Субота, 25.05.2024, 13:16:04

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2020 » Квітень » 10 » Вартість будівництва найстарішої школи Калуша складала 45 000 злотих
20:31:31
Вартість будівництва найстарішої школи Калуша складала 45 000 злотих

Раніше йшлося, що калушанин Андрій Шутяк придбав на одному з інтернет-аукціонів проєкт найстарішої школи міста, відомої як червона або нині ЗОШ І-ІІІ ступенів №1.

У проєкті школи №1 чітко вказано, що архітектор будівлі — львівський архітектор і педагог Тадеуш Вацлав Мюнніх. Історичний документ калушанин Андрій Шутяк придбав на одному з інтернет-аукціонів.

У статті Тадеуша Мюніха «Budowa szkół ludowych w Galicji (Czasopismo Techniczne. — 1898. — № 24) йдеться про проєкт розпочатої в 1897 році, а наступного року введеної в експлуатацію подвійної шестирічної школи — чоловічої і жіночої в Калуші. Отримати копії стаття Андрієві Шкутяку вдалося завдяки фахівцям науково-технінчої бібліотеки Національного університету "Львівська політехніка".

Проєктована для Калуша шестирічна школа становить по своїй структурі дві ізольовані будівлі зі спільною стіною (для економії), які, втім, мають зовні вигляд цілком суцільного будинку з гармонійним цілісним фасадом.

Це вид «будинку-близнят», у якому ліва половина, призначена для чоловічої школи, містить на другому поверсі по два кабінети на 80 і 50 учнів, один — на 40 і канцелярію. На першому поверсі — по одному кабінету на 80 і 60 учнів, кабінет релігії та приміщення для керівника школи, що складається з трьох кімнат, передпокою, кухні, ніші, кладочки, туалету з сіньми, з окремим виходом на подвір’я.

Права частина будинку, що вміщує жіночу школу, має на другому поверсі по два кабінети на 80 і 50 учениць і один — на 40. На першому ж поверсі, окрім класу для вивчення релігії, — по одному кабінету на 80 і 60 учениць та приміщення для керівники закладу, що складається з двох кімнат, передпокою, кухні, кладочки, туалету і сіней із виходом на подвір’я. Під частиною цього помешкання при достатній висоті підлоги враховане підвальне приміщення для «шкільного слуги» (зараз так не говорять, але тоді то звучало саме так, що охоронець, він же сторож, він же двірник — то шкільний слуга. — Авт.), що складається з житлової кімнати, кухні, пивничку і має окремий вихід на шкільне подвір’я.

Кожна з частин будинку має окремий головний вхід, по осі котрого влаштована окрема  в описаний раніше спосіб сходова клітка, з відокремленими вбиральнями, з яких чоловічі вбиральні мають окрім комірок з унітазами, зручно розміщені  пісуари, тоді як жіночі вбиральні мають більшу кількість комірок з унітазами (в оригіналі статті вказано «виходок». — Авт.). Ті ж сходи ведуть і в підвал, і на горище.

Повна площа будинку складає 940 кв. метрів, а повна вартість — 45 000 злотих. Відповідно, 1 кв. метр коштував 48 злотих, враховуючи вартість місцевих матеріалів та робочої сили.

Переклад з польської Юрія Ониська


Переглядів: 238 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024