У Трійці, що на Коломийщині, відновили «Стефаникову криницю». Відомий українець Василь Стефаник був частим гостем у цьому селі, кажуть місцеві.
Ба більше, саме там написав відому новелу «Новина». Ту трагічну історію, запевняють, він почув біля криниці, якій тепер дали нове життя, йдеться у сюжеті НТК.
У село Трійця Заболотівської територіальної громади, колись на канікули приїздив Степан Бан
... Читати далі »
Верховна Рада України ухвалила перейменування населених пунктів, назви яких містять символіку російської імперської політики або не відповідають стандартам державної мови. Серед перейменованих — чотири села на Івано-Франківщині.
В Івано-Франківській області перейменували чотири населені пункти:
село Церковна Калуського району на село Церківна;
село Воскресинці Коломийського району на село Воскресінці;
Вивчаючи кримінальну хроніку старого Станиславова, ми переконуємося, що тодішні шахраї вирізнялися надзвичайною винахідливістю і постійно вигадували все нові способи відібрати майно у своїх співгромадян. Так, у травні 1914 року газета «Кур’єр станиславівський» повідомила про чергову шахрайську схему, поширену в ті часи.
Пані Анна Клосовська, мешканка Княгинина-села під Станиславовом, довший час шукала роботу економки чи хатньої робітниці. Тому вона дуже зраділа, прочитавши у газеті, що такий собі пан Х. зі Львова шукає хатню робітницю і пропонує дуже щедру платню, пише Західний кур’єр.
Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини — це не просто будівля з експонатами. Тут намагаються поєднувати традицію з сучасністю так, щоб культура залишалася живою — зрозумілою і для школярів, і для дослідників.
Війна як поштовх до переосмислення
Після 2014 року, а особливо після повномасштабного вторгнення, у музеї помітили зміну настроїв і запитів. Частіше стали приходити переселенці, туристи, молодь — не лише подивитися, а й зрозуміти, що таке гуцульська культура насправді.
Перший кінотеатр Станиславова «Уранія» запрацював у 1908 році, а в 1909 році відкрився ще один – «Олімпія». У вересні 1913 року місто збагатилося третім кінотеатром «Полонія», який розміщався по вул. Романовського, 19 (тепер вул. Мулика, будинок не зберігся).
Кінотеатр працював у будівлі, що належала товариству імені святого Юзефа. Це товариство було засноване в 1902 році і займалося в основному освітньою, релігійною та громадською діяльністю. Ось що повідомила газета «Кур’єр станиславівський» про відкриття третього у місті кінотеатру, пише Західний кур’єр:
Війна спонукає навіть найпростіші і, здавалось би, найзрозуміліші у мирний час поняття повторювати й множити, роблячи об’єктивні наголоси: краєзнавство – наріжний камінь національного духу. Тобто хто не знає історію свого краю, той рідної землі не любить, а отже, ніколи, за будь-яких обставин, і пальцем не поворухне, аби захистити її.
Ось чому так важливо, а особливо у часі війни, у громадах Прикарпаття не забалакувати місцеве краєзнавство, не вважати дослідження у цій царині малозначущими, а самих краєзнавців провінційними, а гоноруватися ними. Бо ж не з поважних і малодоступних для широкого загалу камерних наукових вислідів, а зі щоденної батьківської науки й непримітних краєзнавчих студій від збирачів-записувачів народних
... Читати далі »
У Коломийському педагогічному фаховому коледжі відбулася презентація нової книги члена правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслуженого працівника освіти України, лауреата обласних премій ім. Стельмаховича та ім.. В. Полєка Валерія Ковтуна — «Місто видавничих традицій». Це вже третя книга із серії «Коломия в новітній історії України», яка розповідає про історико-культурологічні проєкти, що формують обличчя сучасної Коломиї.
Особливість цього видання — це жива розповідь про пошук матеріалів, несподівані відкриття, труднощі й перемоги на шляху реалізації ідей Валерія Івановича, який був безпосередньо причетний до кожного
... Читати далі »
Всеукраїнський день краєзнавства в краєзнавчому відділі обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка зібрав науковий форум з нагоди 35-річчя діяльності науково-редакційного відділу «Звід пам’яток історії та культури. Івано-Франківська область». Захід об’єднав дослідників, митців, краєзнавців, представників влади та всіх, кому небайдужа історична спадщина Прикарпаття.
