Четвер, 20.03.2025, 04:32:10

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 ... 292 293 »

24 лютого 2025 року у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнуто тематичну книжкову виставку «Яків Оренштайн: видавець, що творив націю» з нагоди 150-річчя від дня народження українського патріота, одного із найвідоміших книговидавців України першої половини ХХ століття Якова Оренштайна.

Яків Оренштайн - одна з найвизначніших постатей в історії українського книговидання початку ХХ століття. Його діяльність стала потужним каталізатором в часі, коли її виконання піддавали серйозним випробуванням.

25 лютого 2025 р. виповн ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 28.02.2025

У п'ятницю, 28 лютого, о 13:00 годині відкриють пам'ятну дошку на честь видатного мовознавця, доктора філологічних наук, професора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника — Миколи Лесюка.

Про це повідомляє Івано-Франківська міська рада.

Пам'ятну дошку встановлять на фасаді будинку, де проживав науковець, за адресою — вулиця Тараса Шевченка, 16.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 28.02.2025

Початки діяльності Інтерполу сягають 1914 року, проте ще раніше, на початку ХХ століття, поліція Станиславова успішно співпрацювала з колегами з інших країн і навіть континентів.

Причому ця співпраця відбувалася на дивовижу швидко і злагоджено. Давня міська преса рясніє повідомленнями про співпрацю станиславівських поліцейських з американськими, англійськими, угорськими колегами та представниками правосуддя багатьох інших країн, пише Західний кур’єр.

Так, у березні 1905 року до Станиславова прибули поліцейські з Будапешта, які разом з місцевою поліцією розсл ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 27.02.2025

Настільну гру "Секрет Коломийської ратуші" створили на Івано-Франківщині. Перший наклад — 45 ігор безоплатно передали в коломийські школи та бібліотеки. Їх вчителі зможуть використовувати як навчальний додаток для курсу "Коломиєзнавство". Також у березні 2025 року планують провести турнір між учнями.

Про це Суспільному розповіла одна з її авторок, директорка Навчально-наукового центру професійної кар’єри та освіти Прикарпатського національного університету Галина Волощук.

Маршрут у грі "Се ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 27.02.2025

Спогади про навчання у станиславівській Державній гімназії дуже різні, навіть якщо стосуються одного й того ж періоду. І це зовсім не дивно, адже кожен автор розглядав своє навчання у гімназії крізь призму власного характеру, виховання і переконань.

До цієї скарбнички спогадів варто додати ще мемуари Людвика Якcи-Биковського, який навчався у станиславівській гімназії наприкінці ХІХ століття і детально, майже по науковому, описав гімназійні реалії, пише Західний кур’єр.

Враження професора

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 26.02.2025

Шановні колеги!

Упродовж 30 квітня - 01 травня 2025 року на базі Національного заповідника "Давній Галич" відбудеться наукова конференція «АВРААМІЧНІ РЕЛІГІЇ В УКРАЇНІ І ВСЕЛЕНСЬКЕ ПРАВОСЛАВ’Я: ІСТОРИЧНА ТРАДИЦІЯ, ІДЕНТИЧНІСТЬ, СУЧАСНІ ВИКЛИКИ», приурочена 100-річчю народження і 30-ї річниці смерті Святішого патріарха Київського і всієї Руси-України Кир Володимира Романюка (09.12.1925-14.07.1995) та 100 річчю заснування православної парафії Св. Володимира Великого в м. Галичі (1925 р.).

Термін зголошення заявок триває до 01 квітня 2025 року.  ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 26.02.2025

За повідомленням міського голови Коломиї Б.Станіславського, 25 лютого 2025 р. в місті відзначили 150-ту річницю з дня народження Якова Оренштайна – уродженця Коломиї, одного із найвідоміших книговидавців України. З цієї нагоди громадськість зібралася на урочистості поруч пам’ятної дошки видатному краянину.

