Четвер, 2019-10-17, 6:06 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2011 » Листопад » 8 » Відзначили 100-річчя з дня народження Головнокомандувача УПА Дмитра Клячківського-«Клима Савура» (1911-1945)
7:43 PM
Відзначили 100-річчя з дня народження Головнокомандувача УПА Дмитра Клячківського-«Клима Савура» (1911-1945)
4 листопада виповнилось 100 років з дня народження полковника Дмитра Клячківського - головного командира УПА. В засіданні круглого столу з цієї нагоди в Центрі патріотичного виховання ім. С.Бандери взяли участь учні гімназії №3, ЗШ № 11, 16, 17, природничо-математичного ліцею зі своїми педагогами.
Організували захід учасники створеного в цьому навчальному році учнівського об’єднання «Я – громадянин України!» (керівник – заступник директора ЦПВ ім. С.Бандери Мирослав Нагірний). Присутні обговорили роль УПА в історії України та місце Д.Клячківського у формуванні УПА. Він часто був змушений міняти псевдоніми. Учениця 6-А класу гімназії № 2 Оксана Базюк розповіла про походження одного з найвідоміших псевдонімів героя. На кордоні Луганської, Донецької та Ростовської областей знаходиться курган Савур-могила. Існує легенда про козака Савура, який загинув тут у боротьбі з татарами.
Повідомлення про ранні роки життя і діяльності Д. Клячківського зробила учениця 6-В класу гімназії № 2 Лілія Вовк. Народився в баражі, навчався і працював у Станиславові. У 1937 кілька місяців провів ув’язниці. У 1939-40 рр. - провідник юнацтва ОУН Станіславівщини, увересні 1940 заарештований НКВС, засуджений дорозстрілу, згодом зміненого на10років позбавлення волі. Після нападу Німеччини втік з в’язниці, став обласним провідником ОУН(б) уЛьвові, згодом арештований німцями, врятувало втручання А.Шептицького. З 1942 року Д.Клячківський очолив провід ОУН наПівнічно-західних українських землях. Влітку 1943 р. він об’єднав усі загони, що боролись проти німців. Йому вдалося дати відсіч рейдуючим польським відділам Армії Крайової.
З січня 1944 р. Клячківський передає свою посаду Р.Шухевичу, залишаючись командиром найміцнішої групи УПА-«Північ».
Студент групи ФК-36-II державного коледжу технологій та бізнесу Роман Ріпа доповів про смерть Клима Савура в лютому 1945 в у бою з загоном НКВС на Рівненщині.
Також присутні переглянули мультимедійну презентацію по біографії Клима Савура, фрагмент інтерв’ю завідувача кафедри історії спецслужб Академії СБУ Дмитра Веденеєва: «НКВД здійснювало злочини під виглядом УПА».
1952 р. Д. Клячківского постановою УГВР нагороджено Золотим Хрестом Заслуги ОУН, посмертно присвоєний чин полковника УПА.
В 1995 році відкрито пам'ятник Д.Клячківському у його рідному Збаражі, а 14 жовтня 2002 р. - в м.Рівному. Пам’ять про відважного командира збереглося в піснях. Звучали твори «Десь там далеко на Волині…», «Пісня про Клима Савура», учасники об’єднання Ростислав Бонцюнь (3-А клас гімназії № 2) та інші читали вірші повстанського поета Марка Боєслава.
В заключному слові директор Галина Савченко наголосила: ми не можемо допустити, щоб наш народ перетворився в манкуртів, які не пам’ятають свого минулого

Переглядів: 260 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019