Середа, 16.10.2024, 05:51:26

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Жовтень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 5 ... 283 284 »

15 вересня у Краєзнавчому музеї Калуша відбулася презентація мультфільму “Той, хто живе у шахті”, створеного студенткою Калуського політехнічного коледжу Оксаною Паламар.

 

Мультфільм розповідає про витоки гірничої галузі Калуша, історію солеваріння та роль соляних шахт. Головним персонажем став Соляник – дух шахти, створений з кристалів солі, який веде глядачів крізь історичні місця міста.

“Хотілося донести і діткам, і дорослим, що ми живемо в унікальному місті, яке стоїть на соляному родовищі. Можливо, хтось зацікавиться і продовжит ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 18.09.2024

У кінці 80-х років XIX століття двоє офіцерів австро-угорської армії піднялися на найвищу гору Львова – Високий Замок, аби подивитися на роботи з насипання величного штучного кургану, які велися тут уже понад двадцять років і викликали велике зацікавлення усіх львів’ян. Біля старовинного кам’яного лева Лоренцовича, перенесеного сюди 1874 року з надією врешті увінчати цією фігурою новостворений штучний пагорб, вони побачили старого дідугана з величезними сивими вусами, який совав важезну тачку, вщерть наповнену землею.

– Що, батьку, – досить фамільярно зауважив один із офіцерів, – важко заробляти на хліб насущний? А чи давно ви тут працюєте?

... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 17.09.2024

Оспівування краси людського тіла – це один із найдавніших напрямів у мистецтві. Архітектура як вид мистецтва теж не залишилася осторонь.

У цьому легко переконатися, просто піднявши голову і подивившись на фасади деяких історичних будівель нашого міста. Зверху на нас дивляться панянки з пишними формами і чоловіки з бездоганними торсами. А є й цілі будинки, які неначе пронизані чуттєвістю, – такі вони плавні, фігурні та кокетливі, пише Західний кур’єр.

Спробуймо дізнатися більше про історію цих «пікантних» елементів нашої міської а ... Читати далі »

Переглядів: 25 | Долучив: Dnister | Дата: 16.09.2024

На початку ХХ століття мешканці Станиславова обожнювали цирк, тому не дивно, що до міста часто приїздили циркові трупи з інших місцевостей і навіть країн.

Проте циркові вистави  не завжди приносили лише позитивні емоції, адже під час гастролей траплялися різні прикрі інциденти.

Так, у липні 1908 року в Станиславові гостював цирк «Колоссеум» під керівництвом директора пана Розенберґа. Вистави проходили у шатрі, яке артисти розбили по вул. Третього Мая, на пустирі, де раніше був млин Іммердауера. Тепер тут п’ятиповерховий будинок по вул. Грушевського, 22, пише  ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 16.09.2024

На початку ХХ століття станиславівські юдеї вірили, що поганий вчинок можна спокутувати пожертвою на благі цілі. Звісно, при цьому вірянин мусив щиро розкаюватися і твердо вирішити більше так не вчиняти.

Тому, хто здійснював таку пожертву, в синагозі видавали відповідну грамоту, а інколи й дарували певні релігійні реліквії. Цими дарами місцеві юдеї дуже пишалися і дбайливо їх зберігали, адже вони були для них знаком Божої милості і прощення гріхів, пише Західний кур’єр.

Проте у квітні 1910 року Якуб Мангард, станиславівський промисловець і власник граве ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 16.09.2024

Цікаві відомості із історії Калуша та Калущини виринають із найнесподіваніших місць. Чи знали ви, що у Калуші населення у 1786 році становило 2741 особа, а серед найбільших сіл були Новиця, Ясень та Підгірки.

