Учора, 9 січня, на позачерговому засіданні виконавчого комітету Болехівської міської ради вирішили законсервувати пам’ятник невідомому солдатові у Болехові, що перебуває в аварійному стані.
“На засіданні ухвалили рішення про вжиття заходів щодо об’єкта культурної спадщини – пам’ятника невідомому солдату в м. Болехові. Враховуючи його аварійний стан, було вирішено провести невідкладні консерваційні роботи на об’єкті культурної спадщини”, – йдеться в повідомленні Болехівської міськради у фейсбуці.
У коментарях під дописом директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук запропонував демонтувати пам’ятник у зв’язку з аварійним станом. Мешканці Болехова обурилися, шо радянський пам’ятник називають культурною спадщиною, і назвали зневагою до українських воїнів те, що він досі стоїть через дорогу від Алеї Слави.
Пам’ятник невідомому солдату в Болехові встановлено 1956 року. Він є копією з оригіналу, що був на Пагорбі Слави у Львові. Позаду пам’ятника встановлені таблиці з переліком загиблих 298 осіб. Поряд з пам‘ятником – братська могила радянськмх солдатів та могили героїв радянського союзу майорів Георгія Андрєєва (6.05.1922, с. Глибоке, Зав’ялівський р-н Алтайський край, РСФСР – 02.09.1945, Болехів) і Павла Зубка (1907-1945). Дати смерті майорів свідчать про те, що вони не визволяли Болехів у 1944 р. У музеї історії міста Болехова ім. Р. Скворія припускають, що вони належали до військових формувань, що були задіяні в ліквідації учасників українського підпілля.
Відповідно до реєстру поховань, могил, меморіальних споруд, пам’ятників і пам’ятних знаків жертв воєн і політичних репресій в Івано-Франківській області братську могилу занесено до пам’яток історії та культури місцевого значення.
Минулого року на пам’ятнику, зокрема на таблицях зі списками імен, похованих у братській могилі, з’явився напис “вбив”. |