Субота, 18.05.2024, 18:12:20

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2012 » Лютий » 16 » Збережемо і примножимо історичну пам'ять міста.10 пропозицій меморіального відзначення історико-культурної спадщини Івано-Франківська (ч. 2)
12:07:49
Збережемо і примножимо історичну пам'ять міста.10 пропозицій меморіального відзначення історико-культурної спадщини Івано-Франківська (ч. 2)
6. Упорядкувати меморіальну дошку на будинку «Руської бесіди»
24 березня 2002 р. на будинку №24 на вул. Січових стрільців була поспішно відкрита художньо-меморіальна дошка з барельєфом Т. Окуневському, текст якої мало відповідає історичній достовірності. Бо напис у верхній частині «140 років «Руській бесіді» стосується м. Львова, де ця українська громадська організація була створена у 1861 р., коли Т. Окуневському було всього 3 роки! Таким чином, необхідно нарешті через 10 років цю меморіальну дошку замінити або доповнити її нижче таким текстом:
«У цьому будинку працювала філія українського галицького товариства «Руська бесіда», заснованого в м. Станіславові у 1884 році за ініціативою Є. Желехівського, Т. Окуневського та М. Бучинського».

7. Відновити у макеті Тисменицьку браму Станіславівської фортеці сер. XVII ст.
Пропонується встановлення до 350-річного ювілею міста на розі вулиці Галицької і сотника Мартинця макету Тисменицької брами колишньої Станіславської фортеці у натуральну величину. Історична довідка і тексти написів, які були на цій вежі, а також графічні матеріали її зображення завчасно подані для розгляду у міськвиконком. Проект і креслення для виготовлення трубчастого металевого каркасу брами може розробити архітектор З. Соколовський, у випадку офіційного звернення до нього. Виготовлення металевих конструкцій вежі та її облицювання сучасними водостійкими матеріалами з імітацією кладки кам’яними блоками під силу одному із рекламних агентств, які обліпили місто потужними комерційними щитами. До справи необхідно залучити і відомих міських ковалів, які б виготовили середньовічні ліхтарі та металеві деталі воріт вежі. 
Без сумніву, що така споруда була б родзинкою міста і постійно привертала увагу мешканців і гостей, а також туристів. 

8. Врятувати браму палацу Потоцьких 
У північній частині колишньої Станіславської фортеці до наших днів у перебудованому вигляді збереглися приміщення палацу засновника цієї фортеці і м. Станіславова польського магната А. Потоцького. Правда, повністю автентичною пам’яткою цього комплексу з 1672 р. збереглася лише в’їзна брама до палацу, яка нині руйнується і вимагає негайної реставрації. Відрадно, що наприкінці 2011 року до цієї справи долучилися депутати міської ради, які з ініціативи найбільшої фракції «Свобода» запропонували зібрати з благодійних підприємницьких коштів 250 тис. грн., що дасть можливість до відзначення 350-річчя заснування Івано-Франківська врятувати найдавнішу історико-архітектурну пам’ятку міста. 

9. Відкрити меморіальні дошки діячам української революції поч. ХХ ст. 
У 2002 р. міськвиконкому пропонувалося меморіально вшанувати визначні місця ЗУНР та історичні будівлі, які пов’язані з її столицею Станіслав у 1919 р. Правда, у 2003 р. за пропозицією та історичною довідкою автора цих рядків на кошти мецената і патріота В. Войцюка було встановлено пам’ятник на честь столиці ЗУНР в Станіславі та її діячів (скульптор В. Довбенюк). Тому пропонуємо поруч з цим пам’ятником на будинку юстиції (вул. Грюнвальдська, 11) встановити меморіальну дошку з таким текстом «У цьому будинку з 1 січня по травень 1919 р. розміщувався Державний Секретаріат (уряд) ЗУНР».

10. Встановити меморіальну дошку на честь Грушевського, Винниченка та Петлюри
У перші роки Незалежності на будинку на вул. Шевченка, 1, де у 1919 р. засідала Українська Національна Рада ЗУНР (парламент) була урочисто відкрита меморіальна дошка на честь ухвали тут 3 січня 1919 р. Акту злуки ЗУНР і УНР. У цьому ж будинку, але вже з вулиці Січових стрільців розміщувався готель «Австрія» (нині «Дністер»), де пропонуємо встановити художньо-меморіальну дошку на честь перебування тут у 1919 р. Михайла Грушевського, Володимира Винниченка та Симона Петлюри.      
Богдан ГАВРИЛІВ,
головний історик міста, краєзнавець

Початок тут:

Переглядів: 664 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024