У розмові із "Інформатором" дослідник Олег Батько розповів, що почав пошуки інформації по населених пунктах півдня Львівщини, однак натрапив на Стрийський циркуляр, документи, якого не можна знайти у мережі Інтернет. Відтак почав глибше вивчати арх ... Читати далі »

Переглядів: 16 | Долучив: Dnister | Дата: 15.09.2024

Під час військових дій найбільш трагічними були і є людські втрати. Паралельно з ними, війна завдавала збитків багатовіковим пам’яткам культурної спадщини краю. В околицях Галича близько десятка церков, костелів, замків та палаців зазнали значних руйнувань; окремі споруди були втрачені безповоротно, процес відновлення інших розтягнувся в часі до чергової – Другої світової війни…

Нещодавно вдалося поповнити збірку галицької філокартії листівкою, яка присвячена церкві Успіння Пресвятої Богородиці у Крилосі. Це рідкісний артефакт періоду Першої світової війни, який фіксує церкву з південної сторони. Листівка виконана у чорно – білих барвах, містить напис німецькою мовою « ... Читати далі »

Переглядів: 17 | Долучив: Dnister | Дата: 15.09.2024

У неділю, 15 вересня, в Івано-Франківську в рамках Днів Європейської спадщини відбудеться завершальна екскурсія “Секрети Станіславівської залізниці”, пише Visit.frankivsk.

На екскурсії франківці та гості міста дізнаються про історію та розвиток залізниці, її стратегічне значення для міста та регіону, а також про людей, які щодня забезпечують безперебійну роботу залізниці.

“Особливою родзинкою екскурсії, яка цього року повністю відповідає темі Днів Європейської спадщини “Маршрути, мережі та зв’язки”, стане СЕКРЕТНА локація, яка вас точно здивує та подарує незабутні ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 14.09.2024

Бібліотекарі Бурштинської громади стали частиною унікального заходу – відтворення давнього опільського обряду вінкоплетіння у с. Сарники.

Ця традиція бере свій початок з глибини віків і є однією з найважливіших у культурній спадщині Опілля. Плетіння вінка символізує чистоту, кохання та зв’язок із природою. Кожна квітка у вінку має своє значення, що робить цей обряд справжньою духовною подією, пише “Західний кур’єр” з посиланням на сторінку Бурштинської міської ради.

&l ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

В Івано-Франківську у кінотеатрі “Люм’єр” відбувся показ фільму “Земля” Олександра Довженка та погашення марки, створеної до 130-річчя з дня народження видатного українського кінорежисера та письменника, пише КУРС.

Показ культової стрічки Довженка й створення пам’ятної марки ініціював Івано-Франківський осередок Національної спілки кінематографістів України (НСКУ). Авторка проєкту марки – голова осередку Ольга Терешкун, а дизайн розробив член НСКУ Ігор Васюта. Проєкт втілили за підтримки компанії blago, яка стала також меценатом кінопоказу. ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

У родинному селі Семаківці блаженного священномученика Миколая Чарнецького відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція: «Блаженний священномученик Миколай Чарнецький — дорога праведника за утвердження української державності та відродження УГКЦ».

Метою конференції було дослідження, вивчення та популяризація імені «українського святого Миколая, блаженного священномученика, єпископа Миколая Чарнецького». та його ролі в утвердженні УГКЦ та Української соборної держави у площині вивчення історії України, релігієзнавства, філософії української думки, розвитку української мови.

... Читати далі »

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

У Верховині відбулася у серпні Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Почесна гуцульська столиця: історія, люди, традиції». Присвячена 600-річчю з часу першої письмової згадки про Верховину (Жабʼє).

З вітальним словом та привітанням з проведенням успішної конференції до учасників заходу звернувся селищний голова Василь Мицканюк.

Доповідачі конференції наголошували на  важливості Верховини як почесної Гуцульської столиці, образ Гуцульщини та гуцулів, ролі духовенства, туризм, мистецтво, розвиток культури гуцулів тощо.

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського у липні відбулася наукова конференція з міжнародною участю «Коломийська сіль галицьких князів: історія (не)забутої традиції. Історичний аспект та сьогодення», співорганізатором якої  виступила Івано-Франківська ОО НСКУ.

З привітальним словом до учасників наукового зібрання звернулися начальниця управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Тетяна Бойко, міський голова Коломиї Богдан Станіславський, генеральна директорка Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, заслужена працівниця культури України, голова ГО "Всеукраїнське ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

Завершився літній період учнівських, студентських вакацій, відпусток вчителів, викладачів вишів. Можемо ствердно сказати що в цей час відбулися напружені і результативні краєзнавчі студії наших спілчан. Проведено цілий ряд заходів, зокрема, наукових конференцій де Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України була співзасновником.

