикою. В часи Першої світової сформував єврейський легіон, який воював у складі британської армії. Після війни мешкав у Палестині, але активно подорожував Європою та агітував євреїв переселятися до Святої землі. Виступав проти соціалістів, вважав дипломатичний шлях визнання єврейської держави недієвим і ратував за силовий варіант.
У Станиславові Жаботинський був тричі. Історик Любов Соловка відшукала цікаві подробиці перебування головного ідеолога ревізіоністів на Прикарпатті.
Вперше він прибув сюди 8 грудня 1930 року. Його зустрічали захоплені прихильники, яких стримували польські поліцейські та єврейські бейтарівці. У кінотеатрі «Тон» (теперішній «Люм’єр») Жаботинський прочитав лекцію про життя в Палестині та закликав євреїв Станиславова їхати на історичну батьківщину. Поліція нарахувала на заході близько 2000 людей.
Не обійшлося й без курйозів. Коли авто з почесним гостем проїжджало через площу Міцкевича, тутешні соціалісти… закидали його гнилими яйцями.
Наступного разу Жаботинський приїхав сюди у квітні 1933. Його симпатики зробили правильні висновки. Побоюючись чергової провокації соціалістів на вокзалі, вони зустріли потяг у Галичі та непомітно доставили гостя автомобілем до Станиславова.
Іван Бондарев |