У січні 1886 року в Станиславові сталася велика подія – інтронізація греко-католицького єпископа Юліана Пелеша.
Преса докладно описала це дійство:
«Крім отців Моравського та Ісаковича, 9 січня прибув також краківський єпископ Дунєвський. Всіх трьох достойників бургомістр Камінський відвіз до єпископської резиденції. Міські будівлі були гарно освітлені, особливо Каса ощадності, паровий млин і кілька більших будинків, що належали християнам. Після привітань отці Пелеш і Сембратович вирушили до театральної зали, де стараннями руської читальні було організовано концерт. 10 січня о сьомій годині ранку постріли гармат сповістили про початок церковних урочистостей.
Чудова процесія супроводжувала майбутнього єпископа до церкви, а храми Станиславова вітали його гучними дзвонами. Біля входу до катедри пробощ Шанковський вручив Пелешу ключі від святині, і у супроводі чотирьох гостей-єпископів Пелеш увійшов усередину. Монарше призначення і папську буллу зачитав отець Ковбланський, канонік з Коломиї, а митрополит заслухав присягу від отця Пелеша, а потім виголосив промову до нього, інших представників духовенства і люду. Церковний обряд, усі подробиці якого ми тут описувати не будемо, завершився лише о першій годині пополудні. Процесія супроводила єпископа назад до палацу, куди на нетривалий час завітав папський посланець пан Станеро.
В середині церковної служби до храму завітав намісник Залеський, який прибув сюди просто з вокзалу разом зі старостою Терлецьким. Приїхав також граф Владислав Бадені та кільканадцять послів з сейму. З Чернівців прибула делегація русинів на чолі з професором Ганкевичем.
О другій годині пополудні в резиденції єпископа відбувся прийом для парафіяльного духовенства, а о четвертій годині розпочався великий бенкет на 120 осіб одночасно в чотирьох залах. За головним столом сиділи прелати, представники влади та військового командування».
Підготувала Олена БУЧИК |