Субота, 14.12.2024, 02:26:50

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 5 ... 287 288 »

Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську організовує IX Дні польської культури. В їхніх рамках відбудеться презентація книги Петра Гаврилишина і Романа Чорненького під назвою „Табори для інтернованих і військовополонених на території Західноукраїнської Народної Республіки – Західної області Української Народної Республіки 1918-1919”.

Час: неділя, 10 листопада 2024 р., 17.00 год.

Адреса: Центр польської культури та європейського діалогу, вул. Січових Стрільців, 56.

Переглядів: 17 | Додав: Dnister | Дата: 08.11.2024

5 листопада, в Івано-Франківську освятили барельєф Владиці Софрону Мудрому. Постамент встановили на фасаді духовної семінарії імені священномученика Йосафата.

"Понад усе він любив нашу Українську греко-католицьку церкву, дбав про молодь та всім серцем переймався за нашу Батьківщину-Україну". Такими словами архієпископ і митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин згадав світлої пам’яті Владику Софрона Мудрого, інформують "Вікна" з  ... Читати далі »

Переглядів: 19 | Додав: Dnister | Дата: 08.11.2024

Напевно, усі знають про косівську, але є ще й дуже цікава та красива кутська кераміка. Її нині активно відроджують у дитячій художній школі імені Івана Брошкевича в Кутах. Саме тут «Репортеру» розказали та показали, у чому її унікальність.

Різьба, вишивка й ткацтво на глечику

Художній школі у маленьких Кутах цілком може позаздрити будь-яка обласна дитяча школа мистецтв. Д ... Читати далі »

Переглядів: 18 | Додав: Dnister | Дата: 07.11.2024

4 листопада 1943 року учнів торгівельної школи привселюдно розстріляли на ринковій площі в Калуші. До смертної кари їх прирекли за членство в Організації Українських Націоналістів. 

Вчора, 4 листопада, минула 81 річниця з часу розстрілу 11 учнів торгівельної школи та батька одного із них на тодішньому Ринку (тепер площа Героїв. — Авт.) у Калуші. До цієї дати теперішнім старшокласникам міських закладів освіти, як повідомила Калуська міська рада, показали документальну стрічку «Спомин».

... Читати далі »

Переглядів: 17 | Додав: Dnister | Дата: 07.11.2024

Свого часу наші з отцем Орестом СМИЦНЮКОМ земні шляхи могли зійтися у дорозі до Бога ще багато років тому – і під час провадження спільнотою «Пієта» нічної пішої прощі з Івано-Франківська до Духової криниці, й у часі короткого перепочинку в Ямниці та молебня у церкві Святого Миколая УГКЦ під час десятиденної пішої прощі родин мігрантів «Самбір – Зарваниця» під патронатом Пасторально-міграційного відділу УГКЦ... Але Бог, очевидно, мав свій задум на нашу зустріч – аж через десять років.

З творчої метрики

Отець Орест СМИЦНЮК – греко-католицький свяще ... Читати далі »

Переглядів: 18 | Додав: Dnister | Дата: 07.11.2024

7 листопада о 16.00 в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбудеться презентація книги відомого історика, доктора політичних наук, голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича «Монах ОУН. Частина 2». Організатор події «Інститут Наукових Студій Націоналізму». Чекаємо Вас за адресою: вул. Чорновола, 22 (ІІІ поверх).

Анотація  "Монах ОУН. Частина 2. Закордонні частини ОУН (1945-1954)".

Друга частина життєпису Степана Ленкавського відображає його життєву адаптацію до умов еміграційного життя та діяльність у рамках Зако ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 06.11.2024

1 листопада 2024 року біля Калуської центральної районної лікарні на Івано-Франківщині фахівці комунального підприємства "Пам’ять" провели пошукові роботи, щоб з'ясувати, чи поховані там медсестри радянської армії Надія Гусєва та Надія Клюєва.

