Неділя, 19.05.2024, 23:40:13

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2021 » Листопад » 13 » У Вигоді кожен може спробувати себе в ролі бокораша
13:40:52
У Вигоді кожен може спробувати себе в ролі бокораша

Проєкт “Бокораш. Відродження забутої історії лісосплаву”, що реалізовувався КП «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України тривав з липня по листопад 2021 року.

Проєкт був спрямований на збереження культурної спадщини регіону, підвищення його туристичної привабливості. Для досягнення цієї мети командою проєкту було доповнено інтерактивну експозицію Центру, шляхом створення нового стенду, що інтерпретує процес лісосплаву, яким займалися плотогони (бокораші) з XVII до першої половини XX століття. Це ремесло є невід’ємною частиною історико-культурної спадщини регіону, яка може бути повністю втраченою і забутою.

Відтепер за допомогою сконструйованого інтерактивного дерев’яного плоту кожен відвідувач зможе відчути себе учасником процесу лісосплаву. Інформаційний стенд, стисло та нетривіально знайомить з деталями цього промислу, в т.ч. конструювання плота та елементів побуту бокорашів, як-то їх повсякденний одяг, типові знаряддя праці тощо. Охочі також зможуть зробити фото на згадку у автентичному одязі (костюмі) бокораша.

До цього відвідувачі Центру могли відчути та краще зрозуміти минуле та сьогодення місцевості, пов’язане з традиційною та сучасною деревообробкою та транспортуванням лісу вузькоколійкою. Стенд «Бокоращ» став 23-м у Центрі та органічно доповнює секцію «КОЛІЯ ТА МІСЦЕВЕ ЖИТТЯ», яка тепер матиме назву «ШЛЯХАМИ ДЕРЕВИНИ», інтерпретуючи поруч з традицією транспортування дерева вузькоколійкою ще й епоху лісосплаву, яка мала значно довшу історію.

За словами директора Центру Сергія Андрусяка, його команда переконана, що нова секція «Бокораш», уже запущена у тестовому режимі, затримує індивідуальних відвідувачів у Центрі щонайменше на 20 хвилин, а групам до 10 осіб збільшує час перебування майже на годину, адже кожен хоче зробити унікальну світлину у одязі бокораша на справжньому плоті й на майже справжній річці – саме так виглядає вдало підсвітлена фотоінсталяція бурхливої карпатської ріки. Стенд дозволяє гостям вивчити мінімум 20 старовинних бойківських слів-професійних та ужиткових термінів, що от-от відійшли б у небуття. Це чудовий результат, адже це – гарантія нових емоцій, збільшення часу перебування гостей у Вигоді і, зрештою, нові й нові відвідувачі. Дуже цінним є той факт, що мешканці громади невимовно тішаться новій атракції і ще більше пишаються своїм індустріальним спадком. Головне, що горять очі у дітей – більшість з них навіть не здогадувалися про цю віху в історії Вигоди і Карпатського лісового промислу, а відпер на власному досвіді відчули цінність та значення лісосплаву.

Проект також озброїв Центр спадщини та Вигодську селищну раду новими оновленими промоційними матеріалами, що анонсують оновлену експозицію для відвідувачів. Оновлені проектом євробуклети та промоційні брошури Центру спадщини будуть розповсюджуватися на публічних туристичних та культурних подіях та безпосередньо в Центрі спадщини.

Довідково:

Центр спадщини Вигодської вузькоколійки – відома атракція Івано-Франківщини, що інтерпретує природну та промислову спадщину Вигодської громади та Карпатського регіону загалом, створена за сприяння ЄС «Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини» та Вигодською селищною радою. Об’єкт діє з 2015 року й, у доповненні з «Карпатським трамваєм», місцевою багатою природою та культурою, мотивує подорожуючих до активного відпочинку, пропонує повноцінний туристичний продукт. На сьогодні тут облаштовано 23 інтерактивних стенди з цікавим відео та аудіо ефектами, демонструється пізнавальний фільм, діє «Лісова школа». З моменту відкриття Центр відіграє важливу роль у житті громади: не тільки приваблюючи нових відвідувачів та затримуючи їх у Вигоді, а й виконуючи набагато ширші функції, виступаючи значущим генератором змін, соціальних ініціатив та місцевих доходів.

В середньому за рік Центр відвідує 8000 осіб. У 2019-му їх було 12000 при межі самоокупності – 15000. Але в 2020 році, у в’язку з пандемією COVID-19 суттєво знизилась відвідуваність Центру, що призвело до значних фінансових втрат та негативно вплинуло на діяльність установи загалом. Відвідуваність за період січень-серпень 2020 р. впала до 1213 осіб (16,4% порівняно з 2019 роком). Завдяки Проєкту інституційної підтримки від УКФ, наданій у 2020 році, підприємство отримало змогу підвищити інституційну спроможність, налагодити зовнішні комунікаційні зв’язки і працювати над новими шляхами розвитку та модернізації, в т. ч. оновленням експозиції, що стало можливим у 2021 році, завдяки спільному гранту від УКФ та ДАРТ.

Проєкт «Бокораш. Відродження традиційної історії лісосплаву» реалізується КП «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» Вигодської селищної ради за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України (ДАРТ). Позиція Українського культурного фонду (УКФ) може не збігатись з думкою автора.


Переглядів: 149 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024