А після зустрілися в Музеї історії міста Коломиї на лекції та презентації книги почесного громадянина Коломиї, професора Івана Монолатія. Присутні могли поринути в атмосферу часів роботи «Галицької накладні» – друкарні в Коломиї, якою керував Оренштайн, коли «український єврей», як він сам себе називав, видавав українські книжки та не боявся критики «своїх». Навіть стало можлив ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 26.02.2025

Франківська 114 бригада тактичної авіації просить долучитися до збору на створення музею пам’яті загиблих льотчиків і воїнів.

За роки незалежності 114 бригада тактичної авіації виконувала завдання піз захисту повітряних кордонів України, а з початку російсько-української війни 2014 року весь особовий склад бригади перебуває в режимі бойового чергування. Починаючи з 2022 року на базі бригади створена не одна рота воїнів, які наразі виконують бойові завдання в зоні бойових дій. Також на постійній основі діють мобільні вогневі групи як на лінії зіткнення, так і в тилу. Наразі на базі частини створюється музей пам’яті загиблих льотчиків та воїнів.

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 26.02.2025

Жителька села Яворів Косівського району, що на Івано-Франківщині, Світлана Павлюк — ліжникарка в третьому поколінні. За 28 років роботи жінка виткала понад 10 тисяч виробів з овечої вовни: ліжники, килими, панно, наволочки, гуні, жилетки й сумочки. Майстриня має в доробку понад 200 візерунків, 100 з них придумала самостійно.

Як виготовляють ліжники, які корисні властивості вони мають та що таке "гуцульське джакузі", читайте у матеріалі Суспільного.

"У сьомому класі могла вже самостійн ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 25.02.2025

Депутатка Івано-Франківської міської ради Мар’яна Вершиніна заявила про залякування та переслідування громадських активістів, які стали на захист пам’яток архітектури.

Про цей йдеться в запиті Вершиніної до Івано-Франківської прокуратури, який вона також зачитала сьогодні на сесії міськради, пише КУРС із місця події.

“Ми всі, сьогодні говоримо про демократію та європейські цінності. У цей же час, у нашому місті відбуваються безпідставні переслідування громадських активістів, коли вони стають на захист та збережен ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 25.02.2025

Івано-Франківська обласна прокуратура скерувала до суду позов про повернення архітектурної пам’ятки національного значення XIX століття — палацу Реїв у комунальну власність обласній раді.

Про це повідомили на Facebook-сторінці обласної прокуратури. ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 25.02.2025

21 лютого 2025 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулося нагородження лавреатів конкурсу «Краща книга Прикарпаття 2024» та обласної премії «Краща краєзнавча книга 2024».

Вже десятий рік поспіль конкурс «Краща книга Прикарпаття» проводиться за ініціативи обласної організації Національної спілки письменників України (голова - Євген Баран); Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка (заступник - Василь Бабій); обласної організації Національної спілки краєзнавців України (голова - Михайло Косило); обласного осередку Наукового товариства імені Т. Шевченка (голова - Василь Мойсишин) та Івано-Франківської обла ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 24.02.2025

73 роки тому в криївці в урочищі Хубена неподалік села Дзвиняч на Івано-Франківщині загинув керівник пропаганди Карпатського крайового проводу ОУН, автор пісні "Рости, рости, черемшино" Михайло Дяченко на псевдо Гомін, відомий також як Марко Боєслав. 22 лютого 1952 він та ще шестеро повстанців не здалися чекістам під час оточення. Історики припускають, що підпільники підірвалися на гранаті.

Який вигляд має криївка зараз, як повстанці облаштовували там побут і що відомо про загибель вояків — читайте у матеріалі Суспільного.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 24.02.2025

Світлину з родинного архіву опублікувала калушанка, заступниця міського голови Надія Гуш.

13 лютого 1883 року Божого брали шлюб Theodorus Iwanicki та Julianna Didoshak — батьки прадіда Надії Гуш Афтанаса (в церковній метричній книзі — Athanasius) Іваницького. Був також запис віку молодих: Теодору було 23 роки, Юліанна — 16 років, розповіла калушанка у соцмережі.