Директор комунального підприємства "Пам’ять" Василь Тимків у коментарі Суспільному сказав, що на місці пошукових робіт не виявили жодних ознак поховання. Також він розповів, чому такі випадки є непоодинокими, та на що натр ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 06.11.2024

Кранівник з Бурштинської ТЕС допоміг забрати кам’яні брили, які блокували вхід до підземелля Галицького замку. Тепер археологи продовжать розкопки вхідних дверей нульового ярусу в’їзної вежі Галицького замку. Наразі вони завалені будівельним сміттям. Каміння, яке блокувало вхід, було величезне: одна брила важила близько 7,5 тонн, а інша — майже 9. Про це повідомляють на сторінці ДТЕК Бурштинська ТЕС, пише Репортер.

Завдяки професійній робот ... Читати далі »

Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 06.11.2024

4 листопада 2024 р. у м. Галичі відбулися урочистості з нагоди 30-річчя створення Національного заповідника «Давній Галич». Привітати колектив заповідника з ювілейною датою заснування завітали заступниця голови обласної державної адміністрації Людмили Сірко та начальниця управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко.

Людмила Сірко підкреслила важливість роботи фахівців Національного заповідника «Давній Галич» у справі збереження, відродження історії давнього Галича та побажала їм успіхів у реалізації нових цікавих, змістовних робочих проєктів, поповнень музейних зібрань, розширення наукових і професійних доробок.

... Читати далі »

Переглядів: 13 | Додав: Dnister | Дата: 05.11.2024

Решток радянських медсестер Надії Гусєвої та Надії Клюєвої у 80-річній могилі, що розташована при в’їзді у Калуську центральну районну лікарню, не виявлено. У п’ятницю, першого листопада екскаватор проводив там роботи.

Як розповіла «Вікнам» наукова співробітниця комунального підприємства «Пам'ять» Івано-Франківської обласної ради Ольга Вівчарук, вона разом із трьома колегами приїхала, щоб здійснювати пошукові роботи на місці поховання. Попередньо отримали звернення від Калуської міської ради.

«Буде здійснювати ... Читати далі »

Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 05.11.2024

Цікава і неординарна подія сталася на парафії села Кропивник. Під час прибирання у старій церкві випадково віднайдено образ Матері Божої, який під час заборони "совітами" УГКЦ парафіяни прикрили іншою іконою. Знайдений образ виявився копією Ярославської ікони Матері Божої «Милосердя двері».

Копія ікони «Милосердя двері» була придбана і встановлена у церкві Святого Миколая в Кропивнику на початку минулого століття. Цей чудово писаний олією образ на той час коштував лише три корони, повідомляють "Вікна".

«Милосердя дв ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Додав: Dnister | Дата: 05.11.2024

81 рік тому, 4 листопада, на центральній площі міста Калуш нацисти привселюдно розстріляли 11 учнів Калуської торговельної школи.

Гестапівці жорстоко вбили юнаків, яким було від 14 до 19 років, та батька одного учня, тільки за те, що всі вони були членами ОУН. Про поховання загиблих досі невідомо нічого. В роки незалежності нашої держави на честь загиблих студентів торговельної школи площа отримала назву Героїв, інформують "Вікна" з посиланням на Калуську міську раду.

... Читати далі »

Переглядів: 18 | Додав: Dnister | Дата: 04.11.2024

31 жовтня 2024 року на відзначення Західноукраїнської Народної Республіки відділ краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка пропонує переглянути книжково-ілюстративну виставку «ЗУНР: вікопомний чин українського народу».

Для того, щоб ближче познайомитися з основними аспектами минулого ЗУНР, а також з перебігом подій Листопадового зриву на теренах нашого краю, пропонуємо переглянути вітчизняні та діаспорні видання, експоновані на книжково-ілюстративній виставці, а саме: «Західно-Українська Народна Республіка. 1918-1923. Документи і матеріали у 5-ти томах», «Західно-Українська Народна Республіка. 1918-1923. Ілюстрована історія», В. Великочий « ... Читати далі »

Переглядів: 17 | Додав: Dnister | Дата: 03.11.2024

1 листопада в Івано-Франківську відбулося урочисте віче до 106-річниці створення Західно-Української Народної Республіки.

