Понеділок, 29.04.2024, 18:30:57

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 ... 222 223 224 225 226 ... 275 276 »
15 серпня 2012 р. відбулася знаменна подія в житті пластової організації України та світу. Цього дня на терені пластової оселі «Сокіл» проведено кілька важливих заходів – панахиду за полеглими пластунами, посвячення копії першого пластового прапора та посвячення будівель відбудованого табору – музею «Сокіл» (с. Гриньків, Рожнятівський р-н).
У цих славних подіях, які вже тепер стали історією, прийняли участь більше двох сотень членів організації та її прихильників, представники органів державної влади та місцевого самоврядування. Знаменно, що в урочистостях брали участь члени головного пластового проводу – голова Головної Пластової Булави Володимир Базарко та голова Головної Пластової Ради Таня Джулинська; співголова Пласту – НСОУ Микола Музала та ін. Також, були присутні члени Управи оселі і Фонду Сокола – Андрій Ганкевич, Вячеслав Стебницький, Юрій Нестор.&nb ... Читати далі »
Переглядів: 827 | Долучив: Dnister | Дата: 19.08.2012

На минулому тижні сивочолий Галич вітав гостей із міста Холм. Польську делегацію, до якої ввійшли представники уряду міста, історики та науковці, серед яких відомі у світі професор Анджей Буко та археолог Томаш Дзінковський, очолювала керівник управління культури, спорту і туризму уряду міста Холм Ельжбета Бойкевич-Каліщук.
Зустріч відбулася у Галицькій  міській раді. Гостей привітали міський голова Орест Трачик. генеральний директор Національного заповідника «Давній  Галич» Олександр Береговський та головний спеціаліст територіального представництва в Івано-Франківській області департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України Лідія Максим’юк.
Сторонами було обговорено можливості співпраці в рамках Програми ближнього порубіжжя щодо розвитку тури ... Читати далі »
Переглядів: 635 | Долучив: Dnister | Дата: 18.08.2012

Долі людські складаються по-різному. Однак життя кожної людини залежить від тої життєвої позиції, яку вона для себе обере. Заглядаючи у минуле, ми бачимо у ньому багато відомих і менш відомих діячів. Кожен із них на своєму місці і у свій час робив те, що було у його силах. Їхня спільна праця і наполегливі зусилля творили історію. Шкода тільки, що ми не завше її знаємо, мало цікавимось нею, а інколи просто не хочемо заглиблюватися у її сприйняття. Живучи у сьогоденні, ми не задумуємось, що саме завдяки тим людям, які жили до нас, ми маємо це майбуття.  
Сьогоднішня наша розповідь про людину, ім’я якої золотими літерами має бути вписане на сторінках історії села Залуква. Однак, якщо зараз запитати пересічного залуквянина, що він знає про Степана Мацькевича, то мало хто щось розкаже. Свого часу ми (спільно із зусиллями світлої пам’яті Миколи Скаврінк ... Читати далі »
Переглядів: 729 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

Іван Герасимович народився 28 листопада1876 року. Закінчив, найвірогідніше, учительський інститут, бо з кінця ХІХ століття розпочав свою педагогічну діяльність. Працював спочатку у школах Угринова Долішнього та Крилоса, звідки був звільнений через активну громадську діяльність. Один рік працював на приватній службі у товаристві «Дністер», а пізніше знову повернувся на вчительську працю. З 1901 по 1015 рр. був учителем на Буковині в П’ядиківцях, Ошихлібах, Вашківцях, Луці та Вікні. Живучи та працюючи у Вашківцях, І. Герасимович редагує становий місячник «Промінь» (виходив у 1904 -1907 рр.). Також у цьому містечку І. Герасимович спільно із вчителем Осипом Безпалком та послом до Буковинського сейму Юрієм Лисаном засновує одне з перших на Буковині товариство «Січ». 
Започатковуючи журнал «Промінь», редакція мала на меті з його допомогою дати початок д ... Читати далі »
Переглядів: 688 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

