Четвер, 17.04.2025, 21:09:03

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 ... 293 294 »

Про Каетана Місюровича (1865-1905), який довший час займав посаду головного садівника міста Станиславова, ми знаємо дуже мало. Але й того, що знаємо, цілком достатньо, щоб зрозуміти: він був справжньою гордістю міста.

Каетан Місюрович походив зі старовинного вірменського роду і прибув до Станиславова зі Львова, де працював садівником при монастирі бенедиктинок. Свою роботу у Станиславові він розпочав у травні 1892 року, причому відразу був призначений на посаду головного садівника, пише Західний кур’єр.

Міська преса неодноразова висловлювала вдячні ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 25.03.2025

27 березня 2025 р. о 11.00 в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбудеться дискусійний круглий стіл на тему: «На шляху до Галича: Ростиславовичі в другій половині ХІ – першій третині ХІІ століття» (до 900-ліття княжого осідку в Галичі).

Організатори: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України; Національний заповідник «Давній Галич»; Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка.

Модератор: Андрій Стасюк, кандидат історичних наук, вчений секретар Національного заповідника «Давній Галич&ra ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 25.03.2025

20 березня 2025 р. в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулося урочисте засідання мистецтвознавчої комісії обласного осередку НТШ «Мистецтвознавчі візії розвитку українського театру на Прикарпатті» на відзначення 230-річчя від дня народження Івана Озаркевича – українського греко-католицького священника, громадсько-культурного діяча Галичини XIX ст., організатора театральної справи в м. Коломиї.

Тридцять шосту наукову сесію обласного осередку НТШ продовжує засідання мистецтвознавчої комісії «Мистецтвознавчі візії розвитку українського театру на Прикарпатті» на відзначення 230-річчя від дня народження Івана Озаркевича, яке відбулося в приміщенні Івано-Франківської об ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 24.03.2025

З початку повномасштабної війни в Україні розпочалось масове знесення пам’ятників радянського періоду. Особливість цієї хвилі демонтажу у тому, що під роздачу потрапили не тільки комуністичні діячі, а й представники російської культури. Однак на Прикарпатті ще й досі залишаються майже дві сотні радянських пам’ятників. При бажанні – від них можна очистити нашу область за місяць, а при його відсутності – на це підуть роки, пише “Галицький кореспондент”.

Перейменування вулиць

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 24.03.2025

Недавно прокуратура заявила, що збирається повернути громаді палац Рея, який занепадає у приватних руках. Але садиба на Рогатинщині – не єдина пам’ятка архітектури, якій за кілька років загрожує стати купою каміння. «Репортер» зібрав костели і замки на Франківщині, які варто побачити, поки вони ще стоять.

Костел у Кукільниках

Костел святої Марії Магдалини XVIII століття у селі Кукільники неподалік Галича – сумна пам’ятка, яка зараз є практично руїною. Римо-католицька парафія в Кукільниках була заснована в 14 ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 23.03.2025

17 березня 2025 р. в рамках співпраці відділу краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка та доцента кафедри історії України, доброго друга та партнера бібліотеки Андрія Королька було проведено історико-краєзнавчу лабораторію «Івано-Франківщина історична» для студентів першого курсу (група СОІ-11) спеціальності 014 Середня освіта (Історія та громадянська освіта) ОР «Бакалавр» факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Розпочався захід ознайомленням майбутніх істориків з правилами запису до бібліотеки та користування її послугами. Задля освоєння особливостей роботи з каталогом та мож ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 23.03.2025

До 165-річчя з дня народження митрополита УГКЦ Андрея Шептицького 29 липня у Калуші планують відкрити йому пам’ятний горельєф, повідомляє Калуська міська рада.

До повномасштабного вторгнення обговорювався проєкт встановлення пам’ятника біля церкви Святого архистратига Михаїла. Скульптор Ігор Семак виготовив глиняну модель горельєфа. Архітектор Олександр Бучацький зробив проєкт. Громадськість розпочала збір пожертв на майбутній пам’ятник. Проте зібрані кошти спрямували на підтримку захисників.

Сама скульптура – двометровий затонований пі ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 23.03.2025

Фонди Краєзнавчого музею Калущини і Музею-оселі родини Івана Франка в Підгірках поповнилися п'ятою книгою наукового збірника заповідника "Нагуєвичі" — "Садиба Франка".

