Саме так, згідно особистого девізу цісаря Франца Йосифа І, можна охарактеризувати роботи з прибирання цісарсько – королівського військового кладовища ПСВ у Галичі. До праці, пожертвувавши час своєї літньої відпустки, долучився представник з Польщі – Броніслав Ржешотарський (Bronislaw Rzeszotarski).
Під час робіт було викошено територію меморіалу, вирубано молоді чагарники, які постійно стараються захопити площу очищену під час попередніх робіт з благоустрою. Роботи проводилися на волонтерських засадах, з використання особистої техніки та палива учасників толоки.
Така особиста позиція п. Броніслава свідчить про жертовність його особи і бажання докластися до упоряджувальних робіт в місцях спільної пам’яті наших народів.
Звичайно, на міждержавному рівні є багато дискусійних питань, проте на міжособистісному рівні в плані збереження культурної спадщини завжди можна знайти порозуміння – яке є корисним для спільної справи. Приклад п. Ржешотарського гідний для наслідування – тож вчергове заохочуємо всіх небайдужих до свого особистого вкладу у справу відновлення місць нашої історії.
Довідково. Броніслав Ржешотарський – працював дипломатом. Був першим секретарем Посольства Польщі в м. Києві; доктор права; певний час адміністраційний працівник студій Східної Європи Варшавського університету. Курував в посольстві Польщі у м. Києві напрямок увіковічнення пам’яті полеглих поляків – зокрема, відновлення меморіалу в Биківні. У Галичі він не гість – тут проживають батьки його дружини, яких вони спільно щорічно відвідують.
Почесний краєзнавець України
А.Чемеринський |