Сьогодні музей “Опілля” в Рогатині відзначає три роки створення.
“Рівно три роки тому, у таку ж дощову і холодну погоду, 19 листопада 2018 року, ми відкрили музей “Опілля”. Здавалось би, лише три роки… Для музейного закладу це ду-у-уже мало. Розуміючи це, весь час працюємо над його вдосконаленням і водночас приділяємо увагу туристичній промоції міста. А коли робота до душі – то можна гори перевернути”, – поділилася керівниця музею Ольга Блага.
Окрім екскурсійної та виставкової діяльності, музей проводить роботу з промоції регіону загалом. Так, у 2019 році став переможцем конкурсу Міністерства культури України «Малі міста – великі враження», реалізувавши проєкт «Створення центру дослідження нематеріальної культурної спадщини Рогатинського Опілля».
Перший етап – проведення весільно-гастрономічного фестивалю «Спечу тобі долю» (фестиваль особливого солодкого весільного хліба «долі», який характерний лише для весільної обрядовості Рогатинщини).
Другий етап – випуск буклета «Спечу тобі долю» як спосіб збереження та популяризації об’єкта (весільного хліба – «долі») нематеріальної культурної спадщини.
У 2019 та 2020 році Рогатинська міська рада стала переможцем у конкурсі Івано-Франківської обласної ради «Краща етнокультурна громада» (регіон Опілля). Субвенційні кошти були використані на сприяння збереженню і популяризацію культурної спадщини та початок реалізації наступного етапу роботи Центру дослідження нематеріальної культурної спадщини Рогатинського Опілля – відкриття творчого простору гончарної майстерні на базі Рогатинського історико-краєзнавчого музею «Опілля».
2020 рік – перемога у грантовому проєкті Асоціації «Єврорегіон Карпати-Україна» та реалізація власного проєкту «Рогатин туристичний» (розробка та встановлення туристичної навігації в м. Рогатин, картосхем, вказівників та інформаційнійних стендів).
Найбільша гордість музейників – цьогорічна перемога у грантовій програмі Українського культурного фонду, завдяки якій осучаснили постійні експозиції та розпочали діджиталізувати музейні фонди, роблячи їх доступнішими для відвідувачів.
“Ми провели декілька десятків персональних та колективних виставок – як мистецьких, так і науково-популярних. Три рази у нас експонувались наукові банерні виставки від Національного музею Голодомору-Геноциду та Українського інституту національної пам’яті. Ми зустрічали у музеї багато поважних гостей та міжнародних делегацій. Одні з останніх наших поважних відвідувачів – Міністри закордонних справ Туреччини та України“, – пишаються в музеї.
Вже зовсім скоро під керівництвом майстра Романа Ясінського запрацює гончарна майстерня при музеї, де дітки і дорослі зможуть спробувати відродити це давнє ремесло. |