Неділя, 15.06.2025, 22:55:05

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 5 ... 298 299 »

У історико-меморіальному музеї Степана Бандери відкрито виставку «Бандерівський рух крізь призму Другої світової війни». У створенні та презентації виставки взяли участь працівники музею та представники Новицької громади і Середньоугринівського старостинського округу.

Завідувач музею Богдан Яневич звернувся до присутніх із привітанням і закликом до пошанування пам’яті багатомільйонних жертв війни. Він розповів про події 1935 року — Другу Абіссинську війну, яка розпочалася внаслідок агресії фашистської Італії, що прагнула поширити свою імперію на територію Ефіопії, інформує сайт історико-меморіального музею Степана Бандери у Ст ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 16.05.2025

Калушанин Максим Бреславський бачить себе у майбутньому істориком і уже розмірковує разом зі своєю наставницею над продовженням серії нових краєзнавчих екскурсій.

З ініціативи центру професійного розвитку педагогічних працівників 6 травня відбувся пізнавальний тематичний захід під назвою "Мандрівка старим Калушем", інформують "Вікна" з посиланням на Калуську міську раду.

Маршрут і тематику краєзнавчої про ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 15.05.2025

Під час превентивних археологічних розкопок на території палацу Потоцьких в Івано-Франківську виявили приблизно 2000 артефактів. Результати археологічних досліджень 8 травня презентували науковці комунального підприємства «Простір інноваційних креацій «Палац», пише КУРС.

За словами директора КП «Простір інноваційних креацій «Палац» Володимира Гайдара, минулого року під час прокладання мереж у рамках реставрації колишнього хірургічного корпусу були проведені  ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 14.05.2025

За переказами місцевих жителів у печерах скельної гряди в давнину люди переховувалися від татар, а в роки Другої світової війни і після її завершення там мали свої схрони учасники УПА.

Науковці навчально-наукового Інституту історії, етнології і археології Карпат Карпатського національного університету імені Василя Стефаника у складі доцентів Бориса Хруслова і Михайла Москалюка, фахівця Романа Кобильника, під керівництвом професора Миколи Кугутяка вперше провели наукові польові дослідження скельно-печерної оборонної обителі в селі Олієво-Королівка на Городенківщині, йдеться на сайті університету.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 13.05.2025

8 травня в Івано-Франківську до Дня міста провели святкові екскурсії в Музеї міста і зброї, пише КУРС.

За словами адміністраторки Ольги Гузік, музей працює вже рівно рік. Його створили за грантові кошти в межах проєкту “Назад до спільних коренів”.

Музей представляє три часові періоди: будівництво Станіславова та надання йому маґдебурзького права; боротьба Української галицької армії під час Першої світової війни; діяльність Української повстанської армії у роки ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 13.05.2025

Анастасію Шкварелюк із села Петрів, що на Івано-Франківщині, на початку 1940 року німецькі окупанти відправили на роботу в Австрію як остарбайтерку. Декількома роками пізніше її односелицю Ганну Гнатюк вже радянська окупаційна влада вислала у Норильський концтабір за співпрацю з воїнами УПА.

Обидві жінки — прабабусі прикарпатки Юлії Івасюти по маминій лінії. Нині дівчина навчається на 4 курсі факультету історії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника й досліджує біографію своїх предків.

Про репресії ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 12.05.2025

Вже тривалий час ведуться дискусії про те, чи варто дати населенню право володіти зброєю. Сто років тому мешканці Станиславова мали це право – придбати пістолет у місті було досить просто.

Але згодом влада поклала цьому край, бо, на її думку, така свобода призводила до багатьох інцидентів та випадкових смертей. Немало проблем було і з військовими, які не розлучалися зі зброєю і у вільний від служби час, про що свідчать численні замітки у міській пресі, пише Західний кур’єр.

Озброєне місто

... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 11.05.2025

У неділю, 11 травня, в Івано-Франківську розпочинається 12-й сезон безкоштовних недільних екскурсій, пише КУРС з посиланням на Управління міжнародних зв’язків, туризму та промоції.

Перша екскурсія у цьому сезоні відбудеться у компанії міського чиновника.

< ... Читати далі »
Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 11.05.2025

Мабуть, усі пам’ятають «яєчний теракт» в Івано-Франківську 24 вересня 2004 року, скоєний проти тодішнього прем’єр-міністра Януковича. Проте такий теракт був далеко не першим в історії нашого міста, адже про подібний напад повідомила міська преса ще у грудні 1905 року.

В ті часи більшість населення Станиславова становили євреї. Керовані ортодоксальними рабинами, вони максимально обмежували свої контакти з іновірцями, не визнавали ніякої освіти, крім релігійної, та вперто дотримувались усіх ритуалів і обмежень – а це аж 613 заповідей, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 10.05.2025

У Коломиї відкрили анотаційну дошку на честь Юрія Шкрумеляка – січового стрільця, українського поета, журналіста, перекладача та дитячого письменника, чиї твори оспівували визвольну боротьбу українського народу.

