Субота, 23.11.2024, 11:40:21

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2024 » Вересень » 26 » Врятувати старий квартал
22:41:21
Врятувати старий квартал

Мало хто знає, але у 80-х роках минулого століття був проект об'єднати дві площі - площу Ринок і площу Шептицького (тоді Урицького), знісши цілий старовинний квартал.

Насправді такі речі тоді вирішували не в Станіславі, а в Києві. Благо окремі тверезі люди в тому ж Києві і потім Львівські реставраційні майстерні переконали, що варто попрацювати і порятувати квартал. І ця робота вперто і методично продовжувалась 15 років.

Пишаюсь, що я теж працював над цим з багатьма іншими реставраторами. За той час довелось практично все перебудовувати з максимальним збереженням структури кварталу.

Весь квартал був триповерховий, а четвертий поверх добудовано, але щоб зберегти масштаб і пропорції на кожній деталі зменшували розмір мало не по міліметру.

Максимально автентичними там залишилось лише чотири будинки. І Станіславська влада не мала до того практично ніякого відношення, а так званої "громадськості" тоді не існувало.

Планувальна структура Середмістя, як і масштаб всього урбаністичного середовища - це і є історичним спадком. Звісно найвірніше вчасно реставрувати окремі фрагменти поки не втрачена автентика. Це має бути щоденною роботою. Однак відношення до цього Міста було зовсім інакшим.

Але, я вже казав, в часи кінця століття "громадської думки" насправді не існувало і руйнація відбувалась з пролетарською грацією і легкістю. Тому, коли вже взялись за роботу, було невиправно. Це як запущена гангрена для хірурга.

Тому такий вихід як врятувати квартал, як частину просторового організму, і намагання за всяку ціну повторити масштаби і звучання Старого Міста.

Уявіть собі в місті не було мулярів, що могли викласти з цегли арку найпростішу. Ковалі власне на тому кварталі почали вчитись повертати металеві деталі.

Отож в цьому випадку якраз це була "піонерська" акція і було реально порятунком.

А що відбудовують знищене - то це завше позитивно (навіть якщо це сприймати за макети). Бо таким чином відновлюється забутий масштаб урбанний. А це як одягати щось нововишите, але за старими лекалами.

А от коли в теперішніх часах є всі технічні і технологічні і Наукові можливості відновити майже втрачене, але валять і будують нове, але за приватними уявленнями про автентику - це вже на грані злочину. 

Словом це наука, а не аматорська творчість.

Ігор Панчишин


Переглядів: 21 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024