«Наш обов'язок – шанувати нашу історію та людей, які зробили і роблять все, щоб сьогодні ми могли жити у вільній країні! Дякуємо всім, хто прийшов вшанувати пам'ять героїв і підтримати дух єдності! Слава Україні! Героям слава!», - повідомили в пресслужбі Івано-Франківської міської ради.

Переглядів: 19 | Додав: Dnister | Дата: 02.11.2024

Понад сто років має стара Голинська церква Покрови Пресвятої Богородиці. Вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. Останні майже десять років перебуває в аварійному стані. І попри те, що у новій правлять уже шостий рік, стару святиню вирішили зберегти у первинному вигляді.

Про це «Вікнам» розповів та показав підтвердження своїх слів старший брат церкви Іван Мазурик.

Понеділок, 28 жовтня, дев’ята година ранку. У новій Голинській церкві розпочинається щоденна літургія, а через дорогу в старій — кипить відновлюв ... Читати далі »

Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 01.11.2024

Археологи національного заповідника "Давній Галич" на Івано-Франківщині ведуть розкопки вхідних дверей нульового ярусу в'їзної вежі Галицького замку. Роботи розпочали 28 жовтня 2024 року. Наразі двері завалені будівельним сміттям, глибина якого може сягати більш як два метри. Під час розкопок науковці знаходять артефакти XVI-XVII століть, а самі археологічні роботи вважають визначною подією, адже підземелля замку не досліджували кілька століть.

На які предмети натрапляють під час розкопок та який вигляд має підземелля Галицького замку — у матеріалі Суспільного.

... Читати далі »

Переглядів: 19 | Додав: Dnister | Дата: 01.11.2024

27 жовтня в Івано-Франківську завершено XI-й сезон безкоштовних екскурсій. Усього впродовж травня – жовтня 2024 року щонеділі було проведено 25 екскурсій, які відвідали понад 700 осіб.

Департамент міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації щиро дякує всім гідам, які підготували та провели для мешканців і гостей міста захопливі тематичні екскурсії, квести та майстер-класи:

  • Гугіль Наталія («Від Станіславова до Івано-Франківська»);
  • ... Читати далі »
Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 31.10.2024

Нічний базар у Кутах – це ще те атмосферне місце, яке варто відвідати кожному порядному туристу. Лише тут вам на решту дадуть дерев’яну дошку у формі яблука, бо нема дрібних. Ще тут є нагода поспілкуватися з майстрами, які продають свої вироби от щойно з-під станка чи різака – і то дуже дешево. А після базару добре прогулятися затишним колоритним містечком. Адже Кути – це місце, де переплелися різні культури та історії, пише Репортер.

У темряві на запах дерева

Про базар у Косові знають, бо це місце уже розкручене д ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 31.10.2024

Цікава історія галицьких сирів

В івано-франківському краєзнавстві є статті на різноманітні теми, проте дуже небагато дописів про те, чим ми смакуємо щодня і без чого не уявляємо свого життя, – про сир!

А про нього якраз є що розповісти, адже сир та інша молочна продукція довгі роки були законною гордістю галичан, особливо галицьких українців. Конкуренції з галицькими сирами і маслом боялися німці, і нею охоче смакували гурмани у багатьох країнах не лише Європи, а й світу, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 31.10.2024

З родинних переказів і розповідей старших людей калушани знають про тих лікарів, які лікували підпільників і повстанців та нехтували загрозою для власного життя і своїх родин. Це зокрема Маркил Рожанковський і Олександр Сандурський, Дмитро Капітан і Олексій Зеленюк, Ярослав Мартинець. Але ніхто й ніде не згадував про пов'язаність з Калушем головного лікаря УПА на Волині Євгена Карановича.

