Четвер, 30.05.2024, 05:23:28

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2012 » Березень » 27 » Справа бронзи і майстерності
11:16:51
Справа бронзи і майстерності
Пам’ятник Романові Шухевичу, за встановлення якого вболіває вся калуська громада, цього тижня постав у бронзі. Завершена робота з відливання всіх чотирьох фрагментів пам’ятника. Разом із тим, ще близько місяця знадобиться майстрам ПП "Скульптура” Львівської фабрики мистецтв для обробки пам’ятника, зварювання фрагментів, тонування скульптури. Останнє слово — за автором скульптури Ігорем Семаком. "Вікна” мали нагоду побачити роботу над пам’ятником.
Робота скульптора над пам’ятником завершується виготовленням його гіпсової моделі у повний зріст. Саме таким привезли на львівське приватне підприємство "Скульптура” калуського Романа Шухевича ще у листопаді минулого року. Бронза — матеріал не з дешевих. Проте, ще із часів Древньої Греції цей матеріал вважався найбільш придатним для пам’ятників. Основна його перевага у тому, що він — уміру м’який. 
Проте, безпосередньо до того, щоб постати у бронзі, гіпсова модель має перейти ще кілька етапів підготовки. Перший — виготовлення глиняного зліпку зовнішньої поверхні пам’ятника. Саме по ньому пам’ятник відливають за допомогою розплавленої бронзи. Пам’ятник Романові Шухевичу, який має бути встановлений у нашому місті — не перший пам’ятник Головнокомандувачу УПА, над яким працювали майстри ПП "Скульптура”. На фабриці виготовлений, зокрема, і Шухевич із Білогорщі (селище, у якому 5 березня 1950 року загинув Роман Шухевич, зараз перебуває у складі Львова. — Авт.). Патріотичну позицію працівників підприємства відзначив й ініціатор спорудження пам’ятника Романові Шухевичу у Калуші Роман Король. Калуський пам’ятник висотою 2,2 метри вважають великим, проте, — не найбільшим (майстри працювали і над фігурами висотою понад 4 метри. — Авт.).
Обладнання для відливу пам’ятника, загалом, — нехитре. Спеціальний ківш із розплавленою бронзою піднімають за допомогою крана і відливають у готову форму. Уже за дві години глиняну заготовку можна знімати. Ще гарячою скульптуру можна доводити до ладу: "проробляти” грані, півтони, невеликі деталі. Для непрофесіонала попередньо відлита скульптура нічим не відрізняється від авторської моделі. Проте, тільки автор може визначити, наскільки результат відповідає його очікуванням, і, власне, виправити неточності.
Калуський пам’ятник Романові Шухевичу запланували виготовити з чотирьох частин. Власне скульптура поділена на три частини. Ще одна — фрагмент плаща генерал-хорунжого. Чим більші фрагменти пам’ятника, тим простіше зварювати скульптуру і тим міцнішою вона буде. Тому перевага ПП "Скульптура” — у тому, що воно має можливість такого відливу. 
— Ми прийняли рішення не ділити фігуру на дрібні шматочки. Фактично, є три великих блоки. Відливаючи фігуру великими частинами, ми зменшуємо кількість швів, які з’являться після того, як фігура буде зварена. Таким чином, буде максимально збережена авторська модель. Адже основне завдання скульптурної фабрики— втілити проект пам’ятника у бронзі так, щоб максимально зберегти авторський задум, — вважає директор ПП "Скульптура” Петро Червінь. — Наразі ми працюємо у нормальному режимі, повністю вкладаючись у графік. Фактично, нам лишається місяць на те, щоб усе зварити, зробити слюсарну і технічну обробку, затонувати скульптуру. Звичайно, близько тижня буде залишено автору для того, щоб він зробив, як кажуть, авторські "дотяжки”. Хоча, загалом, проект — вдалий: автор передав і характер, і рух, і емоції. Тому працювати над його втіленням — доволі приємно.
Бронза, з якої виливають пам’ятник Романові Шухевичу, — із Донеччини. Загалом, за словами Петра Червіня, дефіциту цього сплаву у країні немає. Проте, бронза за своїм хімічним складом може суттєво різнитися. Найчастіше її виплавляють, з’єднуючи мідь, олово та фосфор. Один із основних параметрів — уміст міді. Саме через цей метал позеленіння, яке відбувається у результаті окислення міді, — не уникнути на жодному пам’ятнику. Щоб нормалізувати колір, пам’ятник кілька разів чистять.
