Цісарсько-королівський полк піхоти № 58 імені ерцгерцога Людвига Сальватора відіграв значну роль в історії Станиславова.
Полк був створений у 1763 році, а в місцевих хроніках фігурує з початку ХІХ століття. Розташовувався полк у казармах на вулиці 3 Мая (тепер вул. Грушевського) навпроти нинішнього «білого дому». Цікаво, що цей полк залишив свій слід і в кримінальній хроніці нашого міста, адже з ним пов’язано кілька злочинних пригод. Так, у грудні 1898 року преса повідомила, що невстановлені особи пограбували провіантуру полку і забрали з собою маленький залізний сейф, де зберігалося близько 1 тис. злотих ринських.
У листопаді 1909 року в Галичині прогриміла сенсаційна «справа отруйників». Деяким офіцерам австрійського генерального штабу підклали отруєні пігулки. Замахам на життя піддавалися військові і в інших містах, зокрема отруєні пігулки отримали й двоє поручників станиславівського 58-го полку піхоти.
Преса губилася в здогадах щодо мотивів цих злочинів, у яких вбачався і шпигунський слід.
Газета «Кур’єр станиславівський» від 19 червня 1910 року повідомляє, що з Кульпаркова втік станиславівський пацієнт Антоній Боднар. Він був підофіцером місцевого 58-го полку піхоти і в 1903 році вкрав із комендатури мобілізаційні плани і 6 тисяч корон. Боднар намагався втекти до Америки, але був арештований у Самборі. Він удавав душевнохворого, тож його було відправлено до Кульпаркова на обстеження.
Заарештованого було залишено в лікарні, але в травні 1910 року він утік і вислав своєму лікарю лист із Рима, де повідомляв, що вступає у монастир, де збирається жити до кінця своїх днів.
Підготувала Олена БУЧИК |