Четвер, 21.11.2024, 13:23:47

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » 2020 » Червень » 6 » Легенди Станиславова. Трагедія єпископа Пелеша
22:09:09
Легенди Станиславова. Трагедія єпископа Пелеша

Історія, наче медаль, має два боки. Один офіційний – ми читаємо біографії історичних персонажів, про їхні досягнення та вчинки. Інко­ли складається враження, що це якісь картонні герої, які лиш тим і займались, що служили краї­ні та увіковічнювали своє ім’я.

Інший бік – мемуари сучасників. Зазвичай вони писалися, так би мовити, «для внутрішнього користування», тож автори від себе описували те, що бачили й чули. Саме завдяки спогадам історичні персонажі набувають людських рис, пише “Репортер“.

От, візьмемо єпископа Юліана Пелеша. Він був першим владикою створеної у 1885 році Станиславівської єпархії та правив тут до 1891 року. Власне, тоді в тамтешній гімназії вчився хлопець з Тернопільщини Мар’ян Островський. Наприкінці життя він залишив цікаві спогади про свою юність. Наприклад, пише, що місто влаштувало єпископу пишну зустріч. На вулиці Сапіжинській, в районі теперішньої стометрівки, встановили парадну браму, прикрашену зіллям і прапорами. Під резиденцію владики спеціально придбали великий будинок на Липовій (Шевченка), на балконі якого майоріли жовто-білі прапори Папи Римського. Ввечері місто освітилось ілюмінацією, яку більшість мешканців побачило чи не вперше в житті.

Поштівка з колекції Володимира Шулепіна

Однак, незабаром сталася подія, яка затьмарила радість від зустрічі та зламала життя владиці Пелешу. Надамо слово Мар’яну Островському: «Сам єпископ був людиною милою, високої культури, сином сільського вчителя старого типу. Батько мешкав разом з сином у палаці й завжди ходив до українського катедрального собору на урочисті відправи. Нещастя хотіло, щоб раз нахилившись над криницею, старий впав до неї і потонув».

Для Юліана Пелеша це стало ударом, від якого він так і не оправився. Через кілька років єпископ переїхав зі Станиславова до Перемишля, а там «потрапив в алко­гольну залежність, яка швидко перерізала нитку його життя».

 Іван Бондарев


Переглядів: 243 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024