З вітальним словом до присутніх звернулася начальник у... Читати далі »
У музеї історії міста Коломиї відзначили День краєзнавства, 100-річчя від дня заснування Національної спілки краєзнавців України, 110 річницю академіка Петра Тронька – першого голови НСКУ. З цієї нагоди відбувся круглий стіл краєзнавців Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Відкрив засідання голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Заслужений працівник освіти України, доктор філософії Михайло Косило, який висвітлив історичні аспекти НСКУ та наголосив, що 100 років тому у Харкові, на той час столиці України, був створений Український комітет краєзнавців. Від тоді відзначають і професійне свято. Михайло Косило вважає, що саме краєзнавство і стояло у витоків Незалежності України.
З нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства у відділі краєзнавчої літератури обласної наукової бібліотеки імені Івана Франка розгорнуто тематичну книжкову виставку «Краєзнавчі обрії Прикарпаття: від джерел – до серця»,яка стала справжнім літописом Прикарпаття у книзі.
Експозиція охопила сотні унікальних видань - від стародруків і рідкісних брошур до сучасних наукових досліджень, краєзнавчих розвідок, фотоальбомів і художньої літератури, присвяченої історії рідного краю, життю визначних особистостей, народним ремеслам, архітектурі, етнографії, мові, музиці, фольклору.
За Австрії та Другої Речі Посполитої у Станиславові діяли аж два товариства з «зірковими» назвами – «Зоря» і «Ґвязда». Формально вони були створені для гуртування ремісників, але їхній вплив на розвиток і культурне життя міста важко переоцінити.
Для багатьох мешканців Станиславова вони стали справжньою дороговказною зорею, яка назавжди змінила їхнє життя, зробила його більш цікавим, наповненим і свідомим. Спробуймо більше дізнатися про діяльність цих товариств, пише Західний кур’єр.
9 червня 2025 року у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнуто тематичну книжкову виставку «Наукові візії Володимира Федорака» з нагоди ювілею кандидата історичних наук, заслуженого працівника культури України, директора Навчально-наукового інституту мистецтв Карпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Народився Володимир Федорак народився 10 червня 1965 року в м. Надвірна Івано-Франківської області.
Навчався на історичному факультеті Івано-Франківського державного педагогічного інституту імен
... Читати далі »
По обіді 5 червня 2025 року рятувальники загасили пожежу дерев’яної дзвіниці на території церкви Пресвятої Трійці у селі Трійця Заболотівської громади, що на Івано-Франківщині.
Про це повідомили на Facebook-сторінці Держслужби з надзвичайних ситуацій в обл
... Читати далі »
Комунальний заклад «Музейно-виставковий центр» Калуської міської ради запрошує калушан і гостей міста відвідати відкриття виставки колекції монет Бориса Первака (батька полеглого Героя Ярослава Первака).
"Під час заходу буде здійснюватися благодійний збір коштів на ЗСУ.
Подія відбудеться у вівторок, 10 червня, о 18:00 у Виставковій залі (вул. Дзвонарська, 5
... Читати далі »
У місті Снігурівка на Миколаївщині зробили українську хату з калуських рушників, що висіли у храмах міста. Про це «Вікнам» розповіли 83-річна вишивальниця Розалія Боднарчук з Калуша на Івано-Франківщині та виконувачка обов’язків директорки Будинку культури у Снігурівці Любов Сопельняк.
«Наші села після підриву затопила Каховська ГЕС, а Будинок культури у Снігурівці був зруйнований. Ми дізнались про допомогу сусідньому селу від Розалії Семенівни з Калуша. Взимку 2023 року вона почала передавати гуманітарну допомогу, зокрема, різний одяг та взуття. У одній із посилок вислала свої книжки», — розповідає Любов Сопельняк.
7-8 червня 2025 року на Івано-Франківщині проходить міжнародна конференція "Наталія Кобринська — шлях поступу: від ідей до дій". Подія присвячена 170-літньому ювілею фундаторки українського жіночого руху, письменниці та видавчині. У межах конференції започаткують загальнонаціональний проєкт з відбудови хати Наталії Кобринської, яку зруйнувала радянська влада.
Про це у коментарі Суспільному розповіла співорганізаторка конференції, докторка філологічних наук, дослідниця творчості Наталії Кобринської Алла Швець.
Багатьом поціновувачам історії нашого міста добре відоме ім’я Яна Бембновича (1834-1910) – знаного скульптора, який створив постамент мармурового пам’ятника Адаму Міцкевичу, відкритого в 1898 році.
Ще цей скульптор був автором багатьох високохудожніх пам’ятників на станиславівському цвинтарі (тепер Меморіальний сквер). Саме він створив пам’ятник на могилі польського поета Мауриція Ґославського, який досі можна побачити в Меморіальному сквері, пише Західний кур’єр.
Проте не всім відомо, що родина Бембновичів була справж
... Читати далі »
В сучасному Івано-Франківську не бракує різноманітних інцидентів, пов’язаних з підлітками, адже малолітні порушники досить часто додають правоохоронцям роботи.