У переддень літа в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Україна крізь призму війни», велична подія організована управлінням культури національностей та релігії облдержадміністрації Івано-Франківської ОДА-ОВА, Івано-Франківським краєзнавчим музеєм та Івано-Франківською ОО НСКУ.

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

Унікальне Євангеліє 1683 року зберігається у Тулуківському храмі Заболотівської громади. Також тут є ікона святителя Миколая, якій понад 300 років. А також церковна книга, якій майже два століття, та інші багатовікові речі.

Ними дуже пишаються та ретельно бережуть, йдеться у сюжеті ТНК.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці у Тулукові розпочали будувати у 1850 році. З того часу тут двічі відбувалися реставраційні робо ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

Поштовхом до написання цієї статті стало те, що, працюючи в архіві, я натрапив на світлину колишньої директорки школи у Галичі Наталії Ковальської (ДАІФО, ф 6.оп.3 справа 4645). Далі відомими йому відомостями про цю особу поділився співробітник Національного заповідника  «Давній Галич», почесний краєзнавець  Андрій Чемеринський. Також у своєму архіві він відшукав знимку, де Н.Ковальська, тоді ще вчителька, стоїть із своїми вихованцями. За сприяння у написання статті п. Андрію велике спасибі. Тепер власне, що вдалося узагальнити.

Наталія-Ізидора Ковальська народилася 11 липня 1883 року в Бережанах. Її батьки – Іван та Наталія Ковальські. Про батька невідомо нічого, а мати проживала у Галичі і похована на старом ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 13.09.2024

Галина Гафійчук народилася у селі Глушків на Городенківщині Івано-Франківської області. Більш ніж половину свого життя, а саме 25 років, колекціонує старовинні речі, одяг, світлини. Всі ці експонати об’єднала у музей. Найцінніші експонати у музеї Галини Гафійчук — це сорочки та одяг з Городенківщини. Особистим захопленням колекціонери є маленькі керамічні глечики. Серед «зіркових» гостей Галини Гафійчук — Катерина Ющенко і Борис Філатов. А її намиста носять навіть у Японії.

Про своє захоплення, яке мріє передати донькам, колекціонерка розповіла «Вікнам».

... Читати далі »

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 12.09.2024

У видавництві «Лілея-НВ» побачила світ унікальна книга «Вітовські в боротьбі за українську державність» Володимира Великочого й Сергія Адамовича. У монографії відображено діяльність двох представників родини Вітовських – батька й сина. Батько – один з організаторів створення Легіону Українських січових стрільців, син – активний учасник Української повстанської армії. А днями відбулася велелюдна презентація книжки, в якій взяли участь і захисники 102-ї окремої бригади територіальної оборони ім. полковника Дмитра Вітовського. Прикметно, що військові отримали у подарунок від видавництва книжки з автографами авторів для передачі командному складу бригади в зону виконання бойових завдань.

Доктор істор ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 12.09.2024

Вчора до музею історії міста Коломиї завітав відомий японський українознавець, благодійник, доктор історичних та економічних наук, професор Йошіхіко Окабе. Пізнавальну екскурсію про наше місто провела, як завше цікаво неперевершена Мирослава Кочержук.

Професор Окабе чудово розмовляє українською та розуміє мову, тому екскурсія практично не потребувала перекладача. Шановний гість був приємно вражений історичними фактами з вікової минувшини Коломиї.

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 12.09.2024

Навесні 1935 року увесь Калуш та повіт гомоніли про неординарне та зухвале пограбування, яке не часто траплялося у Галичині того часу. Грабіжники обрали ласий шматок у центрі міста — Народний Дім, вибивши мур у ньому. Чи вдалося їм стати своєрідними калуськими Бонні та Клайдом, чи все ж таки їх схопили по гарячих слідах та запроторили у вʼязницю? 

