Четвер, 21.11.2024, 13:21:46

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2013 » Червень » 6 » Від радянського Станіслава до українського Івано-Франківська. 1944-2013 (1953 рік)
12:55:10
Від радянського Станіслава до українського Івано-Франківська. 1944-2013 (1953 рік)
Радянське минуле Івано-Франківська ще до сьогодні дуже яскраво проявляється у багатьох сферах життя. Як не як – майже пів століття ідеологічної роботи. Тому ми ведемо на нашому сайті рубрику, у якій пишемо про деякі події з життя радянського Станіслава, а пізніше – Івано-Франківська. Дивовижно, але в багатьох речах минуле не так вже й разюче відрізняється від сьогодення. Та й загалом цікаво згадати – як же воно було. Бо, незважаючи на всі ідеологічні та трагічні моменти в історії, місто жило своїм життям, результат якого ми спостерігаємо дотепер.

1953 рік

Про хороше
У червні 1953 року до Станіслава все ширше добирались блага цивілізації. Тут звітували про успіхи газифікації квартир за останні 2-3 роки. Повідомлялось, що у 1951 році плити газобалонних установок були встановлені лише в 223 квартирах, а в 1953 році їх було вже 480. Газом користувались майже всі лікувальні установи міста і організації міськхарчкомбінату. За 5 місяців 1953 року громадяни використали 84 тонни зрідженого газу. 
У ІІІ і IV кварталах 1953 року мали газифікувати ще 500 квартир. 
Також у Станіславі мали відкритись два нових продуктових ринки. Крім цього, розширювався центральний колгоспний ринок. 
А після ремонту став до ладу бісквітний цех Станіславської кондитерської фабрики. Тут освоїли новий сорт бісквіту «Шахматний крокет». 
Що ж до транспорту, то у планах було відкриття автобусної лінії, яка би з’єднала центр міста з вул.Вовчинецькою та Софіївкою.

Про не дуже хороше
Поряд із здобутками були і невдачі. Сервіс у кінотеатрі ім.І.Франка бажав бути кращим. Відвідувачі скаржились, що не могли навіть заздалегідь придбати квитки, бо, скажімо, вони вже були заброньовані для «видатних людей країни».
Не завжди якісною була і продукція промисловості. Станіславська промислова артіль ім.Жданова випускала бляшані банки для гасу. Однак громадяни нарікали, що бляшанки були неякісно пофарбовані, у результаті чого фарба залишалась на одязі та руках.
Значною проблемою у Станіславі було придбання дитячого взуття. Воно просто-напросто не продавалось у крамницях.
На деяких вулицях ще не було електрики, навіть пошта рідко доходила. А на вул.Гастелло (нині Сорохтея) влітку забуксував автомобіль. Там знаходились три ями, глибиною по коліно, які ніхто не поспішав залатати.
Тим часом на вулиці Промисловій закрили їдальню. Тоді там розташовувалось декілька промислових підприємств, торгівельні бази та організації, тож закриття їдальні стало прикрою несподіванкою. Працівники змушені були ходити на обід у центр міста. 

Зустрічі з інтелігенцією
У липні у Станіславі побували українські письменники та поети: Володимир Сосюра, Остап Вишня, Олекса Ющенко, Анатолій Косматенко, Дмитро Білоус, Федір Маківчук. Вони зустрілися з громадськістю на відкритій естраді міського парку культури і відпочинку ім.Т.Шевченка.
Також молодь зустрічалась у парку з молодими письменниками, серед яких Дмитро Павличко. 

Музейні справи
У 1953 році у Станіславському краєзнавчому музеї відкрились нові відділи: «Соціалістичне перетворення сільського господарства на Станіславщині» та «Трудящі Станіславщини в боротьбі за виконання рішень ХІХ з’їзду Комуністичної партії». У «Прикарпатській правді» стверджується, що експонати цих відділів викликали великий інтерес у трудящих області, тож кожного дня музей відвідували сотні екскурсантів. Лише за перший квартал 1953 року у Краєзнавчому музеї побувало 11 848 чоловік. Статистика – річ вперта. 
Напевно ще цікавіше стало у музеї після знахідки учня 10-го класу Владислава Козорога. Під час копання городу він знайшов наконечник скіфської стріли. З цього у «Прикарпатській правді» зробили висновок, що у IV-ІІІ ст. до н.е. територію Прикарпаття заселяв союз скіфських племен, які проживали у степах Причорномор’я і на Північному Кавказі.

Креативна реклама
Цікаві оголошення можна було зустріти у «Прикарпатській правді». Напевно це було щось схоже на те, що теперішні магазини називають «Sale», але звучало як «розпродаж дешевих повноцінних товарів». Наводимо без змін текст оголошення у газеті: «До відома покупців! Дирекція Станіславського універмагу «Головунівермагу» доводить до відома покупців, що з 5 червня в приміщенні магазина по Радянській вулиці №15 провадиться розпродаж дешевих повноцінних товарів. Купуйте дешевий повноцінний товар! Дирекція універмагу».

Ольга Рега
Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу краєзнавчої літератури та директору бібліотеки Людмилі Бабій.

Переглядів: 627 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024