На початку ХХ століття теж часом траплялися інциденти, коли молоді люди намагалися «качати права», пише Західний кур’єр. У липні 1905 року газета «Слово польське» опублікувала замітку під заголовком «Вчителі в облозі», у якій описувався інцидент, що начебто трапився у передмісті Станиславова – Княгинині-селі.
Як повідомляв часопис, учні школи імені свято
... Читати далі »
Обрання Папи Римського Лева XIV стало надзвичайно важливою подією для вірян усього світу. І це чудовий привід для того, щоб зануритися в історію і дізнатися, яку роль відігравав Найсвятіший Отець у житті старого Станиславова і як його вшановували тодішні містяни.
Адже фраза «Vivat Papa!» неодноразово лунала у тодішньому місті. А деякі мешканці Станиславівщини мали всі підстави бути особисто вдячними понтифіку за його милість, пише Західний кур’єр.
Музей у Крилосі відзначає 65 – ту річницю свого офіційного відкриття. Саме такий проміжок часу минув від сповнення задумів і мрій про його заснування.
Вперше думки про створення музею в Галичі були озвучені у 1883 р., дискутовані різними органами та установами, зі здійсненими певними кроками щодо організації, підсилені археологічними дослідженнями Ярослава Пастернака, на основі масиву історичних даних про місто та незліченої кількості знахідок, трансформувалися і матеріалізувалися в іншому місці – на Крилоській горі.
В червні 1965 р. після багатьох десятиліть зацікавлення та дослідження минув
... Читати далі »
Є у Косові приватний музей «Дєдик». У назві – слово про трьох чоловіків родини, які по-своєму творять і бережуть культуру. Тут зібрані не лише речі, а й цілі родові історії.
Це приватна колекція і музейна експозиція: письменника Богдана Радиша-Маринюка, його сина – викладача і майстра по дереву Мирослава Радиша-Маринюка, а також зятя Едуарда Радиша, колекціонера строїв і вишиванок.
Дєдик – це колоритна місцева назва для тата, – пояснює Мирослав Радиш. – У нашій родині казали «дєдьо» на тата і «ненька» – на маму. Так ми і
... Читати далі »
31 травня у с. Белелуї Снятинської громади відбулися заходи з нагоди 170-річчя від дня народження видатної української письменниці, громадсько-культурної діячки, феміністки Наталії Кобринської.
Саме тут у Белелуї, 8 червня 1855 року народилася наша славна землячка, яка впродовж всього свого непростого життя робила чималий вклад у розвиток української історії та культури.
Тож з нагоди ювілейної дати за ініціативи та підтримки ВГО "Союз Українок" Івано-Франківського відділу "Союзу Українок", Союзу Українок Америки, Снятинської міської ради та Болехівської міської ради до рідного села пи
... Читати далі »
У селі Тисів, що на Івано-Франківщині, 31 травня 2025 року відкрили виставку головних уборів часів Першої світової війни. У експозиції в музеї "Патріот" представили 54 шоломи. Це — рідкісні зразки та раритети з приватної колекції.
Про експонати у коментарі Суспільному розповів власник колекції та реставратор Анатолій Євстигнєєв.
З його слів, кожен головний убір має унікальну історію. Деякі шоломи він викупляв, інші — пошуківці знаходили у лісах, де велися битви, і передавали йому для відновлення.... Читати далі »
Директора Делятинського краєзнавчого музею Андрія Мисюка, котрий створив 2012 року цей заклад, знають і за межами Івано-Франківщини як особистість, віддану сфері культури, в якій він, за фахом інженер-технолог лісозаготівельного виробництва, відтоді працює. Водночас уродженець селища над Прутом й далі вивчає минувшину Делятинщини, життя і творчість місцевих мистців, чиї роботи викликають захоплення і в наших сучасників.
Зокрема він написав і видав книжку-диптих про двох таких мистців – «Делятин: Осип Васьків і Василь Турчиняк». А тепер пан Андрій, засвідчуючи притаманну і йому самому творчу іскру Божу, прийшов до читачів з повістю-хронікою «Дві латки на асфальті». Цю книжку, що побачила світ в івано-франківс
... Читати далі »
30 травня минає 100 років із дня уродин жительки Калуша на Івано-Франківщині Марії Волочанської — учасниці національно-визвольної боротьби 1940–1950 років, однієї з ініціаторок відродження в Калуші Союзу українок, членкині Товариства української мови, Конгресу українських націоналістів, Калуської станиці Братства вояків УПА. Калушани старшого віку добре знають її як багаторічну завідувачку інфекційної лікарні.