Неординарне пограбування трапилося більше 90 років тому у Калуші. Невідомо, чи грабіжників було двоє, чи працювало ціле угрупування, яке створило цілий план дій, але сам факт грабежу чи то пояснення у тодішній пресі є досить дивним,  ... Читати далі »

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 12.09.2024

Іван Музичка - учень 11 класу Городенківського ліцею ім.Антона Крушельницького переміг на ІV етапі Всеукраїнської олімпіади з історії у 2023-2024 навчальному році. Про це повідомили у Городенківській міській раді.

Іван Музичка буде отримувати стипендію голови Івано- Франківської обласної державної адміністрації і голови обласної ради. А також йому призначена стипендія Президента України.

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 12.09.2024

Досить часто у житті буває, що ми проходимо повз будинки, вулиці, які наповнені різноманітними цінними об’єктами архітектури чи природи і навіть не здогадуємося, що поряд із нами справжня історична реліквія. Звичайнісіньке дерево, яке вже стало свого роду легендарним, як Льондон чи пес Фунтік, для декількох поколінь калушан може мати геть іншу історію, більш глибоку та ціннішу. Чи знали ви, що у Калуші збереглася липа Фельчинських? Можливо їх було або ж є декілька по нашому місту…

Кожен калушанин добре знає відому родину дзвоноливарів Фельчинських із Калуша та наосліп може показати приміщення їх ливарні, що розміщується навпроти ліцею №3. Насправді окрім дзвінкості  та милозвучності дзвонів, родина Фельчинських намагала ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 11.09.2024

У Франківську ініціатива “Врятуймо скарби разом” створює каталог ікон для людей з порушенням зору. Тестують переведення текстів і зображень незрячі, пише КУРС.

Тактильний арткаталог має назву «Побачити скарби разом!», поділилися на сторінці ініціативи. Та розповіли, як просувається робота над каталогом:

“Дивись торкаючись! Разом з колегами з Івано-Франківської обласної організації УТОС спостерігаємо за процесом друку Тактильного артк ... Читати далі »

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 11.09.2024

В історії нашого міста були жінки, краса яких заворожувала і зводила з розуму. Вони розбивали серця і надовго закарбовувалися у пам’яті.

Навіть зараз, коли вони вже давно відійшли у кращий світ, історії їхнього життя хвилюють і цікавлять наших сучасників. Проте деякі з цих красунь несли з собою добро і світло, а деяких радше можна назвати фатальними жінками зі знаком «мінус», пише Західний кур’єр.

Юзефа Дзвонковська

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 10.09.2024

В краєзнавстві досить повно висвітлена історія про те, як у нашому місті з’явилася електрика. Проте інформації про спеціалістів, які «несли світло в маси», дуже мало.

Одним із таких електриків був Юзеф Ровінський, який ще до Першої світової війни вважався знаним технічним фахівцем. Він працював у станиславівській тюрмі «Діброва», де відповідав за обслуговування різного технічного устаткування. Вже після війни, у 1922 році, Ровінський заснував власне підприємство, яке спеціалізувалося на електриці та електромеханіці, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 10.09.2024

У село Станіславівка Івано-Франківської області 2 червня 1945 року відповідно до угоди між польською та радянською владами депортували 22 родини замішанців із села Бонарівка, що в Польщі. Людей вивозили товарними вагонами й поселяли переважно в покинуті польські хати. Колись заможних бонарів’ян, які займалися підприємництвом і подорожували світом, радянська влада змушувала вступати в колгоспи й винищувальні загони. Попри це, замішанці допомагали воїнам Української повстанської армії, за що отримували терміни ув’язнення в сибірських таборах.

До 80 річниці підписання Люблінської угоди читайте спогади депортованих жителів Закерзоння та їхніх сіме ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 10.09.2024

У Станиславові початку ХХ століття популярною особою був Станіслав Горошкевич – впливовий підприємець, банкір і громадський діяч.

Станом на 1908 рік він займав посаду директора Міщанського банку – дуже шанованої фінансової інституції. І сталася з ним таємнича історія, якою мусили зайнятися правоохоронні органи. У вересні того року директор рано-вранці виїхав до Монастириська у відрядження. В той же день до Міщанського банку надійшла телеграма, яка повідомляла про наглу смерть Горошкевича,

Депеша була підписана прізвищем «Голашевський», але не містила жодних додаткових відомостей п ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 09.09.2024

В межах проєкту “Опілля: скарби нації” відбулася гастроекспедиція в у Рогатинській  громаді.

