Вівторок, 21.05.2024, 06:14:23

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2019 » Серпень » 19 » У Галичі невідомим воїнам Першої світової війни «повертають» імена
21:29:53
У Галичі невідомим воїнам Першої світової війни «повертають» імена

Після завершення Першої світової війни в межах сучасної Івано-Франківської області залишилися десятки військових кладовищ (в самому тільки Станиславові їх було 8): це і окремі поховання союзних австро – німецьких військ, так і російської імператорської армії; є спільні могили в яких спочивають воїни обидвох ворогуючих сторін. В більшості випадків ці кладовища є зруйнованими або занедбаними, тільки на окремих з них збереглися ідентифікаційні написи, які засвідчують про осіб, які поховані в окремо взятій місцевості. Цікаво, що наші сучасники - родичі солдатів з західноєвропейських держав, які полягли на терені Галичини, досі активно здійснюють пошук інформації про них та роблять відповідні запити до архівів та інших наукових інституцій – їм це цікаво і вони готові відвідувати місця пов’язані зі своєю родинною історією.

Одним з таких майже не відомих військових поховань було кладовище цісарсько – королівського війська монархії Габсбургів у Галичі. Первинно, в 1915 р. на всіх його поодиноких похованнях були встановлені хрести з пам’ятними табличками, проте з плином часу вони були втрачені – ймовірно, в період здійснення благоустрою кладовища у 20 – их роках ХХ ст., або за часів радянської влади. Сучасник, який цікавиться військовою історією, відвідавши кладовище у Галичі, донедавна міг спостерігати тільки наявні бетонні хрести, які були німими свідками про похованих тут військовослужбовців. Тому постало питання щодо пошуку інформації про тих воїнів ПСВ, які могли бути похованими в Галичі.

Дана дослідницька робота проводилася окремими краєзнавцями і науковими співробітниками Національного заповідника «Давній Галич» у 2011 – 2019 рр. Було опрацьовано всі числа військового обіжника австрійської армії «Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben» («Відомості про поранених, хворих та втрати») за 1914 – 17 рр., справи військового архіву Чехії, матеріали ЦДІА у Львові, здійснювався обмін інформацією з Військовим інститутом та музеєм у Будапешті (Угорщина). Завдяки цій багаторічній праці було зібрано інформацію про 136 військовослужбовців похованих у Галичі (тобто, про третину тих, чиї могили наявні). Несподіваним відкриттям була досі невідома інформація про те, що тут також спочивають два воїни Легіону УСС.

Звичайно, на цьому дослідницька робота не припиняється – адже ще досі є багато матеріалів, які є або недосяжними, або невідомими для пошуковців, тому не виключено що в певному часі будуть нові дані – можливо, прізвища ще кількох безіменних солдатів зможуть бути ідентифікованими.

Логічним завершенням цієї пошукової роботи, з метою вшанування пам’яті полеглих та оприлюднення даних про місце їхнього останнього спочинку – для родин та відвідувачів кладовища – стало виготовлення та встановлення двох інформаційних стендів. Тепер всі, хто цікавляться військовою історією та локальним краєзнавством при відвіданні меморіалу зможуть візуалізувати для себе необхідну інформацію.

Стенди виготовлені в Івано – Франківську відомою фірмою, яка спеціалізується на виготовленні подібної продукції для музейних закладів області. Коротко про ці стенди.

Дорожній вказівник розміщений поруч дороги і дає орієнтацію мандрівникам щодо розташування кладовища. Він виготовлений за стандартами сучасних інформаційно – туристичних вказівників. На площині розміром 50 * 150 см подано напис трьома мовами – українською, угорською, німецькою та польською: «Військове кладовище. Katonai Temető. Kriegsfriedhof. Cmentarz wojskowy. 1914 – 18».

Інформаційний стенд (55 * 110 см) розміщений на території меморіалу містить наступну інформацію: «Ц. і. К. військове кладовище. C. é. K. katonai temető. K. u. K. Kriegsfriedhof. 1915 – 1917. Тут поховані воїни цісарсько – королівської армії, які загинули в боях за місто Галич або померли від поранень та хвороб в польових лазаретах. Це представники різних національностей, які були службовцями 58 - и військових частин імперії Габсбургів. На даний час на кладовищі збережено 329 поховань; встановлено прізвища 136 похованих. Серед похованих – два стрільці Легіону УСС. Вічна їм пам’ять!».

Також, розміщено схему кладовища з нанесенням збережених та зруйнованих поховань (візуалізація - В.Козелківський), інформацію про похованих (прізвище та ім’я, дати життя і смерті, місцевість походження, звання у війську та назву частини), список військових частин до яких належали полеглі.

Стенд ілюстровано зображеннями військової символіки приналежної частинам в яких воювали полеглі (прапор збройних сил Австро – Угорської монархії та кокарду Легіону Українських Січових Стрільців). Стенд обрамовано національними українськими барвами.

Інформатори виготовлено та встановлено за приватні кошти. Монтаж здійснено завдяки допомозі комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та перепоховання жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів «Пам’ять» (директор Василь Тимків). Велика подяка їм за це!

Таким чином, спільними зусиллями вкладено ще одну «цеглинку» в справу збереження історичної пам’яті і здійснення благоустрою меморіальних місць.

Почесний краєзнавець України

Андрій Чемеринський

 

Принагідно зазначимо, що обсяг робіт на меморіалі ПСВ в Галичі – «непочатий край роботи». Маєте час і натхнення – не чекайте на когось – прийдіть самостійно і зробіть те, що у ваших силах!


Переглядів: 263 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024