Ця картина зберігається у запасниках обласного краєзнавчого музею. Вона написана у міжвоєнний період, і в правому нижньому куті збереглися залишки польського напису.
На жаль, розібрати його не вдалось. Хоча й так зрозуміло, що це батальна сцена Першої світової. На близькість міста Станиславова вказує стрункий силует ратуші та куполи катедри на задньому плані.
На вершниках одяг, притаманний народам Кавказу. 23 серпня 1914 року в російській армії створили Кавказьку туземну кінну дивізію. На 90 % вона складалась із добровольців-мусульман: кабардинців, осетинів, дагестанців, чеченців, інших. У 1915 році дивізія, яку ще називали Дикою, брала участь у захопленні Станиславова. Багатьох горців потім представили до нагород. Але тут виник казус.
Коли кавказців нагороджували георгіївськими хрестами, командування зустрілось із проблемою. Справа у тому, що всім християнам видавали хрести із зображенням святого Георгія, який перемагає змія. А для мусульман цей християнський символ замінили російським двоголовим орлом. Так ось, горці не хотіли брати хрест із «птахом» і вимагали «джигіта».
Іван Бондарев |