Четвер, 30.05.2024, 15:54:45

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2021 » Листопад » 29 » Шість історій про кохання в листах у контексті Коломиї. Історія друга: Кирило та Євфрозина Трильовські
21:06:53
Шість історій про кохання в листах у контексті Коломиї. Історія друга: Кирило та Євфрозина Трильовські

Кирило Трильовський (6.05.1864, с. Богутин, Золочівський пов., Львівщина – 19.10.1941, Коломия) – правник, політичний і громадський діяч, видавець, засновник товариства «Січ».
Згідно з характеристикою коломийського лікаря В. Кобринського доктор Кирило Трильовський – «…це «Січі», віча, збОри і вибОри»; за спогадами сучасників він «…тряс цілою Галичиною», а називали його «Січовим батьком». Але, виявляється, надзвичайно діяльний у громадському житті К.Трильовський був ще й добрим сім’янином, люблячим чоловіком і татом, про що свідчать його листи та спогади.
У 1894 р. молодий Кирило одружився з донькою директора народної школи села Оршівці Кіцманського повіту на Буковині Онисима Поповича Євфрозиною, з якою був заручений ще 1889 р. «Батьки моєї дружини були дуже гарні люди, і я почувався щасливим, що ввійшов у таку добру родину», – згадував згодом сам К. Трильовський. А коли у 1898 р. через обставини змушений був ненадовго розлучитися зі своєю коханою, переживав це дуже важко: «…моє родинне гніздечко мусіло, хоч би й на короткий час, розбитися – жінка з дітьми виїхала, а я залишився сам у великій душевній депресії. Пригадую момент, як я кинувся на ліжко і зацитував слова бідного Антона з «Синьої книжечки» Василя Стефаника: «Темний світ навперед мене!».
Мабуть, на довше розлучався К. Трильовський з дружиною уже в поважних літах, коли вона з якоїсь причини ще залишалася на еміграції у Відні, а він 1927 р. повернувся до Коломиї. В листах до Євфрозини звертався не інакше, як «Дорогенька!», «Любе моє серденько!», «Дорогеньке моє серденько!», а на одному з конвертів, адресованому їй, навіть написав «Моїй найвищій інстанції». І це вже після 34 років подружнього життя! Лист без дати (кін. 1920-х рр.): «Завтра переношуся на помешканє у…великий фронтовий покій з ганком…далеко від улиці. В літі буде приємно. Але щож? Без тебе! Гей! Гей! Як я тут видержу?!»; «Страшно мене загризає самота, бо як прийду увечері в хату…, а в комнаті могильна тишина»; «Будь ласка, дорогенька, пиши мені багато і про ріжні дрібниці твого житя. Бо се мене занимає». (20.02.1928 р.)
Кирило Трильовський прожив з дружиною у злагоді майже півстоліття, виховав чотирьох дітей, але, незважаючи на бурхливу політичну та громадську діяльність, ніяких статків не надбав – помер в орендованому помешканні на вулиці Українській у Коломиї. Та здобув він значно важливіше: повагу та підтримку простого українського люду, родинне щастя й добру пам’ять нащадків.


Кочержук Мирослава,
наукова співробітниця
Музею історії міста Коломиї


Переглядів: 145 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024