Сама бронза виглядає дещо світлішою, ніж ми звикли бачити на пам’ятниках. Річ у тому, що після зварювання пам’ятник затоновують. Таке тонування може бути різноманітним. Наприклад, львівський пам’ятник королеві Данилу виготовлений також із бронзи й однаково затонований. Однак, за допомогою технології зачищення, скульптура вершника виглядає світлою, тоді, коли скульптура коня — темною, майже чорною. Зараз у Європі модні зелені фігури. Цього ефекту можна досягти також за допомогою тонування. Проте, для калуського Романа Шухевича, швидше за все, оберуть традиційне тонування, яке замаскує різницю між частинами і шви, по яких фрагменти скульптури будуть зварені.
Усі майстри ПП "Скульптура” — технічні працівники. Проте, роки технічної праці над художніми витворами зробили із них, якщо не митців, то мистецтвознавців — точно. За радянських часів, коли фабрика виробляла ще і керамічні вироби, сюди водили екскурсії, а до працівників приїжджали із лекціями художники. До речі, якщо пам’ятники, ясна річ, унікальні і виготовлені в одному екземплярі, то навіть дрібні керамічні вироби, над якими фабрика працювала за радянських часів, також — у раритеті. На ввесь колишній Радянський Союз найбільший тираж таких виробів — 400 екземплярів.
Власних секретів і забобонів майстри не мають. Роботу починають із молитви. Молитвою супроводжують і виготовлення церковних дзвонів. Загалом, для виготовлення дзвонів використовують старовинну технологію, і щиро сумують, що дзвони до України, частіше за все, возять із-за кордону. Хоча в Україні виготовлення дзвонів — старовинна галузь із чималими напрацюваннями.
Більш вибагливі — "стовідсоткові” художники — автори скульптурних робіт. Часто, вносячи корективи до пам’ятника, вони всіляко намагаються зробити проект дійсно авторським, неповторним. Тому, бува, залишають відбиток пальця, руки, який надалі просять не заробляти. Так пам’ятник стає дійсно унікальним.
Чи залишить відбиток пальця на пам’ятникові Романові Шухевичу його автор Ігор Семак, наразі невідомо. Проте, вже за місяць скульптура буде повністю готова. Залишиться тільки привезти її до Калуша і встановити. Ці роботи львівські майстри виконуватимуть разом із калуськими будівельниками. Обіцяють, що впораються до 30 червня, коли відзначатимуть 105-у річницю від дня народження Головнокомандувача УПА. Тож, відкриття відбудеться вчасно.
Олександр Челядин, секретар Калуської міської ради, заступник голови оргкомітету зі спорудження пам’ятника:
— Працівники ПП "Скульптура” творчо підходять до  виготовлення бронзових скульптур. Ця фірма — знана у всій Україні. Тому, вирішуючи питання, де має бути відлитий пам’ятник, ми зупинилися саме на львівському підприємстві. Робота над встановленням пам’ятника стала результативною завдяки співпраці організаційного комітету, затвердженого депутатами Калуської міської ради, та громадської ініціативи "Загальна мобілізація”. Наразі триває не тільки робота над виготовленням пам’ятника, але і вирішення певних бюрократичних питань, таких ,як відвід землі під пам’ятник. Разом із тим, уже найближчим часом розпочнуться роботи із благоустрою площі, де він буде розташований. Генпідрядник — ПП "Добробуд”. Саме через нього фінансуватимуться всі проекти. Разом із тим, оргкомітет зі спорудження пам’ятника просить калушан і надалі долучатися до збору коштів, адже необхідно облаштувати елементи благоустрою площі, зокрема, й освітлення і підсвітку самого пам’ятника. Наразі робота триває без збоїв, і вже 30-го червня пам’ятник, імовірно, буде відкритий. Сподіваємося, він стане місцем, біля якого можна буде вклонитися історії і відпочити душею.
Юлія Баліцька, журналіст

Переглядів: 709 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024