На Прикарпатті триває реставрація храму XIХ століття. У пам’ятці архітектури місцевого значення вже укріпили стіни та відновили старовинний іконостас. Про це Суспільному Карпати розповів парох церкви Різдва Христового Василь Смицнюк.
Церкву Різдва Христового, що у селі Сілець Ямницької громади, звели у 1888 році. Вже кілька років тут не проводять богослужіння. З жовтня 2020 року в храмі розпочали реставраційні роботи. За словами пароха церкви Василя Смицнюка, вже відновили правий та лівий кути церкви – їх залили бетоном та замінили прогнилі дошки на нові. Також вирівняли стіни, які деформувалися від часу. Окрім того, деревину обробили спеціальним хімічним розчином, який дозволить її зберегти. Наразі роботи призупинені – чекають на новий етап фінансування.
"Ми взялися спочатку до основи. Бо наступний етап, який ми будемо робити, – це реставрація центрального купола, який в такому ж проблематичному стані. Можливо, частково доведеться реставрувати ті ікони, які є під куполом. Ці ікони і взагалі цей храм є дорогий тим, що ці ікони арочні, вони належать пензлю відомого на той час художника на Галичині Юліана Панькевича", – розповідає парох церкви Різдва Христового.
Священнику вдалося зберегти декілька старовинних ікон. На одній із них добре видно діри від куль. Вони залишилися після того, як радянські солдати приходили до храму, щоб постріляти. Також зберігся іконостас XIX століття. Його основа залишилася у старому храмі, її відреставрують пізніше. А от ікони перенесли до нової церкви, будівництво якої завершили кілька років тому, та вмонтували в нову основу.
"Верхній ряд, пророки – це зі старого іконостасу. Апостоли – також. Тепер оці 6 празників – також є звідти. Бічні оці ікони – Ісуса Христа, Пречистої Діви Марії – це вже є нові, намальовані. Архангели по боках – так само. Царські врата взяті зі старого іконостасу", – говорить священник Василь Смицнюк.
Голова Ямницької сільської ради Роман Крутий розповідає, що проєкт з реставрації храму Різдва Христового вартує 300 тисяч гривень. Його подали в Асоціацію органів місцевого самоврядування Єврорегіон "Карпати-Україна". Загалом відновлюють храм за пожертви прихожан, благодійні внески меценатів та гроші з бюджету Ямницької територіальної громади.
"У нашій громаді є програма "Духовне життя". І ми на цю програму спрямовуємо кошти. На кожен храм, який розташований у нашій громаді – а в нас їх є близько 10 – щорічно ми виділяємо на кожен храм по 50 тисяч гривень. Це орієнтовно пів мільйона на всі храми нашої громади для того, щоб вони могли підтримуватися в належному стані", – розповів Роман Крутий.
За словами начальника обласного управління культури, національностей та релігій Володимира Федорака, цьогоріч на реставрацію храму в Сільці надали 50 тисяч гривень з обласного бюджету за програмою "Духовне життя" на 2021 рік.
"Зокрема, програма "Духовне життя", згідно з якою передбачено виділення 2,5 мільйона гривень як на реставрацію об’єктів культурної спадщини, так і ремонт церков, які в різному стані і в різних ситуаціях. Таких церков є близько ста", – сказав Володимир Федорак.
Про те, що варто відновлювати храм, вважає і місцева жителька Ганна Колодній. Їй майже 82 роки. До старої церкви ходила її бабуся, мама й вона сама маленькою дівчинкою. Пам’ятає часи, коли церкву закрила радянська влада. Каже, старі люди ходили в сусіднє село на службу, не ховаючись.
"Були й ось так на сходах, у дворі. Переважно, як вам сказати, на Паску, на Різдво багато. Як була у нас закрита – то ходили люди до Єзуполя. Ми навіть паску колись йшли святити до Єзуполя", – розповідає Ганна Колодна.
За словами пароха Василя Смицнюка, реставрація триватиме 5-6 років. Після закінчення робіт у старовинному храмі планують проводити богослужіння до свят та визначних дат. Також збираються позначити церкву на туристичному маршруті.
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.