Четвер, 21.11.2024, 18:09:22

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2020 » Березень » 21 » Легенди старого Станиславова. Господарі вілли «Крокус»
00:01:01
Легенди старого Станиславова. Господарі вілли «Крокус»

Є персонажі, що залишаються в історії виключно через причетність до якоїсь відомої особистості. Наприклад, композитор Антоніо Сальєрі. Якби не стосунки з Моцартом, нині б його пам’ятали лише музикознавці.

У Станиславові подібним діячем став Карл Калоус. Він був директором в’язниці «Діброва», проґавив втечу першого українсь­кого «терориста» Мирослава Січинського і саме тому потрапив на сторінки історичних монографій. Досидів би Січинський свій термін, ніхто б того Калоуса не згадував. Якщо директор вже «засвітився» у літописах, цікаво довідатись про нього більше, пише Репортер.

Відомо, що Карл Калоус мав чеське походження. Народився у 1869, вісім років прослужив у артилерії, вийшов у відставку поручником, по-нашому – старшим лейтенантом. Далі швидко просувався кар’єрними сходами пенітенціарної системи, дослужився до директора «Діброви». Жив, як пан, – розводив на продаж коней і свиней, їздив на полювання.

Як не дивно, після втечі Січинського Калоуса з роботи не поперли. У квітні 1915 року директор згадується у переписці російської окупаційної адміністрації. Але вже в липні очільником тюрми стає його заступник.

А де ж Калоус? Про це можна прочитати у книзі Лілі Цьоклер «Бог чує молитву». Це дружина лідера німецької громади Станиславова пастора Теодора Цьоклера, відомого благодійника. Отже, у січні 1921 року пастор отримав листа з Богемії – історичного регіону Чехії. Писав колишній директор «великої станиславівської в’язниці», який через війну був змушений повернутись на батьківщину. Чоловік пропонував пастору задешево віддати свою віллу в Татарові, яку дещо пошкодили російські солдати під час Першої світової. Цьоклер добре знав директора, адже його діти ходили до німецької школи, якою опікувався пастор.

Лілі не називає прізвища начальника тюрми, але й так зрозуміло, що йдеться про Калоуса. Цьоклери придбали будинок, назвали його віллою «Крокус» і проводили там літні канікули. У 1939 році совіти будинок розібрали, поскладали на вантажівку й відвезли у невідомому напрямку.

І про Калоуса далі нічого не відомо. Хоча, на зимовій Олімпіа­ді 2018 у чеській збірній з хокею був асистент тренера Іржі Калоус. Може, нащадок?

Іван Бондарев


Переглядів: 290 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024