Для того, щоб вивідати інформацію і скомпрометувати повстанців, чекісти використовували такий метод, як «бочка», коли переодягнені енкаведисти «визволяли патріотів». Останні, не знаючи про провокації, розказували потрібну інформацію. Після цього вони ставали сексотами або самі розуміли, що їх знищить СБ. Підставляли керівників сотень, станиць, боївок, підкидаючи СБ компромат про «зраду» для того, аби цих керівників пізніше знищила СБ ОУН.
У Надвірнянщині використовували такі самі методи боротьби із повстанцями. Приміром, у довідці про оперативну роботу РВ НКГБ із грудня 1945-го по 12 січня 1946 року вказуються агенти «Алім», «Таня», «Маша», агент «В.», завербований і направлений для проникнення у Крайовий провід. За районним провідником «Морозом» пильно стежили агенти «Правда», «Рада», інформатори, тобто «стукачі» – «Максим», «Семен», «Алім». Для знище ... Читати далі »
Переглядів: 857 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

За участі жителів району та при сприянні районної ради, райдержадміністрації і Надвірнянської міської ради здійснюють заходи зі спорудження пам’ятника Борцям за волю України у Надвірній.
З метою залучення широкого кола представників громадськості району на офіційному рівні не створювали організаційного комітету зі спорудження пам’ятника. Натомість, всі, котрі виявили бажання – від громадських організацій, політичних партій – долучитися до цієї благородної справи, увійшли до складу робочої групи.
На першому ж засіданні робочої групи з метою координації роботи та заходів зі спорудження пам’ятника за пропозицією представників громадських організацій та керівників політичних партій обрали трьох співголів робочої групи: голову районної ради Василя Поповича, голову районної адміністрації Володимира ... Читати далі »
Переглядів: 605 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

У матеріалах Трудового конгресу України (відбувався 23-28 січня 1919 р. у м. Києві), що в один час був вищим законодавчим органом УНР, згадується те, що одну з комісій з підготовки законопроектів (бюджетну) очолив Чайківський (ініціали не вказані). На першу думку, важко судити, про якого Чайківського йде мова – та підстави все-таки є: правильність версії підтверджує те, що одночасно головою комісії з питань закордонних справ ТКУ став Л.Бачинський. Серед членів Ради Директорії УНР теж зустрічається прізвище Чайківський.
Особу на прізвище Чайківський згадують у листуванні Івана Зілинського з Кирилом Студинським. Обидва видатні українські мовознавці, літературознавці, фольклористи. І. Зілинський вклав немало праці у дослідження Лемківщини. Один час викладав у Станіславській гімназії українську, німецьку та латинську мови. Кирило Студинський товаришував із ... Читати далі »
Переглядів: 638 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

У часи холодної війни СРСР активно допомагав комуністичним партіям по всьому світу. Особливу увагу звертали на латиноамериканські країни через їхню територіальну близькість до США.
І ось у 1950-х роках в одній із невеличких держав Карибського басейну стався путч (чи то в Гондурасі, чи то у Гватемалі — таке було і там, і там), як тоді писали у радянській пресі, фінансований американською «воєнщиною». Хунта, яка дорвалася до влади, у першу чергу стала утискати бідолашних гондураських (гватемальських) комуністів, точніше партійну верхівку. Втікаючи від репресій, вони сховались у радянському посольстві.
Разом із сім’ями тих ідейних біженців було десь під 200 осіб. Їх вивезли до Одеси морем і тимчасово розмістили в готелі. Поки у країні хазяйнувала хунта, дорога додому їм була закрита. Гостинний С ... Читати далі »
Переглядів: 598 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

Кожна будова починається з котловану. Буває, разом із землею екскаватор піднімає людські кістки. Тоді у кращому разі кличуть археологів, а в гіршому — тихо закопують і працюють далі. Чи багато у Франківську будинків на кістках? Трохи є.

Католицький цвинтар Станиславова
У 1999 році робили реконструкцію майдану Шептицького із відбудовою барокової дзвіниці. Під час риття котловану, на глибині 2 м, виявили залишки людських поховань. Археолог Марія Вуянко почала вивчати знахідки. На 10 м траншейної стінки було виявлено 11 поховань. Усе вказувало на те, що знайшли старий цвинтар, який тягнувся від дзвіниці уздовж західної стіни Художнього музею.
Історичні дослідження це під ... Читати далі »
Переглядів: 820 | Долучив: Dnister | Дата: 17.08.2012

