8 жовтня 2024 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація книжки «Степан Ленкавський в історії ОУН. Документи і матеріали» Частина 1 (1904–1944), упорядником і редактором якої є відомий історик, доктор політичних наук, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич. Організатор події «Інститут Наукових Студій Націоналізму».
Як відзначив упорядник і редактор видання, доктор політичних наук, кандидат історичних наук, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич до книжки увійшли невідомі, маловідомі та частково опубліковані документи з історії ОУН та життя її співзасновника, ідеолога і Провідника Степана Ленкавського. Вони охоплюють період його життя від народження і до виходу з концтабору Авшвіц у 1944 р. та розкривають малодосліджені сторінки історії ОУН того часу та місце і роль у ній Степана Ленкавського.
«Кілька років тому мені приснилося, що я перебуваю в якійсь книгарні, навіть я б сказав у храмі книги. Всюди були тільки книги. Від того часу я як сів писати, то не можу ніяк завершити. Це видання не стільки історія Ленкавського, а більше історія ОУН. Воно унікальне тим, що я намагався публікувати невідомі документи, яких ніхто ще не бачив. Окрім документів про Ленкавського, є документи про його участь у діяльності української студентської організації в Станиславові, особисті документи, стеження польської поліції та інші. Серед феноменальних документів - перекладена з польської мови «Справа конгресівців». Це була справа польської влади про шести членів ОУН, які брали участь у Конгресі українських націоналістів. З унікальних документів тут також є створений ОУН «План розбудови України» у всіх сферах. Раніше цей план був опублікований фрагментами, а мені вдалося в архіві знайти практично цілий документ, лише без однієї сторінки», - розповів Олександр Сич.
Пропонована підбірка документів про Степана Ленкавського та історію ОУН є першою книгою з майбутньої серії. Варто зазначити, що ця книга, як і попередні твори Степана Ленкавського, вирушила у всі обласні універсальні наукові бібліотеки України.
Доєдналися до змістовного діалогу та поділилися своїми судженнями і міркуваннями про презентоване видання «Степан Ленкавський в історії ОУН. Документи і матеріали» Частина 1 (1904-1944) кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри слов'янських мов Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, перекладачка з польської мови Наталія Щербій, доктор історичних наук, професор Сергій Адамович, директор ГО «Інститут наукових студій націоналізму», директор обласного телебачення «Галичина», депутат обласної ради Ігор Дебенко, директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління ІФНТУНГ Дмитро Дзвінчук та інші.
Зокрема, історик Сергій Адамович зауважив, що джерелознавчі праці складніші за всі інші. «Це можливість майбутнім читачам безпосередньо ознайомитись з тією епохою. Адже у монографіях більше думка автора, а тут прямі джерела. Тут зібрані документи з багатьох архівів по всьому світі. Степан Ленкавський присвятив своє життя Організації Українських Націоналістів, він не прагнув влади чи популярності, а працював над утвердженням ОУН. Тому ця книга буде дуже корисною для всіх, хто цікавиться історією».
Директорка обласної книгозбірні Людмила Бабій щиро подякувала Олександру Сичу за натхненну працю, яка відкриває нові сторінки історії ОУН, багатогранність постаті С. Ленкавського, його ідейні переконання та вплив на політичну ситуацію того часу, а також доносить до суспільства правду про ці події і є важливим кроком до перемоги у боротьбі за нашу свободу та незалежність. На згадку про сьогоднішню зустріч Людмила Василівна подарувала Олександру Максимовичу біобібліографічний покажчик «Олександр Сич у тандемі науки, історії, політики», виданий ІФОУНБ ім. І. Франка з нагоди його 60-літнього ювілею, а також висловила глибоку вдячність за подаровані примірники презентованої книги для читачів головної бібліотеки області.
Привернула увагу присутніх, а це знані науковці, депутати Івано-Франківської обласної ради, громадськість області, бібліотечні працівники та студенти місцевих вузів, тематична книжкова виставка із фондів ІФОУНБ ім. І. Франка «Степан Ленкавський: «Моє життя - національне визволення».
Усі охочі мали можливість поспілкуватися з автором, придбати видання з автографом та зробити світлину на пам'ять. |