Первісна адреса будівлі – вул. Красінського, 1.
Дана австрійська кам’яниця була збудована, за даними реєстру нерухомих пам’яток України в м. Коломия, на початку 20-го століття. Ця будівля – одна з класичних зразків архітектурного стилю модерн. За даними книжки «Вулиці старовинної Коломиї» С. Андріїшина, власником даної будівлі був Давид Гаммер, єврейський акушер-гінеколог. Це підтверджується в газеті «Tygodnik Pokucki» від 14 грудня 1930 року та в телефонному довіднику 1932 року. Народився лікар 20 липня 1891 року в селі Верчани Стрийського району Львівської області, за даними Яд Вашему. Відомо, що прізвище його матері було Шонфельд.
Із списку коломийських лікарів 1938 року дізнаємося, що отримав диплом лікаря в 1916 році в Станіславові. Уперше про нього як коломийський лікар-гінеколог згадується в списку польських лікарів 1924 року. За даними списку польських лікарів, адвокатів та інших видів професій 1926 року дізнаємося, що приймав пацієнтів спочатку на вул. Шевченка, 45 (дана будівля не збереглася), а вже в 1930-х роках приймав на вул. Красінського, 20 (у 1939 році – вул. Красінського, 22). Був кандидатом в члени єврейської гміни в Коломиї за часів Польщі. Робочий номер телефону – 6. Із газети «Nasz Głos» від 14 грудня 1928 року дізнаємося, що з нагоди ювілею свого батька виділив 10 злотих на забезпечення єврейської публічної кухні. Також, за даними «Вулиці старовинної Коломиї» С. Андріїшина, «спільно з українськими лікарями сім з половиною років працював безкоштовно по 4 години на день в народній амбулаторії, приймаючи найбідніших пацієнтів».
Дана народна амбулаторія знаходилася в будівлі, що навпроти драматичного театру, й належала отцю Руської церкви Олександру Русин. Як стверджував Василь Нагірний, «за весь час існування амбулаторії з 1932 року по вересень 1939 р. лікарі працювали тут безкоштовно щоденно з 9 до 13 години, крім неділі. Тут почергово працювали директор амбулаторії Олександр Козакевич (внутрішні хвороби), Володимир Білозор (дитячі), Давид Гаммер (жіночі хвороби), Дмитро Станкевич (рентген), лабораторія - хімік доктор Пейсах, медсестра Марія Дем'янчук».
Давид Гаммер був жонатий на Юлію Ротфельд та мав доньку Софію. Включно до німецької окупації проживав у Коломиї. Помер 20 липня 1942 року під час Голокосту в Коломиї, хоча у книжці Йосифа Кретовського «Я пам’ятаю…» дізнаємося, дані про нього як лікаря відсутні з 1948 року. Причина смерті невідома. Як стверджує газета «Gazeta Żydowska» від 5 серпня 1942 року, «виражаємо глибоке співчуття Софії та Розалії».
Після звільнення Коломиї від нацистів дану будівлю перетворили в житловий фонд. Від початку 2000-х років на 1 поверсі знаходиться нотаріусна контора, а віднедавна – приватна клініка А. Совви «Оптика».
Ілля Криворучко |