Уся наша багатостраждальна земля — мов суцільна рана. Тільки в минулому столітті її всіяли могили багатьох тисяч борців за волю України. Але земля дотепер зберігає безліч таємниць. Чекає, коли ж буде сказано всю правду про полеглих й віднесено їх до числа великих і праведних мучеників. Завдяки голові київського «Меморіалу» Романові Круцику «ожили» списки 531 ув’язненого, які померли в тюрмах Івано-Франківщини у 1944—1955 роках. Серед тих в’язнів були і жителі Долинського району. Вдалося віднайти кілька родин, зокрема й Дмитра Андрійовича Стефанишина 1888 року народження із Тростянця. Цього року минуло 60 літ, як сталінська тюрма обірвала життя чоловіка.
У Пшеничниках оживають імена борців за Україну

Все менше живих свідків тих ... Читати далі »
Переглядів: 609 | Долучив: Dnister | Дата: 16.08.2012

Племінниця Івана Борковського з США Зоя Гаюк почала переклад на англійську мову книгу Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр». Це твір про збройну боротьбу за Українську державу під жовто-блакитним прапором УНР та чорним прапором Холодного Яру, на якому було написано: «Воля України — або смерть». Події відбуваються на теренах сучасних Черкаської, Кіровоградської, Вінницької областей, у Києві, Полтаві й на території тодішньої Польщі.
Відрадно те, що анголомовний читач зможе з перших уст почитати про боротьбу українців за свою державність, адже пані Зоя не тільки патріот, але належить роду, що боровся за соборність нації. 
Як зазначила з Чікаго по телефону пані Зоя Гаюк, вона неодмінно презентуватиме свій переклад у Городенці, яку вона любить за її працьовитих і мудрих людей, на яких тримаєтьс ... Читати далі »
Переглядів: 623 | Долучив: Dnister | Дата: 14.08.2012

Із цієї нагоди 12 серпня 2012 року у краєзнавчому музеї села Криворівня ім. І.Франка відбулася зустріч за круглим столом під назвою «Щоб до душі душею промовляти, то треба, щоб ті душі поріднились», на яку запрошено громадськість села та гостей краю. Розповідь про перебування видатних людей на Гуцульщині підготувала і провела завідувач  музеєм ім. І.Франка Ганна Луцюк. А також, на зустріч були запрошені нащадки подружжя Зеленчуків, у яких відпочивав В.Гнатюк та М.Коцюбинський. 
В обговоренні взяли участь Василь Зеленчук – сільський голова села Криворівня, Іван Зеленчук – старший науковий співробітник відділення «Філії Гуцульщина» ННДІ українознавства і всесвітньої історії МОНМС України, Михайло Федорчак – директор Криворівнянської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.Грушевського.
Переглядів: 530 | Долучив: Dnister | Дата: 14.08.2012

10 серпня міський голова Володимир Гаразд провів засідання ХХІ сесії Долинської міської ради. Депутати розглянули 21 питання, основними з яких були про виконання міського бюджету за І півріччя 2012 року та уточнення міського бюджету на 2012 рік.
Під час засідання сесії проведено ІІ етап конкурсу на встановлення пам'ятника подружжю Антоновичів, меценатів, за кошти яких споруджено музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів в м. Долина. Конкурс відбувся з ініціативи Долинської міської ради та проводився з метою визначення кращих проектних пропозицій спорудження пам’ятника серед переможців І етапу конкурсу Юліана Квасниці та Ярослава Юзьківа, Руслана Романишина і Василя Заляска. Остаточним переможцем конкурсна комісія за участі голови обласної організації Національної спілки архітекторів України Миколи Капака обрала проект Руслана Романишина і Василя ... Читати далі »
Переглядів: 500 | Долучив: Dnister | Дата: 14.08.2012

Як ми вже повідомляли, на Прикарпатті побував один із провідних учених-сходознавців світу, причому опальний до адептів сучасної офіційної російської історіографії, московський науковець українського походження Анатолій Кифішин. Насамперед гість ознайомився зі стародавніми святилищами в Карпатах, які недавно відкрили івано-франківські дослідники минувшини. А також прочитав написи на тамтешніх скельних зображеннях, які майже ровесники малюнків у гротах відомої Кам’яної Могили — найдавнішої пам’ятки писемності людства поблизу Мелітополя на Запоріжжі. Про свої висновки з цих студій, зокрема, та про власні висліди історії шумерів, первісні сліди котрих знайдено в Україні, взагалі А. Кифішин розповів під час зустрічей у «Просвіті», у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника, в Будинку вчених в Івано-Франківську. А нині ділиться цією й іншою цікавою інформацією з читачами «Галичини».   ... Читати далі »
Переглядів: 736 | Долучив: Dnister | Дата: 13.08.2012