Про це стало відомо після того, як 2014 року Уляна Скаськів опрацювала метричні кни ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 23.02.2025

Наскільки добре ми знаємо історію нашого рідного міста? Тепер перевірити це можна, занурившись у захопливий світ настільної гри "Секрет коломийської ратуші". Її презентація відбулася вчора в Музеї історії міста Коломиї – і це було справді незабутньо!

Гру створили люди, які щиро закохані в Коломию, – науковці Коломийського навчально-наукового інституту ПНУ імені Василя Стефаника, працівники Музею історії міста, фахівці міської ради та активні громадські діячі. Вона переносить нас у минуле, де гравці "мандрують" вуличками Коломиї XIX століття, відповідають на цікаві запитання про її легендарне минуле, знайомляться з видатними постатями та розгадують загадки, приховані на картках.

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 22.02.2025

Газета «Кур’єр станиславівський» у червні 1908 року стверджувала, що галичан охопила справжня манія, яка нагадувала пошесть чи сезонний грип.

Цією манією газета називала любов галичан до різних гучних титулів, пише Західний кур’єр:

«Бацила зарозумілості дуже легко оселяється в галицькій душі і невдовзі викликає перші ознаки хвороби. Вони зазвичай проявляються як манія заснування все нових і нових товариств.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 21.02.2025

У травні 1908 року станиславівська преса повідомила про випадок, який вразив мешканців міста не лише своєю трагічністю і раптовістю, а й несподіваною розв’язкою.

Місцеві пліткарі вже налаштувалися обговорювати чергову сімейну драму, проте фінал цієї історії не передбачив би й найкращий майстер детективів. В п’ятницю зранку мешканці кам’яниці по вул. Казимирівській, 154 (тепер вул. Мазепи) зірвалися на рівні ноги від гучних криків.

Як виявилося, крики лунали з помешкання, де проживала власниця тієї кам’яниці –пані Шерер. Згодом жінка вибігла у двір. Її одяг був залитий кров&r ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 20.02.2025

У суботу, 22 лютого, в Калуші для молоді проведуть квест «Стежками часу». Учасники мають відповісти на питання та знайти десять історичних локацій. На 30 учасників, які пройдуть усі завдання чекають подарунки.

Усі охочі мають прийти на алею Героїв об 12:00, пише Репортер.

Такий квест це ініціатива команди громадської організації &la ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 19.02.2025

Виконком міської ради Івано-Франківська прийняв постанову про створення (поновлення) міського відділу охорони культурної спадщини. Але проходять місяці – і нічого не відбувається. Немає кандидатів, немає людей. Чи запрацює відділ?..

Є такий дотеп про клієнта перукарні, якому все не подобалось. На що директор закладу здивувався – «…а чому ви тоді почали з перукарні?…»  

Здається, в Станіславі з охороною культурної спадщини (ОКС) нічого не вийде. Принаймні в цій його ітерації. Травму, яку завдали совок з місцевими колаборантами і колонізаторами після Другої світов ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 19.02.2025

Понад 10 років надвірнянський художник Ігор Гаврилюк збирав експонати для власного музею лицарства.
Жартує, що в дитинстві не догрався. Зараз тут майже тисяча експонатів: лицарські обладунки різних епох, старовинні гроші, зброя, костюми і навіть середньовічні інструменти для покарання. А ще повно чудернацьких історій та легенд від господаря, пише Галицький кореспондент.


Знає, як зробити
Щоб зайти в цей музей, треба пройти випробування – відгадати три загадки. Як називалася наша держава тисячу років тому? Як звали нашого найвідомішого короля? Хто був найвидатнішим опришком? Лише після правильних відповідей ворота відчиняться.
Надворі біля входу в музей – бетонний замок в мініатюрі з крихітним озером і ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 18.02.2025

Прокуратурою встановлено факт незаконної передачі у приватну власність земельної ділянки історико-культурного призначення – розпочато розслідування.

Відповідно до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, на території Івано-Франківської області є низка пам’яток археології національного значення, у тому числі «Поселення і городище «Підгороддя І»». «Підгороддя I» належить до епох мезоліту, бронзи, раннього залізного віку та Київської Русі, тобто IX - VII ст. ст. до н.е., II тис. - X ст. до н.е., IX ст. до н.е.- IV ст., IX - XIII ст.

