Неділя, 16.06.2024, 17:21:20

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2012 » Травень » 9 » Скільки ж років Краснодвору-Надвірній?
23:00:40
Скільки ж років Краснодвору-Надвірній?
Коли виникла Надвірна, хто її засновник, звідки походить назва міста? На ці питання історики й краєзнавці довго не могли дати однозначної відповіді. Висловлювали тільки припущення й здогадки. Найпоширенішою стала версія, що виникнення Надвірної пов’язане із селом Пнів та Пнівським замком. До такої думки дослідників підштовхнув польський архітектор Фелікс Марковський.
У статті «Палац в Надвірній…» він послався на відомого польського письменника Іполіта Ступницького, при цьому перекрутивши його слова. Ф. Марковський писав: «Назва Надвірна походить від особистої надвірної служби знатних Потоцьких, яка в замку, напевне, Пнівськім, не мала місця, зосталась осаджена біля нього в присадибних будинках, з яких згодом містечко постало». Насправді Ступницький про Пнів і Пнівський замок навіть не згадував. У своїй праці «Галіція під поглядом географічним і топографічним» писав таке: «Надвірна з рештками колись укріпленого замку, на який наїзники часто нападали… Назвисько Надвірна походить від численної надвірної служби впливових Потоцьких, яка в замку не маючи місця, навколо нього у будинках була осаджена, з яких пізніше містечко повстало».
Насправді, Надвірна як населений пункт виникла на землях, що належали магнатському роду Куропатвів. Її первісна назва є Краснодвір. Вперше Надвірна за старою назвою згадується 23 січня 1578 р. у привілеї польського короля Стефана Баторія, який надав міщанам право проводити у новозаснованім місті торги та ярмарки.
«1578 р., 23 січня, м. Варшава. – Король Стефан Баторій на прохання галицького войського Миколи Куропатви надає привілей на заснування містечка Краснодвір і запроваджує у ньому річні ярмарки і щотижневі торги.
Громадські торги запроваджуються у містечку Краснодвір.
Стефан Божою милістю король Польщі та ін. Сповіщаємо цим нашим писанням усіх і кожного, кого це цікавить, і подаємо до загального відома. Що до нас звернулися наші радники з проханням підтвердити [привілей] для містечка, названого Краснодвір, власності уродженого Миколи Куропатви, галицького войського, заснованого на сирому корені на ґрунтах села Пнів`я. І ми, виявляючи нашу милість згаданим жителям і міщанам і бажаючи сприяти започаткуванню цього згаданого містечка, висловлюємо нашу королівську волю і прихильність щодо всілякого зростання і примноження їхніх статків…
А для вірності цього підписуємо власною рукою і наказуємо прикріпити нашу вислу королівську печатку. Дано у Варшаві на загальному сеймі Королівства дня 23 місяця січня року Божого 1578, а королювання Нашого року другого».
Першим цей документ у Варшавському архіві виявив відомий польський дослідник, професор університету Марії-Кюрі Складовської в Любліні Річард Щигель.
Ростислав ГАНДЗЮК,
заступник керівника науково-редакційного відділу 
«Звід пам`яток історії і культури України. Івано-Франківська область»

Переглядів: 838 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024