Субота, 27.07.2024, 04:43:49

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2018 » Листопад » 4 » Про першу газету та сподівання на пластунів. У Калуші презентували матеріали до 100-річчя ЗУНру
16:12:45
Про першу газету та сподівання на пластунів. У Калуші презентували матеріали до 100-річчя ЗУНру

1 листопада в меморіальному музеї «Калуська в’язниця» відбулася презентація наукових матеріалів, присвячених 100-річчю утворення ЗУНРу.

Громадський активіст Роман Данів представив присутнім доповідь на тему: «Українське відродження від мети до реальності». В ній велику увагу приділив молодіжним патріотичним організаціям «Молода Україна», «Січ», «Пласт», «Сокіл», які піднімали національну свідомість та популяризували українську самостійність у часи ЗУНР, інформують«Вікна».

Також він із сподіваннями звернувся до молоді:

«Шкода, що тут так мало вчителів. Але є пластуни, тому на вас вся надія. Ми, старші, свою місію виконали. Наше теперішнє завдання − просвітлювати вас».

Про історичні події 100-річної давності на Калущині можна детально прочитати в його публікації "Спокійно і без насильства. Як калушани перебирали владу 100 років тому".

Старший науковий співробітник меморіального музею «Калуська в’язниця» Олег Відливаний представив архівні матеріали ЗУНРу, відзначивши, що, на жаль, зараз українське січове стрілецтво не настільки пошановане, якби хотілося. Проте з кожним роком на Західній Україні відкривається більше барельєфів бійцям УСС.

Кандидат історичних наук, викладач історії Калуського політехнічного коледжу Ігор Ільницький розкрив особистість уродженця Підгірок Івана Хандрицького, який у свій час був педагогом, січовим стрільцем і вояком Української Галицької армії.

Науковий співробітник меморіального музею «Калуська в’язниця» Галина Федюра розповіла про зародження преси та свободи слова у той період. Згадала про перше друковане видання «Голос Калуша», яке виходило у форматі А-4 на чотирьох сторінках. Газета інформувала не тільки про те, що було в Калуші, але й за кордоном. У виданні друкувалися біографічні дані, постанови, новини, звернення, оголошення. Редактор газети Михайло Струтинський був активним у суспільному і політичному житті Калуша. Ціни на газету були доступними. Передплата на газету становила два коруни (один корун – 170 грн). З цього приводу Галина Федюра розповідає:

«Станом на 1900 рік 1 долар США становив 4,94 коруни, а 1 долар 1900 року можна оцінити як 30 доларів станом на 2018 рік. Отже, з цього випливає, що одна коруна станом на початок ХХ століття становила 170 грн. Якщо говорити про писаря, який був на той час найнижчою ланкою тогочасного апарату, то його заробітна плата становила 60 корун. В сучасних реаліях це 360 доларів. Така ж зарплата була і в сільського вчителя. Тобто, така ціна на газету була досить доступною для жителів».

Загалом видання на той час було важливим способом комунікації між владними людьми і тих, хто проживав на периферії.


Переглядів: 310 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024