Такий дарунок калуським музеям надіслав правнук брата Івана Франка Онуфрія, співфундатор Музею-оселі родини Франка, кандидат історичних наук зі Львова Андрій Франко, йдеться на Фейсбук-сторінці Музейно-виставкового центру Калуської міської ради.

Завдяки тісній співпраці ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 22.03.2025

На початку ХХ століття на вулицях Станиславова з’явилися перші автомобілі, і автомобільний рух поволі набирав силу. Проте тодішні автомобілі були досить недосконалими, часто ламалися і були далекі від того, щоб витіснити собою найбільш поширений транспорт – коней.

І нерідко бідні тварини страждали через недосконалість своїх залізних «родичів», пише Західний кур’єр.

У грудні 1911 року газета «Кур’єр станиславівський» опублікувала замітку про автомобіль, який так і не зміг обійтися без кінської сили:

... Читати далі »
Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 22.03.2025

Вулиця Зосина Воля (тепер вул. Коновальця) здавна мала репутацію «кварталу червоних ліхтарів», де розміщалися численні будинки розпусти.

Від такого сусідства дуже страждали порядні люди, які мешкали на цій вулиці. Зусиллями начальника поліції Броніслава Лукомського багато будинків розпусти були закриті та через певний час почали відновлювати свою діяльність, пише Західний кур’єр.

Це викликало справжній протест місцевих мешканців, про який повідомила газета «Кур’єр станиславівський» у квітні 1910 року:

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 21.03.2025

Івано-Франківський суд через відсутність доказів зняв обвинувачення з громадського діяча, підприємця й письменника Ростислава Шпука. Чоловіка звинувачували в організації мирної масової акції біля готелю “Дністер”, пише КУРС. Про це на своїй сторінці повідомив Ростислав Шпук.

КУРС писав, що 21 листопада  ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 21.03.2025

13 березня 2025 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася конференція «Галич давній і сучасний: відновлення історичної пам’яті» за участі знаних істориків, краєзнавців, письменників, мистецтвознавців та науковців.

Галич - це одне з найдавніших і найвизначніших міст України, яке має багату історію та унікальну культуру. Розташоване на мальовничих берегах Дністра, воно було центром політичного, економічного та духовного життя давніх часів. Сьогодні це місто продовжує зберігати свою спадщину, поєднуючи її з сучасними реаліями. На його території розташований Національний заповідник «Давній Галич», де можна побачити залишки фортифікацій, старовинні храми та музеї ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 20.03.2025

У січні цього року практично непоміченим для краєзнавчої спільноти нашого міста минув важливий ювілей – сторіччя від часу створення «Великого Станиславова».

Ще з кінця ХІХ століття мешканці Станиславова плекали великоміські амбіції. Але на заваді цим амбіціям стояли об’єктивні фактори – місто було затиснуте у лещатах передмість і не мало можливостей для подальшого розвитку. Але щоб об’єднати місто з передмістями і розширити життєвий простір, знадобилося майже тридцять років, пише Західний кур’єр.

З чого все починалося ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 20.03.2025

9 студентських ініціатив візьмуть участь у ІІІ Конкурсі студентських туристичних проєктів і стартапів.

15 січня 2025 року департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації (далі - департамент) оголосив про початок проведення ІІІ Конкурсу студентських туристичних проєктів і стартапів (далі - Конкурс).

17 березня 2025 року визначено проєктні заявки, що пройшли технічний відбір і будуть передані на оцінювання Конкурсній комісії.

... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 19.03.2025

Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської ОДА розпочинає упровадження чергової ініціативи, спрямованої на підвищення інституційної спроможності територіальних громад області у сфері управління туризмом.

Упродовж 2025 року у межах етнорегіону Покуття буде реалізовано мікропроєкт “Сильвети Покуття” з метою вивчення і популяризації спадщини етнорегіону Покуття, розвитку етнографічного туризму на Прикарпатті.

Партнери мікропроєкту:

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 19.03.2025

14 березня 2025 року у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнуто тематичну книжкову експозицію «Краєзнавча і літературна мозаїка Романа Коритка», присвячена 90-літтю від дня народження відомого львівського краєзнавця і письменника, уродженця Івано-Франківщини Романа Коритка (1935–2024).

Народився Роман Коритко у с. Черче Рогатинського району, де й здобув початкову освіту. Згодом навчався у педагогічному училищі та на історико-філологічному факультеті Івано-Франківського педінституту. Деякий час працював вчителем, згодом директором школи, служив у органах внутрішніх справ та був інспектором відділу у справах неповнолітніх.

