Неділя, 08.09.2024, 01:44:47

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2024 » Липень » 4 » Понад 70 років пролежали під шаром бетону. На Франківщині облаштують меморіал із сотні мацев
08:51:30
Понад 70 років пролежали під шаром бетону. На Франківщині облаштують меморіал із сотні мацев

У селищі Чернелиця на Івано-Франківщині планують облаштувати меморіал з єврейських надгробків. Їх місяць тому знайшли під час демонтажу радянського памʼятника. Жителі громади відкопали приблизно 100 мацев, які "совєти" використали для зміцнення фундаменту монумента.

Чи зберігся первинний вигляд надгробків, скільки років найстарішому та кому вони належали, читайте у матеріалі Суспільного.

Зі старовинних мацев склали східці

Жителі Чернелиці знайшли єврейські надгробки у центрі селища. Голова громади Іван Скрипʼюк каже: понад 70 років вони пролежали під шаром бетону та були основою східців, що вели до радянського монумента. З його слів, місяць тому в селищі почали демонтувати цей памʼятник, щоб облаштувати на його місці алею памʼяті воїнів, які загинули під час російсько-української війни. Тоді під час робіт і знайшли приблизно сотню мацев. Вони були повернуті надписами донизу, і спершу здавалося, що це — звичайні плити з вапняку, розповідає Іван Скрипʼюк.

"Ми не знали їхньої кількості. Тобто чотири сходинки у чотири ряди по периметру були виставлені ці мацеви. І тому це був трохи шок для людей, що тут їх така кількість. Ми вивезли приблизно вісім тракторних причепів оцих мацев", — каже Іван Скрипʼюк.

Найстаріший надгробок датують 1770 роком

Знайдені надгробки вивезли на кладовище. На багатьох з них збереглися надписи та малюнки, на деяких — кольорові фарби. На одній з мацев є надпис німецькою мовою. За словами директора єврейської громади в Івано-Франківській області Ігоря Перельмана, це — рідкість для Галичини.

"Це — поодинокий випадок. На єврейських надгробках таке дуже рідко можна зустріти. Подібне трапляється в Румунії. Я не знаю, чому вони так зробили. Про це фахівці, історики розкажуть, чому тут надпис німецькою", — каже Ігор Перельман.

Він додає: мацеви — одна з найбільших знахідок на заході України за останні десять років. Найстаріший надгробок, який знайшли в Чернелиці, датують 1770 роком. Наразі, пояснює Ігор Перельман, зʼясували, що ці плити були на могилах людей різних професій: медиків, фармацевтів, ремісників.

"Щось було повʼязане з виноробством або спиртовиробництвом. Є, що чоловік займався виробами зі шкіри. Кожна мацева — це історична памʼятка і дуже-дуже цікава. Вона означає, що людина чимось займалася, чомусь присвячувала життя", — говорить Ігор Перельман.

Меморіал з єврейських мацев

Голова громади Іван Скрипʼюк розповідає, що до початку 40-х років XX століття в Чернелиці жили 50 єврейських родин. Там досі збереглися будинки, в яких мешкали євреї, а також стіни синагоги та кладовище, на якому вціліли нижні частини мацев. Тож на цьому цвинтарі планують облаштувати меморіал із надгробків, які знайшли в центрі селища.

"Або це буде стіна памʼяті, або воно буде на землі, під фундамент змонтовано. Все фінансування — це пожертви людей, тих, хто вважає міцвою  це зробити", — додає директор єврейської громади в Івано-Франківській області.

Найближчими днями почнуть оглядати мацеви, щоб зрозуміти, які з них потребують реставрації. Зі слів Ігоря Перельмана, втілити проєкт планують до кінця літа 2024 року.

Що відомо про збереження єврейських надгробків на Франківщині

Навесні 2023 року понад три сотні єврейських надгробків демонтували з тротуару у Снятині на Івано-Франківщині. Найстаршій мацеві було понад 260 років.

Щоб вшанувати пам’ять про єврейський народ на цвинтарі у Снятині планують звести меморіал з мацев у формі менори.

Понад десять років у Рогатині на Франківщині американське подружжя Марла Раучер Осборн з чоловіком Джеєм відновлюють та впорядковують єврейські кладовища. Їх зруйнували під час німецької окупації у 40 роках XX століття. Для вшанування та збереження пам’яті подружжя планує збудувати меморіал у формі зірки Давида.


Переглядів: 28 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024