У середині ХІХ століття призов до австрійської армії здійснювався у брутальний спосіб. Рекрутів часто хапали просто на вулицях чи приходили по них ночами, їх годинами тримали у тісних приміщеннях без їжі і води.
Ближче до кінця ХІХ століття ситуація значно покращилася, зокрема юнакам, які досягли 21 року, надсилали так звані «поборові визвання», тобто повістки. Але охочих «відкосити» від служби все одно було більш ніж достатньо. І цим користувалися спритні ділки, які наживалися на потенційних рекрутах.
У червні 1870 року австрійська преса повідомила про грандіозну аферу в Станиславові, пов’язану з призовом до війська. Зокрема, часопис «Щоденна пошта міста Ґраца» зазначав:
«Міністерство оборони давно хотіло викорінити таке прикре явище, як махінації під час призову до війська. Але для цього воно скористалося, м’яко кажучи, дивними методами. В Станиславові представники міністерства створили коміcію, а очолив її єврей Кармельм, який мав доволі сумнівну репутацію.
Цей Кармельм організував добре налагоджену схему продажу рекрутам довідок про непридатність до служби. До цієї схеми було залучено багато високопоставлених військових чиновників. Уся історія вийшла на яв завдяки тому, що Кармельм обдурив кількох потенційних солдатів, узявши з них гроші і не видавши їм довідки, що давала можливість уникнути військової служби. Слідча комісія вважає, що підприємливий єврей заробив на цій схемі близько 41 тис. флоринів».
Нагадаємо, що середня зарплата у ті часи складала близько 1 тис. флоринів у рік. Наприклад, саме стільки заробляв шкільний учитель. Австрійська преса охрестила цю оборудку «мишачою схемою», мабуть, тому, що єврей Кармельм у своїй злочинній діяльності використовував дуже хитрі лазівки.
Підготувала Олена БУЧИК |