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 18.03.2025

У середу, 12 березня, в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відкрили виставку робіт Галини Киви – до 95-річчя з дня її народження. На відкриття приїхала велика родина майстрині – син, донька, онуки та правнуки. Серед представлених в експозиції робіт – не лише зразки вишивки, а й картини Галини Киви. А також фото її робочих моментів.

На відкриття запросили друзів, колег та учнів, аби спільно згадати талановиту майстриню, життя якої обірвалося досить рано – у 49 років, пише Репортер

Гали ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 18.03.2025

У житті українців церква завжди відігравала важливу роль. Від часу хрещення Київської Русі у 988 році християнство стало не лише релігійною основою, а й ключовим чинником формування національної ідентичності нашого народу.

Українське село неможливо уявити без церкви. Вона є місцем, де знаходять спокій душа і серце, де від покоління до покоління бережуть святі надбання предків.

Для нас, жителів села Довге-Калуське, таким духовним осередком є церква святого Василія Великого, яка в архівних документах згадується серед перших на Калущині. Станом на 1565 рік церкви були в Калуші, Загір’ї, Довгому, Пійлі ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 18.03.2025

13 березня у виставковому залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України відкрилася виставка робіт Опанаса Заливахи. Більша частина творів перебуває у приватних колекціях, тому їх презентували вперше, пише КУРС.

Виставка присвячена вшануванню 100-річчя від дня народження митця, що став знаковою постаттю покоління шістдесятників та українського дисидентського руху. За словами однієї з організаторок заходу, членкині Спілки художників Світлани Повшик, вони не хотіли дублювати збірки Опанаса Заливахи, які вже бачили відвідувачі. Через це у її колег виникла думка позбира ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 17.03.2025

На базі промислової ратуші у Калуші планують простір, схожий на «Промприлад» в Івано-Франківську, пише КУРС з посиланням на міського голову Калуша Андрія Найду.

Калуська ратуша розташована на території колишнього калійного заводу. Будівля є пам’яткою архітектури. ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 17.03.2025

На початку ХХ століття Станиславів усе помітніше проявляв великоміські амбіції, тобто прагнув наслідувати такі більші міста як Львів, Краків та навіть Відень і Париж. Це проявлялося в архітектурі нових будівель, облаштуванні кав’ярень і ресторацій, моді, якій надавали перевагу мешканці міста, та в інших аспектах життя.

Про великоміські амбіції містян згадувала зокрема і газета «Кур’єр станиславівський» у листопаді 1904 року, пише Західний кур’єр.

Часопис опублікував замітку гостя міста, який ці прагнення зауважив:

< ... Читати далі »
Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 16.03.2025

Нинішнім жителям Івано-Франківська важко уявити, наскільки важливу роль відігравав театр у житті Станиславова ХІХ століття, адже вибір розваг тоді був дуже обмеженим. Причому активне театральне життя в місті тривало ще до будівництва сталого театру.

І хоч умови для проведення вистав були доволі скромними, це не зупиняло глядачів, спраглих до яскравих видовищ і насичених емоціями сцен, пише Західний кур’єр.

Популярна розвага

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 15.03.2025

В теперішній пресі немало повідомлень про різноманітні скандали, пов’язані з мобілізацією до війська. Дивно, але не рідкістю такі скандали були навіть на зламі ХІХ і ХХ століть, тобто ще задовго до початку Першої світової війни.

Зокрема газета «Кур’єр станиславівський» у серпні 1901 року повідомляла про гучний скандал, який спалахнув у Тлумачі та ще кількох містечках і селах в околицях Станиславова, пише Західний кур’єр.

А почалося все з того, що до староства у Тлумачі прийшов селянин Василь Микитюк і запитав, де можна знайти місцевог ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 14.03.2025

У Вигоді збудують музей “Вокзал вузькоколійки” за понад 41 600 млн грн. Переможцем тендеру стало ТОВ “Промбудсервіс-Косів”.

У тендері взяли участь троє, найнижчу ціну запропонувала фірма з Косова. За інформацією з Yourcontrol, компанія зареєстрована у Косові у 2021 році. Керівник – Володимир Тинкалюк.

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 14.03.2025

«Як умру я в тім краю Міцраїм,

І життє се мов тїнь промине,

Не ховайте єгипським звичаєм

У єгипських гробницях мене».