На місці поховання хорунжого 3-ї Залізної дивізії армії Української Народної Республіки Тихона Хилюка у селі Нижнів Тлумацького району поставили пам’ятник. Встановити ім’я вояка вдалося через 92 роки після його смерті, а з допомогою старожилів села знайти  й могилу.
Пам’ятник у вигляді ордена-хреста Симона Петлюри виготовлено на кошти жертводавців з Наддніпрянської України та громади Нижнева.
Хорунжий Тихон Хилюк у серпні 1920 року брав участь у боях 8-ї бригади 3-ї Залізної дивізії армії УНР проти 1-ї Кінної армії Будьонного біля Дністра, не даючи можливість більшовикам форсувати ріку. Як написав у своїй історичній розвідці координатор благодійної ініціативи «Героїка» Павло Подобєд, «на відтинку хорунжого Хилюка вісімнадцять більшовиків загин ... Читати далі »
Переглядів: 573 | Долучив: Dnister | Дата: 13.08.2012

Його земна дорога зупинила свій біг на 76-ому році життя. Але то тільки земна. Бо, станувши на тій фатальній межі, він проникливим поглядом ще раз проревізував свій земний шлях, усміхнувся своєю щирою і доброю усмішкою і без остраху отримав перепустку до Вічності. Він ніколи не поскаржився на долю, яка важкими випробуваннями загартувала і тіло, і душу.
Євген Іваничук (син Івана) народився 10 серпня 1927 року в селі Трачі Косівського району Івано-Франківської області.
Навчався в школах рідного села, м. Коломиї, Коломийській гімназії (1941-1944). «Загинемо, або здобудемо Україну!» – сказав батькові і пішов з дому навесні 1944 року. Йому тоді було тільки сімнадцять. Через вступ до УПА залишив навчання в Чернівецькому вчительському інституті. УПА була для нього дорогою утвердження романтичних, юн ... Читати далі »
Переглядів: 761 | Долучив: Dnister | Дата: 11.08.2012

Смерть Юрія ІІ, останнього з роду Романовичів, поклала кінець Галицько-Волинській державі. Бояри, усунувши князя-католика, обрали собі володарем литовського князя Любарта-Дмитра, що був посвоячений з Романовичами. Він був православної віри і мав популярність на Волині. Бояри думали оперти Галицько-Волинське князівство на союзі з Литовською державою, яка набирала тоді  все більшої сили і значення. Любарт взяв під свою владу не лише Волинь, але й Галичину . Але не пощастило вже утримати незалежності Галицько-Волинської держави і цілої її території. Покликання на престол литовського князя – це вже була відмова від самостійності, бо тим способом Галицько-Волинське князівство входило у залежність від Литви, стало литовською провінцією.Але і в цій комбінації не можна було утримати всієї території, що належала до Галицько-Волинської держави. Спротивилися цьому сусідні держави – татари, Угорщина і Польща. Татари, х ... Читати далі »
Переглядів: 663 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Під такою назвою нещодавно у міській бібліотеці для юнацтва відбулась районна краєзнавча вікторина для учнів 7-9 класів. Директор централізованої бібліотечної системи і проекту Марта Кушнерчук презентувала проект «Туристично-краєзнавчий клуб в бібліотеці: відкриваємо нові горизонти». Вікторину підготували і провели Раїса Грушецька та Михайло Максим’юк. Приємно вразила зацікавленість, активність дітей, їх обізнаність з історією, сьогоденням краю. Оцінювало їхні знання журі: Валентина Гаврилюк – учитель географії Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Людмила Кравчук – працівник відділу екологічної освіти природного заповідника «Горгани», Наталія Зварчук – науковий працівник Музею історії Надвірнянщини, Марта Кушнерчук. Переможці Іван Андрусяк і Станіслав Паник із Парищ, Іванна Дидичин із Тисменичан, Марійка Петруняк із Цуцилова отримали призи – сувеніри та книги. Найерудованіший учасник вікторини Іван Андрусяк отримав ... Читати далі »
Переглядів: 587 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