На відкриття анотаційної дошки прийшли рідні Юрія Шкрумеляка, жителі Коломиї, представники міської влади, вчителі, учні, священики. Усі зібралися, щоб разом згадати цю видатну людину, вшанувати її пам’ять і подякувати за внесок у культуру, літературу та історію нашого краю.

Також відбулася презентація книги Юрія Шкрумеляка «Листи з неволі». Ця книга розповідає про період з ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 10.05.2025

Поштовхом для запрошення до «Літературної світлиці» Івана Івановича Матіїва, старшого наукового співробітника Долинського краєзнавчого музею «Бойківщина» Тетяни й Омеляна Антоновичів й великого трударя слова, котрого знаю більш як два десятиліття, стала цікава й повчальна подія, що відбулася в одному з відомих вишів Прикарпаття. В університеті тривала виїзна академія «Слідами фестивалю повстанської пісні «Чорна вишиванка» у Кулєбах». Були на заході аж два ректори – колишній і чинний, гості зі Львівщини й Тернопілля. Та зала була напівпорожня. Хіба що з десяток студентів сиділи у ній. Якби не співочі колективи з Тишківців на Рогатинщині та з Івано-Франківська, то не було б кому й слухати виступи дослідників.

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 09.05.2025

Святкування Дня солідарності трудящих першого травня в більшості з нас асоціюється з радянськими часами. Тож, мабуть, декого здивує, що цей день у Станиславові святкували ще на початку ХХ століття.

Ось що повідомляє про святкування Першого травня газета «Кур’єр станиславівський» у 1906 році, пише Західний кур’єр:

«Цьогорічне робітниче свято мало дуже спокійний і поважний перебіг. Мабуть, тому, що в святкуваннях узяло участь помітно менше робітників, ніж у минулі роки. О п’ятій ранку відбулися короткі народні збори для залізнични ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 09.05.2025

6 травня на 99-му році життя відійшов у вічність один із останніх воїнів ОУН-УПА Мельник Дмитро Васильович з с.Цуцилова Переріслянської громади.

Народився Мельник Дмитро Васильович 22серпня 1926 року у с.Цуцилів в селянській родині. Батьки віддали сина на навчання до приватної гімназії, а потім продовжив навчання у Переріслянській школі, де улюбленим учителем був Олег Целевич.

Дмитро Васильович, маючи повну шкільну освіту, був призначений вчителем в Ланчинську школу, а потім працював у Гаврилівській, а пізніше перевівся до Переріслянської школи.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 09.05.2025

Всього вийшов 51 випуск у 53 томах – аналогів не має жодне інше українське місто.

7 травня, в обласному краєзнавчому музею зафіксували національний рекорд України «Найбільша краєзнавча книжкова серія з історії одного міста» у номінації «Людські досягнення», пише Галицький кореспондент.

Книги серії присвячені різним аспектам минулого Івано-Франківська – Станиславова. Серед авторів є і сучасники, і краєзнавці XIX та XX століть. Тематика різноманітна: історія національних ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

Катерина і Сюзанна Словак – єдині на Косівщині та одні з небагатьох в Україні, хто шиє та розшиває традиційні кептарі й сердаки. Мама Катерина перейняла це вміння від свекрухи, а згодом передала доньці Сюзанні. І нині вони не просто виготовляють традиційне гуцульське вбрання, а й відроджують моду на кептар, пише Репортер.

Традиційний одяг у буденних образах

Як вчилася у Львові, то вдягала найпростіший кептарик, а всі питалися, чи можна купити. Так і спродала колекцію, яку мама нашила, – розповідає Сюзанна Сло ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

Парафія святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

Про історію створення церкви, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

Священник розповідає, що цей храм — не просто місце молитви. Це церква-пам’ятник, жива пам’ять про трагічні сторінки в історії українського народу.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

Книга охоплює період з 1939 по 2022 роки.

Презентували «Життєпис Івано-Франківська» — другу книгу про історію міста, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомляє очільник міста Руслан Марцінків, передає “Галицький кореспондент“.

... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

30 квітня 2025 р. в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація книжки «Повернення. Опанас Заливаха у спогадах, листах, архівних документах» (упорядники Галина Литвин та Олександра Мечева).