Народився Євген Каранович 2 лютого 1901 року в Сокалі в міщанській родині Пантелеймона Карановича і Марії з дому Іванець. Закінчив гімназію в Сокалі. Навчався в Українському Таємному Університеті у Львові, а після його заборони поляками — в Ягайлонському університеті у Кракові. Після отримання медичної освіти працював лікарем у Народ ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Додав: Dnister | Дата: 30.10.2024

29 жовтня під час віче-реквієму «Голос пам’яті» у спільній молитві згадали всіх невинно убієнних наших земляків, які загинули мученицькою смертю від рук московського ката.

Розкопки розпочалися 21 вересня 1989 року, коли врешті команда фахівців натрапила на страшні знахідки – людські рештки. Тривали роботи 40 днів. Було знайдено три могили і в них останки 524 людей. Тисячі людей за ті 40 днів побували у Дем’яновому Лазі. Шукали рідних. Після Дем’янового Лазу ще проводили розкопки в центрі Івано-Франківська, у Посічі, у Яблунові… Загалом на Прикарпатті понад 70 місць масових поховань жертв комуністичного режиму.

... Читати далі »

Переглядів: 13 | Додав: Dnister | Дата: 30.10.2024

В 1868 році у Станиславові відкрилася Каса ощадності – одна з перших кредитно-фінансових установ міста.

Будинок, де вона знаходилася, зберігся до наших днів – він розташований на розі вулиць Орлика і Мазепи, пише Західний кур’єр.

Зараз там знаходиться обласне управління Ощадного банку України. Цікаво, що Каса ощадності функціонувала не лише як фінансова установа, а й час від часу «підробляла» готелем. Коли до міста приїздили члени імператорської родини, їх не завжди селили в «Імперіалі», який вважався найкращим готелем міс ... Читати далі »

Переглядів: 18 | Додав: Dnister | Дата: 30.10.2024

29 жовтня далекого 1989 року церква Святого Миколая села Ямниця при душпастирстві отця-митрата Михайла Федорака першою на Прикарпатті повернулась в лоно Української Греко-Католицької Церкви, і тепер минає 35 річниця цієї події.

Напередодні знакової дати, погожої неділі 27 жовтня 2024 р.,  до храму завітав Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин. Отець-настоятель церкви митрофорний протоієрей Богдан Курилів, сотрудники парафії Св. Миколая о. Ярослав Рожак та о. Орест Смицнюк, запрошені священнослужителі, молодь та віряни з хлібом і сіллю зустріли Митрополита на подвір’ї церкви, запросивши очолити Божественну Святу Літургію.

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 29.10.2024

У вівторок, 29 жовтня, у Франківську на території «Меморіального комплексу «Дем’янів Лаз» відбудуться заходи з нагоди 35-х роковин перепоховання жертв комуністичних репресій, пише КУРС з посиланням на Калуську міську раду.

«Не будьмо байдужими до української історії та долучімося до спільної молитви за невинно убієнними жертвами радянського тоталітарного режиму», – йдеться у зверненні.

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 29.10.2024

Йдеться про призабуте Ґорґанське озеро. За переказами місцевих жителів, в озері жили мавки, які зваблювали чоловіків.

Як повідомляли "Вікна", колишній керівник Чорногірського пошуково-рятувального поста на горі Піп Іван Чорногірський, краєзнавець і фотограф Василь Фіцак з Калуша оприлюднив фото та відео штучного озера біля Осмолоди. За його словами, натрапив на локацію в пошуках грибів.

Василь Фіцак  ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 28.10.2024

У березні 1914 року газета «Кур’єр станиславівський» повідомила про непорозуміння між двома лікарями-дантистами, імен яких часопис тактовно не називав.

В одній з великих кам’яниць у центрі міста відкрили свої кабінети аж два стоматологи. Причому ці кабінети знаходилися на тому ж поверсі, пише Західний кур’єр.

Один із лікарів уже давно вів свою практику, а інший був ще молодим і недавно оселився у місті. Зрозуміло, що пацієнтів у досвідченішого лікаря було набагато більше. Проте молодий стоматолог аж ніяк не бажав здаватися і програват ... Читати далі »

Переглядів: 17 | Додав: Dnister | Дата: 28.10.2024

Франківське видавництво Василя Карп’юка оголосило передзамовлення на книжку гуцульської художниці і письменниці Параски Плитки-Горицвіт, пише КУРС.

