Нещодавно надвірнянці скромно, через обставини, що склалися в державі, відзначили 425-ту річницю свого міста. В історичній науці прийнято: якщо невідома дата заснування населеного пункту, то такою вважається перша достовірна згадка в архівному джерелі. Для міста над Чорною Бистрицею таким вважався 1589-ий. Того року (23 вересня) власник Пнівського замку Микола Куропатва вніс протестацію (заяву) до Львівських гродських книг з приводу втрат, під час нападу татар, документів на свої маєтки, серед яких згадується і містечко Надвірна. Довго вважали, що саме 1589-ий є найдавнішою згадкою про місто.
Однак, в останні роки львівський історик, дослідник історії Гуцульщини Петро Сіреджук віднайшов у польських архівах документ, в якому Надвірна вперше згадується у 1578-му. Про це він пише в праці «З хроніки заселення Гуцульщини» («Історія Гуцульщини» Львів 1999, т. IV, c – 14-111). Заступник керівника науково-реставраційного відділу «Звід пам`яток історії і культури. Івано-Франківська область.» Ростислав Гандзюк опрацював цей документ, що знаходиться у Головному архіві давніх актів у Варшаві, і, навіть, отримав його копію. Мова йде про привілей, даний польським королем Стефаном Баторієм 23 січня 1578 р. Миколі Куропатві на заснування на сирому корені на ґрунтах села Пнів`я містечка Краснодвір. Про свою знахідку Р. Гандзюк повідомив у статті «Скільки ж років Краснодвору – Надвірній?», опублікованій у «Народній Волі» 20 квітня 2012 року.
Отже, Надвірна постаріла на 11 років. У зв’язку з цим міській раді варто взяти до уваги відкриття істориків і скоригувати дату заснування міста. Таким чином місту над Чорною Бистрицею цьогоріч виповнилося 436 років, а не 425.
На нашу думку, варто повернутися до герба міста. Прийнятий у попередні роки є лише окремим елементом родинного герба останнього власника Пнівського замка графа Цетнера, який подарував його місту. Отже, теперішній герб не відповідає ні минулому, ні сучасному стану міста. І це теж варто врахувати.
Михайло Максим`юк,
член Національної спілки краєзнавців |