Сьогодні, 1 жовтня, у Музеї визвольних змагань Прикарпатського краю презентували виставку «Залізний Легіон». Це вже друга експозиція з циклу виставок на допомогу пораненим в АТО. Експонати - з колекції франківчанина Михайла Коцаби та обласного Музею визвольної боротьби.
На експозиції представлено різні ужиткові речі, предмети побуту військових, світлини, тогочасні плакати-заклики до добровольчих формувань та агітаційні звернення. Вона присвячена історії українських добровольчих військових формувань початку ХХ-го ст., зокрема батальйону Українських Січових Стрільців.
В експозиції - прапор легіону Українських Січових Стрільців, в такому вигляді його почали використовувати у 1917 році. «У цей прапор було закладено зміст соборності України, тоді для легіону Архангел Михаїл був символом цілісності української держави. Згідно з релігійними канонами, Архангела обов’язково зображали з мечем і щитом, але на щиті є галицький символ – лев. Це означало, що Галичина є частиною єдиної соборної держави», - каже директор Музею визвольних змагань Прикарпатського краю.
На раритетних фотографіях - Андрей Шептицький, він висвячує прапор легіону. Шептицький відвідував вишколи Українських Січових Стрільців та нерідко їх підтримував не лише духовно, а й матеріально.
Упродовж презентації виставки її організатори неодноразово проводили паралелі із сьогоденням. До слова, і тоді, і тепер тепле взуття було важливим елементом забезпечення військових. «Ми маємо оголошення, де вказано, що за кожну пару нових черевиків ви отримаєте три пари проходжених і ще 30 корон, тобто йшов обмін. Є ще один цікавий документ – це заклик-звернення, щоб не поширювати інформацію про дію військових», - розповідає директор музею.
Експозиція – це благодійний проект, його завершальний етап проведуть на Покрову, 14 жовтня. Наступна виставка буде поєднювати в собі період Першої світової війни, Українських Січових Стрільців, друга складова – період Української повстанської армії і третій – це допомога, яку отримує сучасна українська армія. |