Віднедавна при вході до Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки з'явилася пам'ятна таблиця на честь засновника першої в Станиславові української публічної книгозбірні Василя Пашницького. Але мало хто знає, що в місті дотепер зберігся будинок, в якому до середини 1940-х років проживала родина цього галицького педагога, краєзнавця та бібліофіла. Щоправда, ніякого меморіалу на честь Пашницького тут досі не створено. Натомість облуплену стіну старої кам’яниці "прикрашає" напис: "Продається".
Саме до цього будинку 22 червня 1941 року, коли нацистська Німеччина почала війну проти Радянського Союзу, прийшли з НКВД, щоби заарештувати неблагодійного професора учительського інституту, директора обласної бібліотеки та колишнього стрільця Української Галицької Армії. Звідси вивезли вантажівкою сотні томів із його приватної бібліо
...
Читати далі »
Переглядів: 703 |
Долучив: Dnister |
Дата: 26.08.2014
|
Юсип Дмитро. Засурмили сурми, труби... Художньо-документальні студії, — Івано-Франківськ: Місто НВ, 2014 — 302 с.
Коли гортаю сторінки книжок художньої документалістики Дмитра Юсипа, то приходжу до висновку: написані вони серцем, у них укладено багатий інтелект автора і його щире бажання оповісти читачеві про те, що найбільше схвилювало його самого. Так подумав я після того, як прочитав його нове видання «Засурмили сурми, труби...» — книжку, присвячену 100-річчю січового руху в Галичині (1913) і організації Легіону УСС (1914).
Ця книга писалась не враз, автор багато років збирав потрібний матеріал, зустрічався з людьми, які пережили ті хвилюючі події. Подані до неї нариси ми вже зустрічали на сторінках газетно-журнальної періодики, інших видань. Але тепер вони складають єдину, цілісну книгу. Перед нами постає ціла плеяда патріотів рідної
...
Читати далі »
Переглядів: 661 |
Долучив: Dnister |
Дата: 26.08.2014
|
Змістом і настроєм цієї книжки переймаєшся з перших її сторінок. Зір одразу спиняється на щемливих віршових рядках, якими дещо несподівано відкривається солідне, щедро проілюстроване світлинами й фотокопіями архівних матеріалів видання «Котиківка: від Трипілля до наших днів».
Його автори почерпнули відомості про біографію села як з історичних документів, так і з переказів котиківських старожилів. А означена на початку книги бентежність поетичної стихії мимохіть налаштовує на тональність подальшого сприйняття цього історико-краєзнавчого нарису про колишнє передмістя Городенки. Поезію написав один з авторів книги — Мирослав Кіндрачук, який сам походить з Котиківки, багато років свого життя віддав як газетяр праці в «Галичині». Читаю:
Доба добу в злобі перебігала,
Не стало графа, й цісарів не стало.
...
Читати далі »
Переглядів: 746 |
Долучив: Dnister |
Дата: 26.08.2014
|
Як повідомляли “Вікна”, маршрут на Чорний ліс — перспективний проект, який взялася розбудовувати влітку 2014 року новостворена Громадська рада з питань туризму м. Калуша і Калуського району. З ініціативи Рради калушани з’їздили новим екскурсійним маршрутом Калуш —Чорний ліс. Стало очевидно, що роботи — непочатий край, однак місця бойової слави УПА, військові частини Радянського часу, природні багатства та інші рекреаційні можливості заслуговують вкладення зусиль і коштів.
Перший об’єкт — у лісі за селом Вістова. Це територія Прикарпатського військового лісництва. Тут у середині минулого століття було збудовано запасний командний пункт Варшавського договору, який сусідує із адміністративною будівлею лісництва.
Їдемо від лісового господарства до джерела. На потічку, який впадає у річку Луквиця, обладнано забір води &mdash
...
Читати далі »
Переглядів: 780 |
Долучив: Dnister |
Дата: 26.08.2014
|
|