Цьогоріч виповнюється 100 років від дня народження Опанаса Заливахи (1925-2007) - видатного українського живописця, графіка, відомого діяча руху шістдесятників, правозахисника, політвʼязня, члена Клубу творчої молоді. Творчість Опанаса Заливахи є одним з найяскравіших явищ в українському мистецтві другої половини ХХ ст. На пошану видатного майстра пензля, патріота, філософа, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка  Опанаса Заливахи в читальній залі обласної книгозбірні ві ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

Франківців кличуть на театральну екскурсію в Палац Потоцьких “Усусуси у шпиталі”.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомляє міський голова Руслан Марцінків, передає “Галицький кореспондент“.

Він зазначає, що це можливість поринути в історичну подорож у 1915 рік — у час, коли Станіславів був звільнений з московської окупації. Живе спілкування, інтерактив та гарна компанія гарантовані.

... Читати далі »
Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 08.05.2025

У центрі експозиції — унікальні світлини 1905 року з альбому «Види міста Станіславова», створеного як пам’ятка IV-го зльоту окружного товариства «Сокіл» в Станіславові.

Сьогодні, 6 травня, в Палаці Потоцьких відкрили виставку «Одним кадром – минуле і сучасне», пише “Галицький кореспондент”.

Альбом містив 27 чорно-білих фотографій, що зберегли образ міста початку ХХ століття. Деякі з них дубльовані в листівках, інші — унікальні кадри. Івано-франківський журналіст Андрій Менів, автор ідеї вист ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 07.05.2025

У теплі травневі дні святкує свій день народження наше славне місто Івано-Франківськ. З цієї нагоди 7 травня 2025 р. у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнуто книжкову виставку «Івано-Франківськ: місто, де живе історія».

Місто Івано-Франківськ - це край туризму, мистецтва та гостинних людей. Обличчя міста змінювалось зі століття в століття, але його історичний центр зберіг дотепер своє давнє планування й забудову. Саме тут, біля загадкової ратуші, час наче зупинився, заворожений красою та вічною музикою дзвонів величних церков та соборів, кованих скульптур і фестивалів, світлої життєрадісності й величі споруд, які по-особливому приваблюють. ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 07.05.2025

У Микуличині на Прикарпатті виник скандал через повернення монастирю Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії УГКЦ будівлі санаторію “Карпатські мрії”. Церква планує відкрити на місці санаторію реабілітаційний центр для військовослужбовиць та соціальний центр для дівчат, натомість Яремчанська міська рада наполягає на обговоренні цього проєкту з громадою та ставить під сумнів доцільність передачі УГКЦ всього майна санаторію “Карпатські мрії”, пише КУРС з посиланням на  ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 07.05.2025

В Івано-Франківську побачило світ друге – виправлене й доповнене – наукове видання доктора мистецтвознавства Карпатського національного університету ім. В. Стефаника професора Богдана Кіндратюка «Нариси музичного мистецтва Галицько-Волинського князівства», рекомендоване до друку вченою радою Навчально-наукового інституту мистецтв цього вишу.

Перше видання книжки прикарпатського дослідника музичної минувшини побачило світ ще 2001 року. А спонукою до другого видання з такою ж назвою, як зазначає його автор, «стала потреба не тільки внести окремі уточнення чи виправити допущені огріхи, а й оновлення методології наукового пошуку, модерні результати археологічних досліджень і медієвістичних студій стосовно розвит ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 07.05.2025

На початку травня яблунева заметіль витанцьовує по Яблунівщині, фівкаючи пелюстковим розмаєм, а Березови з пташиною лету – одна із яскравих перлин гуцульської неповторності – своєю свіжою палітрою весняних фарб у пригоршнях гір стають схожі на святкову і розмаїту березівську вишиванку.

Як бажаний гість і журналіст мандрую в Нижній Березів. Там родинне обійстя Марії Левицької – відомої у селі 85-річної «Марічки» чи «Артистки». Знайти осідок Левицьких-Геників не важко, бо в селі гнізд бузькових багато, а у Горішному Куті Нижнього Березова – тільки на стовпі, що на подвір’ї біля дуже давньої, вкритої драницями і зведеної з плениць – навпіл розпиляних смерекових колод, їх дерев&rsqu ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 06.05.2025

Презентацію приурочують до Дня міста. 

В Івано-Франківську презентують книжкову серію від історико-краєзнавчого об’єднання “Моє місто”.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомляє міський голова Руслан Марцінків, передає “Галицький кореспондент“. 

За його словами, книжкова серія занурює у рі ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 06.05.2025

Крізь покоління в гірській Липовиці передається ремесло решетарства, а туристи їдуть сюди за дикою природою, тишею і автентикою.

