Працівники Національного заповідника «Давній Галич» відвідали нещодавно Державний історико-культурний заповідник «Тустань», що на Львівщині. У IX-XIII ст. на трьох скельних комплексах – Камені, Острому Камені, Малій Скелі поблизу села Урич Сколівського району Львівської області існувало дерев’яне місто-фортеця, що було оборонним і митним пунктом Давньоруської держави. Відкриття невідомого раніше у слов'янському світі нового виду середньовічної наскельної фортифікації зробив науковець Михайло Рожко, який впродовж 30-и років (починаючи з 1971 р.) проводив тут архітектурно-археологічні дослідження. Фортеця неодноразово горіла, проте відроджувалася знову і знову.
Наукові співробітники заповідника провели для колег з Галича цікаві екскурсії в Музеї історії Тустані, де зібрана багата археологічна колекція, створений макет унікальної наскельної фортеці ХІІІ ст., а одна з музейних кімнат стилізована під житло давньоруського воєводи.
«Дослідили» галичани і сам скельний комплекс, на якому помітні кількасотлітні відбитки на камені – численні пази та зруби, які вказують на існування тут дерев’яних оборонних стін у далекому минулому; побачили 30-метрову криницю, з якої черпали воду давні русичі, щоб наповнити кам’яну цистерну – на випадок облоги фортеці ординцями давньоруським воїнам повинно було вистачити води на 250 днів.
Тустань – це пам’ятка історії, археології, архітектури та природи національного значення. До заповідника належать і 100-літня дерев’яна церква Св. Миколая, збудована в традиційному стилі українців Карпат, і бойківська хата, відновлена за місцевими традиціями народного зодчества.
Науковці заповідника працюють для того, щоб зацікавити сучасника історією, культурою нашого краю. Щороку, в перші вихідні серпня, тут відбувається фестиваль середньовічної культури «Ту Стань!», який допомагає глибше пізнати життя наших предків.
Любов Бойко |