Нещодавно в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбувся круглий стіл на тему: «Районна преса Івано-Франківщини: джерело краєзнавчої інформації».
Модератор зустрічі – заступник директора Галина Горбань у своєму вступному слові окреслила основні питання круглого столу, ознайомила присутніх з виставкою краєзнавчої періодики, яку отримує ОУНБ ім. І. Франка, газет Прикарпаття з колекції Володимира Шеремета та часописів, які видає письменник і краєзнавець Василь Бабій, пише Правда.
Голова обласної організації Національної спілки письменників України Євген Баран зупинив увагу на розмаїтті видань, що друкуються у районах і про які не дуже обізнаний пересічний читач. Він наголосив, що видавці подібних часописів дають змогу молодим невідомим літераторам спробувати себе на ниві Слова.
Письменник, краєзнавець і педагог Василь Бабій розповів про часописи, які він видає та поділився проблемами їх друкування і фінансування.
Головний редактор Всеукраїнського дитячого журналу «Дзвіночок» Леся Пилип’юк-Диркавець наголосила: «Наш журнал – ровесник Незалежності України. Ми зуміли привернути до видання письменників з усього світу, а саме: Канади, Америки, Австралії, Німеччини, Польщі. І не тільки дописувачів, а й художників. Кошти, які ми отримуємо від обласної ради, ідуть виключно на друк, а все решту ми вишукуємо самотужки». Також вона розповіла, що часопис розпочав друк дитячих книжок.
Письменник Володимир Єшкілєв, який видає журнал «Мантикора», зазначив, що друкує часопис за власні кошти. Він закликав ширше рекламувати свою друковану продукцію, і тоді завжди знайдуться люди, які зацікавляться тим чи іншим виданням. Письменник поділився своїми роздумами про роль друкованого слова у вік комп’ютерних технологій, проблемами привернення читача до книги.
Редактор-видавець з Снятина, директор Музею культури і книги Покуття Володимир Карий в своєму виступі також підняв питання проблем читання. Він зауважив: «Щоб читач повернувся до книги, письменники і видавці повинні його зацікавити, зрозуміти чим і як їм допомогти».
Відомий краєзнавець Петро Арсенич подякував бібліотеці за змістовну виставку часописів, а також звернувся до представників влади з пропозицією більш активніше допомагати авторам і упорядникам вартісних видань, які друкують самотужки.
Цікаву інформацію про друковані видання села Липівка Тисменицького району надав видавець Ігор Угриновський. Газета «Липівське джерело» виходить щоквартально накладом 500 примірників. Часопис висвітлює новини села, звіт голови села, статті про відомих людей села, різні оголошення. Видається в селі й альманах «Дзвіночок», в якому акумулюються матеріали до відкритих уроків в школі, а також збірки поетичних доробків окремих мешканців Липівки. Громада із задоволенням підтримує випуск даних видань, так як розуміє, що все залежить від людей, від їх бажання зробити щось важливе для рідного села.
З великою зацікавленістю слухали учасники круглого столу виступ колекціонера Володимира Шеремета. Понад 300 газет і журналів, які виходили і виходять в області за часи незалежної України, нараховує його колекція. Унікальним експонатом є перший номер газети «Галичина» 1989 року, який друкувався в Прибалтиці і перевозився на Івано-Франківщину. Багато часописів вже не виходять, але інформація про них збережеться.
Заступник директора департаменту інформації діяльності та комунікації з громадськістю – начальник управління інформаційної діяльності ОДА Василь Артим проінформував присутніх про програми, які діють в області на підтримку місцевого книговидання та окреслив проблеми в галузі видавництва. Начальник відділу інформаційного забезпечення та моніторингу департаменту ОДА Дарія Кухарчук запропонувала вносити пропозиції на друкування краєзнавчих видань на 2016 р. та зініціювати на місцях прийняття районних програм підтримки книговидавничої справи і читання.
На завершення зустрічі учасники круглого столу запропонували продовжити такі діалоги і надалі та спільними зусиллями підтримувати видання, які друкуються в області. |