Починаємо передзамовлення «Милої книжечки» Параски Плитки-Горицвіт, повідомив Карп’юк.

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 25.10.2024

Ботанічна пам’ятка природи “Панський дуб”, що росте в селі Виноград Отинійської громади, бере участь у конкурсі “Європейське дерево року 2025”, інформує КУРС з посиланням на ГО “Екосфера”.

“Панський дуб” – це дуб черещатий з родини букових. Дереву понад 500 років. Його в ... Читати далі »

Переглядів: 20 | Додав: Dnister | Дата: 25.10.2024

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка презентували краєзнавче дослідження священника храму Святого Миколая Мирликійського Чудотворця УГКЦ села Ямниці о. Ореста СМИЦНЮКА «Перлини сакральної архітектури Гуцульщини. Т. 2. Косівщина». Після виходу у світ 2018 року видання «Перлини сакральної архітектури Гуцульщини.Т.1. Яремчанщина» краєзнавчі студії про Косівщину стали вже другою книжкою о. Ореста Смицнюка, присвяченою сакральній спадщині Гуцульщини. А загалом минуло же 13 років відтоді, як такий задум автора з благословив світлої пам’яті єпарх Коломийсько-Чернівецький УГКЦ Микола Сімкайло…

Отець Орест Смицнюк не вважає себе професійним мистецтвознавцем і ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Додав: Dnister | Дата: 25.10.2024

Вісім парафій на Прикарпатті вчора отримали мощі Пратулинських мучеників. Ідея в тому, щоби віряни об’єднувалися в молитві 23 числа кожного місяця, пише КУРС з посиланням на Івано-Франківську архієпархію УГКЦ.

Мощі Пратулинських мучеників привезла на Прикарпаття Анна-Єва Боднар, керівниця Бюро у справах новітніх релігійних рухів та сект УГКЦ. Владика Микола Семенишин, єпископ-помічник архієпархії, назвав подію історичною – мощі також ... Читати далі »

Переглядів: 19 | Додав: Dnister | Дата: 24.10.2024

Громадський діяч та підприємець з Івано-Франківська Ростислав Шпук зареєстрував на сайті Кабінету Міністрів України електронну петицію про надання статусу пам’ятки національного значення готелю “Дністер”, пише КУРС.

Унікальна історична й архітектурна пам’ятка вартує високого статусу, який допоможе захистити її від  незаконної реконструкції, сподівається Ростислав Шпук.

... Читати далі »

Переглядів: 16 | Додав: Dnister | Дата: 24.10.2024

Преса міжвоєнного Станиславова час від часу повідомляла про різноманітні «дива», які, однак, мали виразний кримінальний присмак.

Переглядів: 23 | Додав: Dnister | Дата: 23.10.2024

Ще на початку ХХ століття преса зазначала, що кам’яниці Станиславова нерідко бували зовні гарними, а всередині занедбаними і захаращеними.

Передні фасади були гарно пофарбовані, а з боку подвір’я – брудні й непривабливі. Парадна брама лакована й чиста, а двері на задній двір – обдерті, неначе в хліві. Вікна, що виходили на центральний фасад, чисті й прикрашені квітами, а на сходових клітках потріскані й у павутинні. Внутрішні подвір’я були або взагалі не бруковані, або бруковані дуже погано, підвали захаращені різним непотребом, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 20 | Додав: Dnister | Дата: 23.10.2024

Літературно-меморіальний музей Марка Черемшини у Снятині його співробітники називають – «вілла натхнення». У цій кам’яниці жив і творив відомий письменник, а через роки після його смерті дружина Черемшини – Наталія Семанюк – зробила там музей його пам’яті.

Він працює і до сьогодні, об’єднуючи навколо себе митців і любителів літератури, пише Репортер.

... Читати далі »

Переглядів: 20 | Додав: Dnister | Дата: 23.10.2024










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024