Середа, 29.05.2024, 19:51:54

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2011 » Серпень » 2 » На противагу яничарам
09:59:56
На противагу яничарам
Татарська навала з півдня у ХVI—ХVIII ст. формувала полки найзапекліших і найжорстокіших завойовників слов’янських земель з яничарів. Здавалося, якщо татарські набіги давно минули, таке явище  втратило актуальність. Але  ж у наступні століття набіги північних сусідів не були менш жорстокими. Варто згадати лиш один Батурин, де нещадно вирізали всіх — від старого до малого, навіть немовлят. Неперевершена жорстокість північних сусідів, особливо в минулому столітті призвела до ще жахливішого явища — внутрішнього яничарства, коли навіть деякі українські матері самі своїх дітей виховували яничарами, прагнучи врятувати їх від нещадних переслідувань «работніков» НКВД та КГБ в імперії зла. 
Однак то невелика штука переходити на  національність панівної нації. А ось перейти на бік поневоленої й переслідуваної нації, втративши відповідні перспективи, — то це велика посвята й навіть подвиг, на що далеко не кожний може спромогтися.
Як це не дивно, але й навіть у ті підневільні часи  знаходилися люди зовсім неукраїнського походження, котрі  ставали щирими українцями. Серед таких українців неукраїнського походження є чимало людей, якими пишається не лише наша вітчизна, а й світ широкий. Ото ж ми вирішили представити нашій громадськості плеяду таких феноменальних постатей.
Цього року Клуб ім. Б. Лепкого урочисто  відзначив 140-річчя двох  видатних українців неукраїнського походження — Василя Вишиваного й Агатангела Кримського.
Василь Вишиваний — чистокровний австрієць, архікнязь Австро-Угорщини, Вільгельм Габсбурр зі славетної династії Габсбуррів. Командувач полками УСС, пізнавши їх ближче в екстремальних умовах Першої світової війни, мандруючи в юності Прикарпаттям, так полюбив українців, нашу мову й культуру, що все життя боровся за незалежність України, до кінця життя розмовляв тільки українською мовою, писав  вірші українською. Коли після війни  більшовики викрали його з Мюнхена, на допитах він відповідав, на превелике їхнє здивування, чистісінькою українською мовою. Не вагався й життя віддати за Україну. За це його і розстріляли.
Агатангел Кримський — татарин, у якого, за його ж словами, не було ні краплі української крові. Він усе життя  віддав розвиткові української культури, а прославився на увесь світ як неперевершений поліглот, адже досконало знав 60 мов. Організував цілу систему науково-дослідних інститутів Академії наук УРСР. За  любов до України більшовики його, академіка, приятеля Лесі Українки, відправили на той світ у жахливий спосіб. Помер у кустанайськім більшовицькім концтаборі від голоду 1942 року.
В цьому ж ракурсі 19 червня  згадували відому українську письменницю, творами якої зачитувалися в передвоєнній Галичині, про яку примусили нас забути визволителі. Батьком Кармен-Естрельї-Наталени де Кастро був поляк, а мати — іспанка. Одружившись з письменником українцем Королевом-Старим, вона стала не лише українкою, а й улюбленою в Галичині українською письменницею, відомою як Наталена Королева.
Тим часом у травні  цього року свій 75-літній ювілей відзначив відомий на Прикарпатті письменник Геннадій Бурнашов — росіянин за походженням, який не тільки досконало вивчив українську мову, став переконаним українцем, а й описав у своїх творах найвидатніших політичних діячів України, зокрема,  Степана Бандеру, Євгена Коновальця та ін.  Вітаючи  пана  Бурнашова з 75-літнім ювілеєм, ми зарахували і його до славної плеяди видатних українців неукраїнського походження. Таких людей чимало в Україні, і цей феномен ще не вивчений, оскільки ніхто ще не зібрав їх в одну велику «китицю».
Уляна СКАЛЬСЬКА. Голова Клубу ім. Б. Лепкого, "Галичина"

Переглядів: 777 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024