Понеділок, 27.05.2024, 09:41:48

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » 2020 » Червень » 21 » Андрій Шутяк зібрав інформацію майже про 600 калушан в Першій світовій війні
20:32:52
Андрій Шутяк зібрав інформацію майже про 600 калушан в Першій світовій війні

Калушанин Андрій Шутяк цікавиться корінням свого роду. При дослідженні дідової гілки по мамі з’ясував, що рідний брат діда служив під час Першої світової війни. Так і захотів дізнатися більше.

Калушанин розповів «Вікнам», що почав читати форуми про Першу світову війну і дізнаватися, з яких архівів можна взяти інформацію по військових. Архівів досить багато в Австрії, Чехії, Польщі, Німеччині, але інформацію з них також не так просто дістати, адже це багатогодинні пошуки в сканкопіях газетних публікацій того часу, різних списках. Андрій Шутяк розповідає:

«При пошуках свого родича зауважив, що трапляється багато людей з Калуша, тож, і виникла ідея згрупувати їх в єдиний список. Хоча в даній таблиці багато людей, це не всі, хто служив з Калуша. У списку присутні й ті, що були вбиті, ранені і полонені. На мій погляд, це десь приблизно 60-70% від загальної кількості».

У списках можливі помилки в прізвищах, каже краєзнавець, адже неправильне написання пов’язано з тим, що призовником був українець, а той, хто вів записи на призовній комісії — німець. Так губились букви або перекручувались цілі фамілії.

Андрій Шутяк може надати рідним детальнішу інформацію про людей зі списку. Звертатися на електронну адресу: shytak@bigmir.net.

Андрій Шутяк розповів, що кожного чоловіка 1 січня того року, в який йому виповнювалося 19 років, заносився в списки австрійського або угорського ополчення (Landsturm або Nepfolkeles) першої черги, яке закликалося на дійсну військову службу в якості резерву другої або третьої черги тільки в разі початку війни. Цей загальна військовий обов’язок (allgemeine Wehrpflicht) тривав до досягнення 42-річного віку.

З 1 січня того року, коли чоловікові виконувався 21 рік, і до 31 грудня того року, коли виповнювалося 23, військовозобов'язані проходили спеціальну перевірку (Stellungspflicht) на придатність до військової служби. Ріст призовника мав бути не нижче 155 см, йдеться на www.austrianphilately.com.

Якщо призовника визнавали придатним до несення військової служби в регулярній армії або територіальної оборони (Австрії або Угорщини), він був зобов'язаний пройти жеребкування при спеціальній комісії. Відповідно до закону, прийнятому в 1912 році, термін служби в збройних силах становив 2 роки. І тільки в кавалерії і кінної артилерії — залишився 3 роки. Останнє стосувалося і унтер-офіцерів строкової служби.

До того року, в якому військовозобов'язаного виповнювалося 32 роки, він значився в резерві. До 30 років — ті, які відслужили в кавалерії або кінної артилерії. За цей час військовозобов'язані повинні були чотири рази призиватися на перепідготовку, загальною тривалістю 14 тижнів. Кавалеристи і кінні артилеристи — 11 тижнів. Після 35 років військовозобов'язаних заносили до списків ополчення першої черги, а по досягненні 42 років — другої черги.

У роки Першої світової Калуш зазнав жахливих руйнувань. Вже на початку війни місто втратило майже півтора тисячі будинків

Ті призовники, яких визнали частково придатними, залишалися в списках ополчення на той же період, що і решта.

У період ведення державою військових дій в збройні сили могли закликати й тих чоловіків, яким або ще не виповнилося 19 років, або вже виповнилося 50, правда, із застереженням, що вони не могли використовуватися в зоні бойових дій.

Ті чоловіки, які були визнані непридатними до військової служби за станом здоров'я, повинні були щорічно платити військовий податок (Militärtaxe), який в Австрії становив мінімум 2 крони (максимум визначався за сукупним річним доходом), а в Угорщині — від 6 до 200 крон. Якщо ж військовозобов'язаний не міг виконати свій військовий обов'язок перед державою й імператором, бо проживав за кордоном, військовий податок оплачували його батьки. Військовий податок вносився в податкове відомство впродовж 12-ти років, тобто до того часу, коли чоловік зараховувався в ополчення на загальних підставах. Усі доходи від військового податку, які, наприклад, в 1914 році склали 4 млн крон, передавали в спеціальний державний фонд (Militärtaxfond), з якого сплачувалися витрати на утримання інвалідів та вдів і сиріт загиблих військовослужбовців.

Певні категорії громадян, такі, як священники, семінаристи, викладачі, в деяких випадках — землевласники, єдині годувальники сім'ї і надлишок призовників в регулярну армію і територіальну оборону, були записані в додатковий резерв (Ersatzreserve) і призивалися тільки у випадку війни.

Зібравши прізвища калушан, Андрій Шутяк уже почав працювати над списками з сіл Калуського району (повіту).

Ознайомитися з переліком калушан, можна за наступним посиланням:

http://ifoonsku.ucoz.ua/News/2020/vikna-table-111084.pdf


Переглядів: 192 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024