&l ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 18.02.2025

18 лютого 2025 року відійшов у вічність останній свідок та учасник національно-визвольної боротьби, зв’язковий УПА Микола Негрич.

Народився прикарпатець 19 грудня 1929 року. Микола Негрич був родичем видатного сотенного УПА Гриця Голинського. На власному досвіді переконався, як важко і небезпечно було виборювати свободу і незалежність українцям, повідомляють у громаді.

Останні роки Микола Негрич проживав разом з донькою у фамільному будинку Голинських  у Делятині. Помер зв’язковий у поваж ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 18.02.2025

13 лютого 2025 року в храмі св. Пантелеймона, що у с. Шевченкове (давня назва Святий Станіслав) біля Галича, архієпископ Мечислав Мокшицький, митрополит Львівський РКЦ, у співслужінні з єпископом-помічником Львівської архідієцезії Едвардом Кавою та єпископом-помічником Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Миколою Семенишиним відслужив подячну Святу Месу за 650 років існування Львівської митрополії латинського обряду.

Проведення ювілейної Меси було погоджено і підтримано Івано-Франківською архієпархією УГКЦ, якій на даний час в релігійній юрисдикції підлягає дана святиня.

650 – р ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 17.02.2025

В’язні станиславівської тюрми «Діброва» мали можливість отримувати освіту. При тюрмі діяла трикласна школа, яку станом на 1903 рік відвідувало 218 в’язнів. В кінці липня учні здавали екзамени.

Екзаменаторами були прокурор Шнайдер, прелат Литвинович, директор тюрми Брила та світські й релігійні наставники, які безпосередньо вели заняття. Проте робота цих педагогів не завжди була безпечною. Про це красномовно свідчить інцидент, який трапився у тюрмі в грудні 1906 року, пише Західний кур’єр.

Близько четвертої години дня в’язні були ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 16.02.2025

Прокурори Окружної прокуратури міста Івано-Франківська вимагають через суд укласти охоронний договір на об’єкт культурної спадщини місцевого значення. Йдеться про будівлю кінотеатру «Трембіта» 1955 року, площею понад 500 кв. м, яка розташована у міському парку Івано-Франківська, пише КУРС з посиланням на обласну прокуратуру.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 16.02.2025

Артур Німгін, який майже 23 роки, з 1896 по 1919 рік, займав посаду бургомістра Станиславова, залишив по собі доволі суперечливий слід в історії міста. Проте у своїх безпосередніх підлеглих – працівників магістрату – він користувався незмінною симпатією, адже був хоч і вимогливим, але добрим і турботливим шефом.

Так, у грудні 1911 року бургомістр нарешті домігся того, щоб оплата праці урядників станиславівського магістрату зрівнялася з зарплатнею державних службовців. Щоб досягти цього, йому знадобилося докласти чимало зусиль, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 11 | Додав: Dnister | Дата: 15.02.2025

Журналістська доля подарувала мені історичну зустріч з рідними сестрами провідника Організації Українських Націоналістів (ОУН) Степана Бандери – Володимирою та Оксаною в грудні 1998 року. Розмову з ними опублікував «Тижневик Галичини» (Івано-Франківськ) 1 січня 1999-го в тодішньому авторському проєкті «Ми – українці» – «На кожному кроці ми відчували Божу поміч». Це інтерв’ю-розповідь підтверджує, якою була та є імперська росія. Агресія – це її суть. І насамперед до України – зі звірствами під час російсько-української війни.

Передмова на захист нашої історії

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 15.02.2025

Туристично-інформаційний центр підготував для франківців та гостей міста романтичну безкоштовну екскурсію до Дня закоханих, пише КУРС.

“На вас чекає романтичний Франківськ – місто, в яке закохуєшся з першого погляду і назавжди”, – зазначають організатори.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 15.02.2025

У найбільшому селі Калуської громади завершили реставрацію власними силами старої церкви Покрови Пресвятої Богородиці — замінили опорні балки та перекрили дах. Оновлення фасаду, кажуть голиняни, поки що не на часі.

