Які локації варто відвідати на Івано-Франківщині? Про це Суспільному Карпати розповів співзасновник промоційного проєкту "Невдома: мандруй незвіданим Прикарпаттям", краєзнавець Андрій Костишин.
Він говорить, що в статтях проєкту описано максимум інформації для, найперше, індивідуальних поїздок, не дуже відомими, але цікавими і колоритними місцями, щоб побачити щось нове. Проєкт охоплює 7 маршрутів та 7 напрямів.
"Найменш дослідженою була Калущина (Войнилів, Цвітова і Новий Мартинів). Це був дуже хороший момент для упорядкування цих знань і маршрутів для інших людей. Поки що не знаю, який буде результат – проєкт закінчується. Мені дуже цікаво, що з цього вийде – буду активно стежити за результатами", – каже Андрій Костишин.
Підбір місць індивідуальний. Варто з'ясувати, що людина хоче побачити, що її може зацікавити, які враження вона хоче отримати, говорить краєзнавець.
"Особисто в мене життя вже не раз змінювалося, відповідно змінювалися смаки. Зараз, особисто для мене є цікавішими такі місця, де можна поспілкуватись з людьми, які там живуть та працюють. От наприклад, мене вразила Вигода: починаючи з Центру спадщини Вигодської вузькоколійки і закінчуючи різноманітними гастротурами, екохатиною "Бойківські світанки", екофермою "Вікінги Карпат". Там багато цікавих програм, є поєднання духовності і сакральності (наприклад, церква у селі Пациків), якоїсь музейної інтерактивності, поєднання гастрономічних аспектів і природного спілкування з природою (наприклад, можливість виходу на невисокі гори). Поряд ще є не менш вражаючі Гошівський монастир і Згромадження сестер пресвятої родини", – пояснює Андрій Костишин.
Також він рекомендує відвідати рогатинський напрямок, а саме – селище Лучинці, де в місцевій церкві є маловідома широкому загалу чудотворна ікона Матері Божої. Також у селі Чесники зберіглася кам’яна церква – одна з найдавніших на Прикарпатті.
Проєкт має екскурсії на виробництво олії і сирів, каже Костишин: "Тут є цікаве поєднання різноманітних сфер дозвілля і спілкування з людьми".
Краєзнавець розповідає, що найбільше йому запам'ятався найстарший за віком турист: "Один чоловік приїхав з Чикаго. Він народився на Городенківщині, біля села Михальче. Власне, цього поселення вже не існує. Було цікаво за ним спостерігати: як він змінюється, як він "оживає", бажаючи потрапити до своїх рідних країв, які бачив востаннє приблизно в 1940-х роках. Це було дійсно круто".
Знайти можливість і час подорожувати, бачити у всіх подорожах щось позитивне і хороше – радить краєзнавець і додає: "Бажаю всім знайти свій смак у подорожах. Чому? Тому що дуже багато людей приїжджають одразу з якимсь негативом і з дикими бажанням критикувати будь-що і будь-де. Причому, переважно це недосвідчені туристи. Той хто багато подорожує, хто бачив багато в світі – завжди легко і позитивно налаштований. З такою людиною дуже приємно працювати. Хочеться, аби більшість туристів були саме такими. Це було б просто чудово".
Також Андрій Костишин розповів про майбутні туристичні проєкти. Каже, що останнім часом йому важко поєднувати туризм з основною професією: "Туризм є саме моїм хобі. Я завжди на цьому наголошую, це можна назвати роботою для задоволення. Люблю спілкуватися з людьми в різних форматах"
Він вважає краєзнавство і туризм багатогранними і багатоформними заняттями, в яких завжди можна знайти формат, в якому комфортно і який приносить користь людям.
Юлія Голубцова |