Радянське минуле Івано-Франківська ще до сьогодні дуже яскраво проявляється у багатьох сферах життя. Як не як – майже пів століття ідеологічної роботи. Тому ми ведемо на нашому сайті рубрику, у якій пишемо про деякі події з життя радянського Станіслава, а пізніше – Івано-Франківська. Дивовижно, але в багатьох речах минуле не так вже й разюче відрізняється від сьогодення. Та й загалом цікаво згадати – як же воно було. Бо, незважаючи на всі ідеологічні та трагічні моменти в історії, місто жило своїм життям, результат якого ми спостерігаємо дотепер.
1960 рік Як боролись за чистоту 25 березня прийняте обов’язкове рішення Станіславської міськради про додержання санітарного стану в місті. Воно зобов’язувало керуючих домоуправліннями, комендантів відомчих будинків, керівників підприємств, установ, організацій та домовласників строго додержувати санітарного стану на належній їм території: систематично прибирати двори, тротуари та вулиці від сміття і нечистот, а взимку – від снігу. Під час ожеледі тротуари та переходи на проїзній частині бруківки слід було посипати піском. Цим рішенням встановлювався також час для прибирання вулиць і тротуарів: влітку – з 4 до 7 години ранку, в осінньо-зимовий період – з 5 до 8 години ранку. Заборонялось виливати нечистоти, помиї та викидати сміття на вулиці, тротуари та подвір’я (крім місць, для цього спеціально відведених). Встановлювались місця для вивозу і звалювання сміття – Тартакова вулиця (вулиця Дудаєва) за погодженням з колгоспами, рідкі нечистоти – спеціальний котлован за інфекційною лікарнею, сніг – на береги річок Бистриці Надвірнянської і Солотвинської. У разі порушення цих приписів передбачалась громадська догана через пресу, штраф до 100 крб. або виправно-трудові роботи строком до одного місяця. Тим часом пенсіонери скаржились, що у Піонерському парку замурували бічні входи. Крім того, вони вважали, що там варто заборонити гру в м’яча між молодими насадженнями. Оскільки молоді гравці зламали вже не одне деревце.
З вивісками боролись ще у ХХ столітті… У червні прийняте рішення міськради про заходи по упорядкуванню зовнішнього благоустрою та рекламно-вивісочного господарства у місті. Порушники загальновстановлених правил розміщення вивісок мали сплатити штраф 100 карбованців чи відбути місяць виправно-трудових робіт. На шляху до зірок А доки Радянський Союз брав активну участь у космічній гонці, у Станіславі вирішили, що назріло питання про організацію у місті планетарію. У «Прикарпатській правді» писали, що для цього тут знайдуться і кваліфіковані кадри, і належне приміщення. Також у газеті висловили думку, що місто потребує відкриття букіністичного магазину. Однак поки планетарій тільки залишався задумкою, у Станіславі на початку жовтня відбулось перше спецгашення з нагоди Тижня листа. Спецштемпелем листи у місті гасили з 3 по 9 жовтня. Ольга Рега За матеріалами газети «Прикарпатська правда» (1960 рік) Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу краєзнавчої літератури та директору бібліотеки Людмилі Бабій. |