На Прикарпатті існує 29 населених пунктів, які внесені до списку історичних населених місць України. Про це розповів у своєму виступі на дні депутата в Івано-Франківській обласній раді заступник начальника управління культури Василь Тимків.
„Статус історичного населеного міста зобов’язує здійснювати будь-які містобудівельні, архітектурні та ландшафтні перетворення, будівельні, шляхові земляні роботи, реалізація яких може позначитися на стані пам’яток, їх території та зоні охорони, при умові дотримання історико-архітектурних опорних планів історичних населених пунктів.
З метою регулювання забудови та господарської діяльності, яка може позначитися на стані збереження пам’яток культурної спадщини в населених пунктах, занесених до списку історичних, облдержадміністрація зобов’язує органи місцевого самоврядування при формуванні своїх бюджетів передбачати кошти на виготовлення історико-архітектурних опорних планів історичних населених пунктів”, – розповів Василь Тимків.
В цілому опорні плани передбачають чітке визначення зон охорони пам’яток культурної спадщини та режими їх використання, зони регулювання забудови, зони охорони ландшафту та зони охорони археологічного культурного шару.
Заступник начальника управління культури сказав також: „У більшості населених пунктів, занесених до списку історичних населених пунктів України, не визначено чітких меж історичних ареалів на даний час, проводиться неконтрольована забудова історичних центрів, через що втрачається автентична містобудівельна структура населених пунктів. Великих втрат зазнають історичні ареали через перебудову, переобладнання, засилля рекламної продукції на пам’ятках архітектури.
Функцію за дотримання контролю за дотриманням правил забудови історичних населених пунктів покладено на управління містобудування та архітектури області. На сьогоднішній день історико-архітектурні опорні плани з 29 населених пунктів Прикарпаття мають місто Коломия та місто Рогатин, на стадії затвердження генеральний план Болехова”.