Про це 9 лютого під час проповіді після Святої літургії зазначив отець-декан Анатолій Козак.

«З Божою поміччю ми закінчили роботи по збереженню храму. 2023 року виконали внутрішні роботи, зокрема, заміну опорних балок. А у жовтні 2024 почали й тепер завершили перекриття даху, щоб не затікало все. Дякуємо косівським майстрам, що взялись за цю роботу, адже в ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 14.02.2025

Серед молоді Станиславова початку ХХ століття практикувався звичай, який називався «гусак». Молоді люди вишиковувалась за політиком, який не виправдав сподівань, і один за одним, «гусаком», ходили вслід за ним. Ішов політик вулицею, а за ним тягнувся величезний «хвіст». Піднімав він капелюха, вітаючи знайомого, а «хвіст» у точності повторював усі його дії.

Як зазначає краєзнавець Іван Бондарев, перехожих така акція протесту дуже веселила, а от опальному політику було не до сміху. Проте, судячи з замітки у газеті «Кур’єр станиславівський», цей звичай не завжди був таким кумедним і позитивним, пише Західний кур’єр. ... Читати далі »

Переглядів: 11 | Додав: Dnister | Дата: 13.02.2025

В книгарні «Є» 4 лютого відбулася цікава інтелектуальна зустріч з істориком, почесним громадянином Коломиї, відомим краєзнавцем, доктором політичних наук Іваном Монолатієм.

Автор багатьох краєзнавчих книг про наше місто надзвичайно доступно й цікаво ділився з глядачами своїми роздумами про те, в чому ж полягає ідентичність коломиян, чому ми вперто не хочемо вчити власну історію і робити з неї висновки. На зустрічі були представлені три книги про історію Коломиї різних періодів: «Винайдення Коломиї», «Творення Коломиї» та «Відкриття Коломиї» Ці книги учасники зустрічі могли отримати з автографом автора, а всі бажаючі можуть придбати їх в книгарні «Є& ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Додав: Dnister | Дата: 12.02.2025

10 лютого 2025 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація книги кандидата історичних наук Андрія Гуменяка «Історія Домініканського монастиря в Богородчанах».

Розпочала захід бібліотекарка І категорії відділу економіко-виробничої літератури Ганна Паска, яка представила присутнім автора книги Андрія Гуменяка та модератора - письменника, історика й педагога Ігоря Антонюка.

Зустріч проходила у формі насиченого діалогу, під час якого п. Андрій коротко охарактеризував свою роботу над підготовкою моногр ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Додав: Dnister | Дата: 12.02.2025

В сучасній медицині є таке поняття як інфекційний психоз. Так називають психічний розлад, який розвивається при важкому протіканні інфекційного захворювання. Зазвичай такий психоз проявляється мареннями, зоровими галюцинаціями і затьмаренням свідомості.

Випадок такого інфекційного психозу, який закінчився трагедією, описала газета «Кур’єр станиславівський» за 1900 рік. У листопаді того року в деяких селах на околицях Станиславова, зокрема у Маріямполі, спалахнула епідемія черевного тифу, пише Західний кур’єр.

Лише в одному Маріямполі захвор ... Читати далі »

Переглядів: 11 | Додав: Dnister | Дата: 12.02.2025

У четвер, 6 лютого, у будинку культури імені Антіна Могильницького у Підгірках презентували прозові твори Григорія Смольського (1893—1985) — всесвітньо відомого українського художника, мистецтвознавця, етнографа, публіциста, педагога.

Захід присвятили 40 річниці відходу митця у засвіти. На презентацію завітали почесні гості: син Григорія Смольського — інженер-конструктор Андрій Смольський разом з дружиною Ларисою; художник, мистецтвознавець, доктор історичних наук, професор кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв Роман Яців; кандидат економічних наук, професор НУ «Львівська політехніка» Роман Фещур; керівниця Рожнятівського краєзнавчого музею «Б ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 11.02.2025










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025