Цьогоріч у лютому Державне агентство розвитку туризму України оголосило відбір заявок на конкурс ООН Туризм «Найкращі туристичні села 2025». Змагалися чотири громади Івано-Франківської області. Прикарпаття презентували селища Вигода і Делятин, села Криворівня і Липовиця. Вже відомі перші результати. До фіналістів увійшла тільки Криворівня, яка разом із закарпатськими селищами Синевирська Поляна і Колочава представлять Україну на світовому конкурсі.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 06.05.2025

4 травня 2025 р. до 125-річчя від дня заснування спортивно-пожежного товариства «Січ» у с. Заваллі Снятинського району відділ інформаційних технологій і електронних ресурсів ІФОУНБ ім. І. Франка підготував відеопрезентацію «Товариство «Січ» як фактор пробудження національної свідомості українців».

Ідея створення спортивно-протипожежних товариств «Січ» належала адвокату Кирилові Трильовському, який на той час студіював право в Чернівецькому та Львівському університетах.  Водночас він займався політичною та громадською діяльністю.

«Січ» являл ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 05.05.2025

Фонди музею-оселі родини Івана Франка поповнили колекційні конверти із серії "Повстанська Калущина", виготовлені на замовлення Клубу колекціонерів "Калуш".

Один із них, приурочений до 100-річчя з дня народин уродженки Підгірок, учасниці національно-визвольної боротьби середини ХХ ст., активної громадської діячки Осипи Лучко-Капець на псевдо "Незабудька" (1925—2004), щойно з друку, інформують "Вікна" з посиланням на комунальний заклад "Музейно-виставковий центр Калуської міської ради".

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 05.05.2025

Косівська окружна прокуратура звернулася до суду з вимогою  зобов’язати Косівську міську раду розробити та затвердити історико-архітектурний опорний план міста Косів, пише КУРС з посиланням на пресслужбу прокуратури.

Як нагадують у прокуратурі, постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 № 878 затверджено Список історичних населених місць України ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 05.05.2025

29 квітня в Музеї-оселі родини Івана Франка відкрили виставку, приурочену до 100-річчя з дня народин Осипи Капець (у заміжжі Лучко, 1925–2004) — уродженки Підгірок, учасниці національно-визвольної боротьби 1940–1950 рр., активної громадської діячки кінця ХХ–поч. ХХІ ст., жертви сталінських репресій.

На виставці представлено копії матеріалів архівно-кримінальної справи Осипи Капець, яка зберігається в архіві Управління СБУ в Івано-Франківській області, експонати з фондів музею-оселі, Громадського архіву Калуської філії Союзу українок, приватного архіву Осипи Лучко-Капець, який зберігається у сім'ї її сина Зеновія, інформують "Вікна" з  ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 04.05.2025

17 квітня минуло 100 років із дня народин учасниці національно-визвольної боротьби середини ХХ ст., активної громадської діячки, жертви сталінських репресій, уродженки Підгірок Осипи Капець (у заміжжі Лучко) — зв’язкової УПА на псевдо «Незабудька». Ім’я Осипи Капець поміщене у 3 томі науково-інформаційного видання «Реабілітовані історією. Івано-Франківська область» у п’яти томах.

Осипа Капець народилася 17 квітня 1925 року в с. Підгірки Калуського повіту. Мати — Юлія, донька місцевих заможних селян Кирила Когута (1866–12.03.1945) і Тетяни Крашевської (1870 — 12.01.1945). Охрещена в підгорецькій церкві Стрітення Господнього 22 квітня того ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 04.05.2025

30 березня 1991 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Мирослав Іван Любачівський повернувся з тимчасового осідку в Римі до свого Митрополичого престолу у Львові. Це повернення завершило тривалий період виходу УГКЦ з підпілля.

У травні 1991 року Верховний архієпископ побував з візитом у Калуші, де відслужив молебень в церкві Архистратига Михаїла. Власними світлинами історичного візиту поділився калушанин Володимир Халупа.

Згодом світлинами з  ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Додав: Dnister | Дата: 03.05.2025

До Дня міста у Франківську збирають старі світлини та негативи – таку ініціативу започаткував «Простір інноваційних креацій «Палац». Тож просять містян переглянути свої домашні архіви, можливо, там є зображення, які просто необхідно показати усім. У підсумку з цих фото має вийти виставка. Але ця затія має ще одну мету – знайти тих, хто зацікавлений в аналоговому фото.

Місто на межі

Місто – це живий організм, який живе, розвиваєтьс ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 03.05.2025

На початку ХХ століття міський парк був справжньою гордістю Станиславова, і на його утримання витрачалися немалі гроші з міського бюджету.

Влада міста ретельно слідкувала за збереженням зелених насаджень, і на вимогу депутатів міської ради у парку чергував поліційний патруль, який слідкував, щоб відвідувачі не крали квіти і не нищили дерева та кущі, пише Західний кур’єр.

Порушники каралися штрафами і навіть тюремним ув’язненням. У червні 1900 року газета «Кур’єр станиславівський» розповіла сумну історію «бузкового злодія», ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Додав: Dnister | Дата: 02.05.2025










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025