Напередодні такого поважного ювілею славетної посестри-союзянки мала за честь поспілкуватися з пані Марією в її власній хаті, яку збудували разом із чоловіком Мирославом Волочанським у 50-х роках минулого століття в саду Ружанківського — відомого військового лікаря в австро-угорській армії. І хоча роки з
... Читати далі »
29 травня на пленарному засіданні Калуської міської ради ухвалено рішення — про встановлення в Калуші горельєфа великому українцеві, духовному лідеру, митрополиту Андрею Шептицькому. Про це повідомив міський голова Калуша Андрій Найда.
Вперше ідею озвучили ще чотири роки тому калушани: директор КП «Ритуальна служба» Олександр Коваль, громадський діяч Йосиф Кшисяк, активний громадський діяч Ігор Сметанський і скульптор Ігор Семак. Тоді йшлося про спорудження пам’ятника біля церкви святого Архистратига Михаїла.
Скульптор виготовив глиняну модель горельєфа, архітектор Олександр Бучац
... Читати далі »
Працівники Кафедри етнології і археології ПНУ ім. В. Стефаника провели експедицію з виявлення монастирських осередків на Городенківщині в с. Раковці.
Відомостей про монастир у селі Раковець, нині Городенківської міської ради Коломийського району, збереглося мало. У шематизмі М. Коссака, каталогах І. Крип’якевича і Р. Луканя про нього згадується у зв’язку з ревізією ігуменів за 1724 р.
Греко-католицький священник у Раковці о. Софрон Витвицький у своєму «Історичному нарисі про гуцулів», виданому у м. Львові 1863 р. згадував про те, що «в Раковцю над Дністр
... Читати далі »
25 травня з нагоди Дня міста у Калуші на Івано-Франківщині відбулась презентація збірника наукових статей "Калуські історичні студії" Том 9. У книзі є інформація, пов’язана із віднайденою новою першою писемною згадкою про Калуш.
У приміщенні Краєзнавчого музею Калущини зібрались справжні поціновувачі минувшини рідного краю: історики-науковці і краєзнавці-аматори, студентська й учнівська молодь та люди старшого віку, інформують "Вікна" з посиланням на Калуську міську раду.
Судячи з поліційної статистики Станиславова початку ХХ століття, значну частину тодішніх правопорушень складали так звані «авантури», тобто різноманітні порушення громадського порядку.
Протягом першого півріччя 1912 року за бійки і «авантури» на вулицях були затримані поліцією 176 осіб, за «ґвалт публічний», тобто агресивні дії проти представників влади чи охорони правопорядку, – 19 осіб, за «згіршення публічне», тобто непристойну чи неналежну поведінку у громадських місцях, – 29 осіб, пише Західний кур’єр.
Коли у 1906-1908 роках реконструювали міський вокзал, важливу частину робіт виконала відома віденська фірма «Енд і спілка».
Саме ця фірма виготовила всі залізні конструкції, необхідні для будівництва, а також каркас для купола, який зберігся дотепер. Вартість робіт склала 20 тис. корон. Мало хто знає, що власник цієї фірми пан C. Енд був уродженцем нашого міста, пише Західний кур’єр.
Ще в молоді роки, закінчивши гімназію, він подався у світи, і не мешкав у Станиславові близько тридцяти років. Свою кар’єру пан Енд розпочав простим робітником
... Читати далі »
28 травня 2025 з нагоди 35-річчя від дня створення науково-редакційного відділу «Звід пам’яток історії та культури. Івано-Франківська область» у Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбувся науковий форум «Нерухомі пам’ятки: минуле, що формує майбутнє».
У 2025 році минає 35 років з моменту створення «Зводу пам'яток історії та культури України. Івано-Франківська область» - однієї з найважливіших науково-дослідницьких і культуроохоронних ініціатив у нашому краї. Це не просто перелік об'єктів - це літопис простору, духовна карта, генетичний код Прикарпаття, зафіксований у слові, датах і документах.
28 травня 2025 року з нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства у відділі краєзнавчої літератури ІФОУНБ ім. І. Франка розгорнуто тематичну книжкову виставку «Краєзнавчі обрії Прикарпаття: від джерел – до серця».
З нагоди Всеукраїнського дня краєзнавства у Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка розгорнуто тематичну виставку краєзнавчої літератури, яка стала справжнім літописом Прикарпаття у книзі.
Експозиція охоплює сотні унікальних видань - від стародруків і рідкісних брошур до сучасних наукових досліджень, краєзнавчих розвідок, мемуарів, фотоальбом
... Читати далі »
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю!
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження).
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі.
Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.
Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.