Головна » 2021»Листопад»27 » На Прикарпатті Пасічнянська громада і Надвірнянська райрада не можуть поділити Пнівський замок
19:06:13
На Прикарпатті Пасічнянська громада і Надвірнянська райрада не можуть поділити Пнівський замок
Жителі Пасічнянської територіальної громади, що на Івано-Франківщині, виступили проти передачі в оренду Пнівського замку. Про це Суспільному сказав голова громади Андрій Гунда.
За його словами, Надвірнянська районна рада під час реформи децентралізації не передала замок Пасічнянській громаді, на території якої він розташований. Натомість під час сесії 18 листопада депутати районної ради вирішили віддати історичну споруду в оренду.
Пнівський замок розташований на території однойменного села у Пасічнянській територіальній громаді, проте за документами є власністю Надвірнянської районної ради. Голова Пасічнянської тергромади Андрій Гунда розповідає, що неодноразово звертався в райраду з проханням передати їм фортецю, проте відповіді не отримував.
"Без будь-яких переговорних процесів, без круглих столів намагаються передати пам’ятку архітектури незрозуміло кому. Це може зайти будь-який учасник, будь-яка фізична особа-підприємець, будь-яка юридична особа й отримати у довгострокову оренду пам’ятку архітектури. Це — велика проблема", — каже Андрій Гунда.
Голова громади виступає за те, щоб замок не передавали в користування підприємцям, а вхід у нього був безкоштовним.
"Ми відстоюємо бажання людей вільно гуляти, прогулюватися Пнівським замком, а не платити за це гроші", — розповідає Андрій Гунда.
У 2018 році тоді ще Пнівська сільська рада виграла українсько-румунський грантовий проєкт "Об’єднані спадщиною". Відповідно до нього, Пнівський замок хотіли законсервувати, а його територію підсвітити, розповідає заступник голови Пасічнянської громади Тарас Юрчило. Також планували облаштувати музей, паркінг та місця, де могли б зупинятися туристи. Зараз реалізацію проєкту призупинили через фактичного власника фортеці — Надвірнянську районну раду, каже Тарас Юрчило.
"На даний час районна рада надсилає якісь незрозумілі листи в Євросоюз, Кабінет Міністрів. Ми не розуміємо, через що. Вони (ЄС — ред.) не можуть зрозуміти, чому тут, на місцях, не можуть наші високопосадовці чи поділитися, чи обговорити ці питання, які їм нецікаві. Вони ж дають гроші, Європа дає гроші. Їх не цікавить, що в нас тут відбувається", — розповідає Тарас Юрчило.
Пнівський замок – пам’ятка архітектури національного значення. Споруда, зі слів керівника громадської організації "Надвірнянський туристично-інформаційний центр" Володимира Гринішака, — єдиний якісно збережений фортифікаційний об’єкт у нашій області. Відновлювати його планували й за гроші з бюджету області декілька років тому. Тоді тут проводили реставрацію однієї із веж і витратили з обласного бюджету майже 2 млн грн. За словами Володимира Гринішака, тоді ці роботи не дали результату, адже зараз існує загроза обвалу однієї з веж під час сильних опадів. Керівник "Надвірнянського туристично-інформаційного центру" вважає, що рішення районної ради про передачу споруди в оренду є одним зі способів збільшити свій бюджет.
"Районна рада шукає кожну копійку для утримання свого апарату, на свої зарплати. І, відповідно, кожен об’єкт – це є можливість отримати якісь гроші з продажу або з оренди. Пнівський замок є дуже знаковим і, можливо зробивши там щось протягом наступних кілька років – чи якусь реставрацію, чи якісь там покращення, це може стати дивідендами для майбутніх виборів", — розповів Володимир Гринішак.
Кореспондентка Суспільного телефонувала до голови Надвірнянської районної ради Олександра Кеніза. Проте від коментарів він відмовився. Щоб отримати інформацію, Суспільне надіслало в районну раду інформаційний запит.
За словами адвокатеси Оксани Кобрин, Надвірнянська районна рада має право передавати в оренду Пнівський замок і проводити тут реконструкцію, адже є фактичним власником споруди. Проте для цього рада повинна отримати погодження Міністерства культури.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.