Четвер, 30.05.2024, 17:11:23

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Архів новин
Головна » 2014 » Серпень » 20 » Коли у Станиславові світили ще гасовими лампами...
17:22:19
Коли у Станиславові світили ще гасовими лампами...

... У Богородчанах — уже електрикою. Електровня працювала на солярці до півночі. Аби привести в дію генератор, спочатку його велике колесо розкручували за допомогою металевого лома. На жаль, не дійшов до нас як пам’ятка промислової архітектури невеличкий (20 кв. м) будиночок електровні з давнім обладнанням для вироблення струму. Не без прикрості говорив про це уродженець села Старих Богородчан, із якого, власне, розпочиналась історія заснованого пізніше селища Богородчан, Василь Романюк, нині відповідальний секретар Івано-Франківської міської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, презентуючи працівникам книгозбірень Богородчанщини в центральній районній бібліотеці свої краєзнавчі видання.
«Мені запам’яталась написана на фасаді будинку електровні, який розібрали в радянські часи, дата його спорудження — 1928», — доповнив Василя Костянтиновича богородчанець Федір Збіглей (до речі, він надав з родинного фотоархіву світлину свого діда — вояка австрійської армії, яку опубліковано у другому, доповненому, виданні трилогії «Богові і Україні»). А як виглядала електровня всередині, усі змогли побачити на старій світлині, котру разом з багатьма іншими теж приніс на презентацію Василь Романюк, — вмістить її у другому томі трилогії «Під покровом Богородиці» (про минуле й сьогодення селища Богородчан та його Божих храмів). Дід літератора-краєзнавця Іван Романюк понад півстоліття дякував у старій богородчанській церкві Пресвятої Троїці, потім у новозбудованому храмі Св. Івана Богослова й залишив безцінні сьогодні записи про події в житті тих церков і селища на полях видрукуваного наприкінці ХV ст. Псалтиря — унікальної реліквії, яку й нині зберігають у Богородчанах. Василь Костянтинович скрупульозно вивчає ті записи, котрі не просто допоможуть йому в роботі над новою трилогією, а суттєво збагатять її зміст.  
А та, яку видав останніми роками під назвою «Богові і Україні» (про історію українського народу та його Церкви), вже дістала добрий резонанс серед читачів. Про це в бібліотечній літературно-мистецькій світлиці «Духовна криниця» говорив і богородчанець Євген Галавай, батько якого був двоюрідним братом о. Івана Галавая, репресованого сталінським режимом за те, що після заборони в 1946 році УГКЦ продовжував підпільно свою душпастирську діяльність. Провадив її цей мужній священик і повернувшись після відбуття покарання до Богородчан. Йому В. Романюк присвятив цілий розділ у другому томі трилогії. Вихід її у світ благословили владика Софрон Мудрий і присутній на презентації парох церкви Св. Івана Богослова о. Іван Мачкодера, котрий наголосив, що писати такі книги — то для автора особливе покликання, дароване йому Всевишнім. Побажали В. Романюку здійснення нових, не менш амбіційних, творчих задумів літературний редактор тих книг, член НСЖУ і НСПУ Іван Гаврилович та директор івано-франківської фірми «Галицький двір», уродженець Богородчанщини Василь Друк, завдяки якому бібліотеки району того дня було поповнено історичним нарисом «Підемо і приймемо хрещення». А центральній районній бібліотеці Василь Костянтинович подарував друге, доповнене, видання трилогії «Богові і Україні» та книгу «Місто між двома Бистрицями» про минувшину і сьогодення івано-Франківська (Станиславова). 
«Василеві Романюку вдається знайти стежинку до читацької душі не просто цікавим для наших сучасників і, що важливо, документально підтвердженим змістом, багатим історичним фактажем своїх книг, а й тим, що написане ним іде від щирого серця й чистоти помислів автора. Його книги слугуватимуть цінною підмогою для всіх, хто вивчає минувшину рідного краю в рамках історії України», — підсумувала ведуча презентації Марія Сем’янів. Бібліотекар відзначила те, що краєзнавча та пам’яткоохоронна робота стала справою всього життя лауреата обласної премії ім. І. Вагилевича Василя Романюка. Він, досліджуючи й вивчаючи історико-архітектурні пам’ятки на Богородчанщині та в Івано-Франківську, написав понад сотню обррунтувань про необхідність взяття їх на державний облік та охорону.

Михайло ПОСІЧАНСЬКИЙ


Переглядів: 591 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024