Пройшла гастроекспелиція  за активної участі волонтерки проєкту – рестораторки Ольги Зінько, яка досліджувала традиційну опільську кухню у селах Явче та Липівка, пише “Західний кур’єр” з посиланням на сторінку Рогатинської МТГ

"В селі Явче господині Марія Щербата та Тетяна Щербата поділилися рецептом приготування страви, яку можна подавати як гаряч ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 09.09.2024

У Галицькій громаді на Івано-Франківщині у серпні 2024 року демонтували останні шість радянських пам’ятників, що перебували на балансі міськради. Водночас у селах Отинійської громади залишаються вісім монументів. Їх селищна рада не демонтувала, аргументуючи тим, що пам’ятники охороняються законом, як об’єкти культурної спадщини. Згідно з розпорядженням голови обласної військової адміністрації Світлани Онищук до 27 серпня на Франківщині мали демонтувати 78 об'єктів радянської доби.

Як триває процес ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 09.09.2024

Музей-оселю родини Івана Франка відвідали сини класика українського мистецтва, уродженця Підгірок Григорія Смольського. Як завжди, львівські гості приїхали в музей-оселю не з порожніми руками.

Про це повідомили в Музейно-виставковому центрі Калуської міської ради, інформують "Вікна".

Пан Богдан (найстарший син Григорія Смольського) подарував лінорити й дереворити батька, а також портрет свого ст ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 08.09.2024

6 вересня 1945 року за участю бійців Першої стрілецької роти гарнізону військ НКВС міста Калуша під командуванням лейтенанта Внукова на основі відомостей, отриманих від таємного інформатора (жителя с. Підгірки) була організована спецоперація зі знищення криївки "Черемоша".

На той момент у ній перебувало 6 повстанців: Володимир Калиній (псевдо «Артем»), Іван Лилак (псевдо «Олексій»), Іван Магас (псевдо «Черемош»), Степан Магас (псевдо «Благий»), Данило Когут (псевдо «Хмара»), Зеновій Табачук (псевдо «Вітер»). У результаті нерівного бою всі шестеро повстанців загинули, інформують  ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 08.09.2024

Одним із найцінніших видань науково-довідкової бібліотеки Івано-Франківського обласного архіву є праця Геродота Галікарнаського «Історія», написана ним в V ст. до н.е., яка дійшла до нас у виданні 1570 року. Це відредаговане перше видання на грецькій мові (з маргіналіями) видана в Женеві Генріхом ІІ Естьєном (Генрікусом Стефаном), членом відомої французької друкарської династії.

Первісна обкладинка виготовлена з марокканської шкіри та вибитою позолоченою короною до наших днів не збереглася. На першому аркуші нас зустрічає гравюра із зображенням оливкового дерева з девізом на латинській мові NOLI ALTUM SAPERE («Не будь високомірним», «не величайся»), це скорочений варіант з послання св. апостола Павла д ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 07.09.2024

У четвер, 5 вересня, франківцям презентували друге видання книжки “Вітовські у боротьбі за українську державність”, пише КУРС.

Авторами книжки, яку видало франківське видавництво “Лілея-НВ”, є відомі прикарпатські історики, професори ПНУ Сергій Адамович та Володимир Великочий. Науковці декілька років працювали над книжкою.

Автори досліджують життєпис обидвох Вітовських: сотника Легіону Українських січових стрільців, організатора Листопадового чину та Української галицької армії, Державного секретаря військових справ ЗУНР Д ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 07.09.2024

Доповідь «Про 110-ту річницю з часу утворення Легіону Українських січових стрільців», яку виголосив на урочистій сесії обласної ради 3 вересня доктор політичних наук, професор Іван Монолатій.

Рівно сто десять років тому, 3 вересня 1914 року в Стрию склали присягу Українські січові стрільці. Її текст звучав так: «Я, Український січовий стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплини крови. Так мені Господи Боже й Архангеле Михаїле допоможіть. Амінь».

... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 06.09.2024










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024