4 грудня 2012 року виповнюється 70 років церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії, що в с. Заріччя, що на Надвірнянщині (Коломийсько-Чернівецька єпархія). Освячував церкву у 1942 році Єпископ Григорій Хомишин, Блаженний Священномученик УГКЦ. Нині церква має іншу назву — св. Покрови Матері Божої і належить Українській Православній Церкві Київського Патріархату. У період перед Другою світовою війною Владика Григорій, передбачаючи важкі часи, сказав такі слова: „Багато будуть спасати себе втечею, але далеко більше буде тих, що згинуть від большевицьких куль, і тих, що їх запроторять на Північ, а головно в Азію, де тисячі з них помруть у жахливих умовах, не буде примирення з Богом”. Владика Хомишин передбачив, що він сам впаде жертвою лихоліття та згине у тюрмі, „але не тут, в Станиславові, а деінде…, — сказав він. — Цього хоче Господь. Але ви мусите жити, багатьом із вас час не перейде в лихоліттю, бо
...
Читати далі »
Переглядів:
902
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
Масляки – знатний галицький рід, представники якого здавна мешкали на Галич-Горі, а їхні нащадки проживають там і дотепер. Але якось в історії ставалося, що окремі із представників цього роду відривалися від свого родинного гнізда і шукали собі пристанища деінде. Тоді там, на новому місці, зароджувалась нова вітка роду. Так сталося із Масляками, про яких ми поведемо мову. Перший із них – Володимир Масляк – український письменник, сатирик, перекладач, публіцист, педагог народився 14 вересня 1858 року у селі Сарники Середні (тепер с. Діброва Рогатинського району) на Івано-Франківщині. Про його походження маємо дві версії. За першою: батько Володимира Іван походив із ст
...
Читати далі »
Переглядів:
1498
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
В мороз - зігріє, у спеку - охолодить. Колекцію вбрання з конопель презентували у Івано-Франківському Краєзнавчому музеї. Такий одяг не лише гарно виглядає, а й корисний для здоров'я. Конопляній тканині, з якої виготовлене вбрання уже понад сотню років. Тепер такого не виробляють. Сувої старовинного полотна метр за метром в Прикарпатських селах збирала івано-франківська майстриня Олександра Григорук. Усе вбрання майстриня шиє саме з конопляного полотна і оздоблює забутою покутською вишивкою. Подруга пані Олександри Лідія на відкриття експозиції теж вбралася в конопляний одяг. Прийшла у старовинній весільній сорочці. Каже, за неї колекціонери пропонували тисячу доларів. Не продала. Цей столітній виріб - її найулюбленіше святкове вбрання.
Переглядів:
519
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
Аж гарячий, важкий і трохи колючий. У Карпатах їх і нині роблять майже прадідівськими методами, і тільки такий ліжник є помічним на здоров’я та настрій. Секрети ліжникарства найкраще знають у столиці цього промислу — в косівському Яворові.
Ведмідь люльку курить Гори стрічають холодом і дощем. Дорога не дивує ямами. Але якось тут спокійно, просторо. При в’їзді в село стоїть масивний, майстерно вирізьблений вказівник — Яворів. Село велике — 14 км. Місцева голова Катерина Шкрібляк погодилася повозити-поводити журналіста по тутешніх майстринях.
Переглядів:
685
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
4 грудня виповнилося 100 років від дня народження Євгена Вахняка – визначного діяча музичної культури, диригента, хормейстера, педагога та нашого земляка, який збагатив українське хорове мистецтво, пропагуючи твори української і зарубіжної класичної музики, духовні твори. Народився Євген Вахняк 4 грудня 1912 р. у Надвірній. Батько Дмитро Вахняк був катехитом у надвірнянській церкві. Мати Мінодора походила з інтелігентної родини Майковських. Батьки змалку привчили сина до мистецтва. Надвірна на той час була розвиненим культурним центром, де вирувало мистецьке життя, особливо у «Просвіті». Закінчивши 1923 р. початкову школу, хлопець вступив до Коломийської гімназії, де співав у гімназійному чоловічому хорі. Уже тоді познайомився з відомими співаками та композиторами, які гастролювали в Коломиї.
...
Читати далі »
Переглядів:
749
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
Івано-Франківськ є наймолодшим містом Прикарпаття. Коли його заснували, сусідні Галич, Коломия і Тисмениця вже налічували сотні років. Але дітисько магнатів Потоцьких одразу почало динамічно розвиватись, розштовхуючи ліктями своїх поважних конкурентів. Якщо у ХVIII столітті на поштових конвертах вказували адресу — Станиславів коло Тисмениці, то сьогодні Івано-Франківськ є другим містом Галичини після Львова. А літописні гради перетворилися на райцентри. То які чинники вивели Станиславів у лідери?
Відвага захисників Новозасноване місто нагадує дитя — таке ж безпорадне й беззахисне. Саме тоді воно найбільш наражається на усілякі небезпеки. У 1676 році до Станиславова піді
...
Читати далі »
Переглядів:
687
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
|
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу є одним із провідних вишів України та єдиний у своєму профілі. Про престижність вишу свідчить той факт, що серед його іноземних студентів є не лише вихідці з так званих країн третього світу, але й уродженці країн Європи. Зараз у це важко повірити, але всього цього могло не бути, якби не один доцент. У 1960 році у Львівській політехніці спалахнув «аморальний» скандал. Кандидата технічних наук Євгена Шелепіна за інтимні стосунки зі студенткою виключили з партії. А фахівець він був дуже грамотний, завкафедрою теоретичної механіки. Керівництво вирішило його не звільняти, а відправити у своєрідне заслання. Тоді у Станіславі створювався загальнотехнічний факультет Львівської політехніки, і Шелепіна призначили туди деканом.
Переглядів:
657
|
Додав:
Dnister
|
Дата:
07.12.2012
| |