Четвер, 21.11.2024, 16:10:49

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Жовтень » 18 » У Коломиї завершено дослідження військових поховань у центрі міста
14:52:31
У Коломиї завершено дослідження військових поховань у центрі міста

У серпні на площі Скорботи у Коломиї фахівці комунального підприємства "Пам’ять" провели розкопки. Тут розбирали радянський меморіал, де нібито було поховано понад 500 червоноармійців — "визволителів" від нацистів.

Як і передбачали фахівці, меморіал виявився не зовсім таким, як було зазначено у документах. За словами історика, керівника комунального підприємства "Пам’ять" Василя Тимківа, останки людських тіл знайшли, але не зовсім під меморіалом і не таку кількість, як було зазначено на плитах, пише "Бліц-Інфо".

"Під меморіальними плитами могил не було, тож довелося їх трохи пошукати. За документами з'ясували, що раніше меморіал був дещо в іншому місці. Відтак, розкопали територію довкола і справді знайшла тіла, але під тротуаром. Очевидно, проєктувальнику меморіалу не сподобалось місце могил, тому його просто пересунули. А над могилами зробили тротуар", — каже Тимків.

За словами історика, всі знайдені людські останки були перепоховані раніше, ще у 1947 році. Тож він не здивувався, коли людські кістки знайшли не тільки у ящиках, а й поза ними.

"Ми знали за архівними документами, що це були тіла, перенесені з колишньої базарної площі біля Ратуші. Тоді перепоховання солдати робили за добу, дуже бігом. І напевне їм не вистачило ящиків, то просто все, що викопали з того цвинтаря, висипали у яму. Я почав звіряти всі прізвища, які були зазначені у плитах. І виявилось, що близько сотні — це НКВД, які загинули від рук ОУН-УПА. Саме так вказано в архівах. А чотири сотні червоноармійців, які були на цьому меморіалі, насправді поховані у селах і на інших цвинтарях Коломиї. Тобто, ніхто перепоховань спеціально для меморіалу не робив. Гадаю, що таким чином вирішили приховати кількість вбитих упівцями енкаведистів і "розбавили" прізвища червоноармійцями, які загинули від поранень у госпіталі", — відзначив директор КП "Пам'ять".  

Загалом, на площі знайшли останки близько сотні людей. Тож інформація про 500 похованих вояків прогнозовано виявилося вигадкою радянської влади. 

Втім, на цьому сюрпризи для пошуковців не закінчилися. Як розповів виданню історик, серед людських останків знайшли німецьку нагороду. Спочатку подумали, що це міг бути трофей. Та все ж раніше мали історію на Закарпатті, де разом з червоноармійцями були поховані німці, тож і в цьому випадку вирішили виключити такий варіант. Відтак, проконсультувалися з німецьким товариством, яке займається перепохованням німецьких солдатів.

"Нам порадили перевірити зуби. У Німеччині солдатам ставили таку "заливку" на зуби, тобто пломбували. Так ми виявили, що серед цих останків було 15 німців. За даними з німецьких архівів, під час Другої світової 16 німців поховали на цвинтарі біля Ратуші у Коломиї. Та радянська влада ті хрести знесла і почали ховати там НКВДистів. Очевидно, коли солдати проводили перепоховання до меморіалу, то просто викопали всі останки, які знайшли. Ніхто не розбирався, чиї вони. Тож 15 німецьких солдатів вже поїхали додому. А щодо решти останків, то робота триває, досліджуємо в архівах кожне прізвище. Думаю, що за кілька тижнів вже буде повний список і у Коломиї проведуть перепоховання", — відзначив Василь Тимків. 

Нагадаємо, пам'ятник радянським воїнам, який був центральним елементом радянського меморіального комплексу, на площі Героїв (Скорботи) демонтували ще у 2021 році. За перепоховання братської могили взялися цього року. 


Переглядів: 12 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024