(«Заповіт Якова», Іван Франко «Жидівські мельодії».

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 13.03.2025

13 березня о 15 годині у виставковому залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України (вул. Незалежності, 53) відкриється виставка робіт Опанаса Заливахи.

Виставка присвячена вшануванню 100-річчя від дня народження митця, що став знаковою постаттю покоління шістдесятників та українського дисидентського руху. Організаторам вдалося зібрати частину творів із приватних колекцій, які будуть представлені на огляд вперше.

Загалом це близько 50 робіт Опанаса Заливахи, третина яких вперше експонуватиметься, більшість із них графічні роботи, що маловідомі глядачу. Це живописні т ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 13.03.2025

Вигляд з австро-угорського літака-розвідника сьомої авіароти (Flik 7) на місто Калуш датований серпнем 1916 року.

Світлину на своїй Фейсбук-сторінці "Ретро Калуш" оприлюднив Сергій Петрицький, інформують "Вікна". З неї добре проглядається центр міста.

На фронті  ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 13.03.2025

Садиба Рея – одна із сумнозвісних пам’яток на території Івано-Франківщини. Колись розкішний маєток, уже багато років він стоїть пусткою, розбитий всередині й понищений зовні. Досі влада області розводила руками – мовляв, пам’ятка перебуває у приватних руках.

Втім, зараз обласна прокуратура взялася повертати палац у власність громади, пише Репортер.

З приватної власності ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 13.03.2025

Королівський монетний двір Канади випустив десяту срібну монету-писанку. Як і дев`ять попередніх, цю унікальну монету спеціально для колекції Музею писанкового розпису придбала відома мисткиня, дослідниця народного мистецтва, амбасадорка української культури в світі Марія Рипан канадського міста Торонто, пише КУРС з посиланням на сайт музею.

«Писанку» номіналом 20 канадських доларів викарбували з 1 унції чи ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 12.03.2025

Два проєкти пройшли технічний відбір програми "Культурна спадщина" Українського культурного фонду і боротимуться за грант. Йдеться про віртуальну експозицію в музеї у Тисмениці і віртуальну подорож Вигодською вузькоколійкою.

Про це повідомив у соцмережі начальник відділу туризму Івано-Франківської ОВА Віталій Передерко, інформують "Вікна".

За фінансування Українського культурного фонду (УКФ) змагатимуться: ... Читати далі »

Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 12.03.2025

Проте учасники квесту впоралися із завданнями за 50 хвилин — саме цей час є найкращим результатом.

Стартували від Алеї Героїв. Для визначення подальшого маршруту, учасники квесту через QR-код переглядали відео, давали відповідь на запитання та отримували підказку для наступної локації, йдеться в офіційній інформації.

Як підсумок, у концертній залі презентували весь шлях маршруту. Мар’яна Ковальчук, співорганізаторка ГО «Спогади крізь віки& ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 11.03.2025

30 березня у краєзнавчому музеї Калущини комунального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» відбудеться чергове засідання Краєзнавчого клубу.

Усіх краєзнавців, які бажають виступити з доповіддю на засіданні Краєзнавчого клубу, музейно-виставковий центр  ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 11.03.2025

Коломийська окружна прокуратура вимагає в одного з приватних акціонерних товариств зберегти об’єкти культурної спадщини місцевого значення – «Адмінбудинок тютюно-ферментаційного заводу» та «Виробничі будинки тютюно-ферментаційного заводу», розташовані у селищі Заболотів, пише КУРС з посиланням на обласну прокуратуру.

Правоохоронці наполягають на збереженні понад 15 корпусів фабрики т ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 10.03.2025

Чи важко бути істориком в такий складний історичний для України час? Це перше питання, відповідь на яке Ви почуєте в інтервʼю з Іваном Монолатієм, краєзнавцем, доктором політичних наук, доктором філософії, почесним громадянином міста Коломиї, професором Прикарпатського національного університету  ім.В.Стефаника.

Іван Монолатій дуже добре відчуває потреби нашого часу: якщо ти не воюєш на фронті, ти робиш все, щоб зупинити війну тут, в тилу. Науковець дивиться далеко вперед і чітко усвідомлює відповідальність за виховання молодого покоління українців, котрим, дасть Бог, прийдеться будувати й відновлювати  нашу державу.

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Додав: Dnister | Дата: 09.03.2025










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025