16 січня 1919 р. у Києві на раді зібралися члени Директорії, уряду, керівники полі-тичних партій і корпусу Січових стрільців. Представники Січових стрільців О. Назарук та Ю. Чайківський запропонували замість Директорії встановити військову диктатуру – тріумвірат у складі С. Петлюри, командира корпусу Січових стрільців Є.Коновальця і його заступника А. Мельника. (Калініченко В., Рибалка В. «Історія України. Ч.ІІІ. 1917-2003 рр.). Тоді Чайківський ще й виголосив різку антибільшовицьку промову. 
Як бачимо, Ю.Чайківський був не лише статистичним учасником тих подій, але й грав не останню роль у політиці – безпосередньо займався військово-адміністративною діяльністю, у т. ч. й контррозвідкою. На жаль,  не обійшлося без перегинів. Чайківський заборонив одноосібно, без дозволу директора управління преси та пропаганди О. Назарука (практично одного з ... Читати далі »
Переглядів: 718 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Книга Д.Пожоджука «Космач — келія сонця», яку видано з нагоди 600-річчя одного з найбільших на Гуцульщині сіл — Космача, містить цікавий матеріал  про історію, видатних майстрів  народної творчості, вихідців цього села, які прославили його, а також туристичні маршрути цього населеного пункту. Видання добре ілюстроване і стане яскравим спогадом для туристів про цей чудовий куточок Гуцульщини, буде цікавим для краєзнавців, істориків і всіх, хто цікавиться мистецтвом та історією Гуцульщини.
Словник  українських говірок Карпатського регіону: пояснення та походження  слів (укладач Д.П.Савчук), — це ще одна цеглинка у великій справі  дослідження багатств говірки жителів Карпат, зокрема, с. Старих Кутів. У словнику вміщено понад 1700  статей, багато з яких мають цікавий авторський коментар і довідки про походження власних географ ... Читати далі »
Переглядів: 524 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Я, Лідія Іваницька, старший науковий працівник музею-оселі родини Івана Франка у мікрорайоні Підгірки, хочу розповісти про свого вуйка о. Лева Глинку. Людину, яка своїм життям свідчила любов до Господа, стала прикладом для наслідування, взірцем сумлінної праці, терпеливості, людяності.
У 2007 році на могилу вуйка у с. Брошнів  приїжджав о. Михайло Димид, директор інституту церковного права при Українському Католицькому університеті м. Львів.  Отець Михайло був тоді і у мене вдома й сказав, що він також викладає церковне право, тобто є продовжувачем справи мого вуйка, який зробив великий внесок в науку Церкви. 
Народився о. Лев 1 серпня 1893 року в Осмолоді Долинського повіту на Станіславівщині у родині лісника Юрія та Анни з Романчукевичів.
Переглядів: 568 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Мирослав Буричанський народився 18 серпня 1912 р. в м. Чернівці. Син відомого лікаря-хірурга Тита-Євгена Бурачинського, який був директором шпиталю „Української народної лічниці” у Львові. Походив з родини галицьких греко-католицьких священиків.
Мирослав Бурачинський з дитячих років виховувався в рілігійному і патріотичному дусі. З молодих літ був членом „Пласту”, пізніше – членом „Українського лікарського товариства”, членом товариства „Охорони пам’ятників культури”.
В 1930 році закінчив з відзнакою Львівську першу академічну гімназію і поступив на медичний факультет Львівського університету, який закінчив у 1937 р. Після закінчення студій працював в „Українській гімназії” у Львові.
З 1939 року почав наукову діяльність на посаді ас ... Читати далі »
Переглядів: 564 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Я люблю писати про долі людей з покоління Юліана Крайківського. Деколи мені здається, що це покоління Франкових синів своєю жертовністю назавжди поставило на вівтар незалежності України Євангеліє Свободи. Так, як у центральній Україні кожен, хто жив майбутнім своєї Батьківщини, той був розстріляний, ув’язнений, замордований в 30-і роки ХХ ст., для рідного народу Юліан Крайківський був насильно заборонений до кінця своїх днів.
Історики одностайно стверджують, що радянські комуністи створили найпотужніші спецслужби у світі. Кого тільки не задумували знищити червоні керманичі – Степана Бандеру, Симона Петлюру, Євгена Коновальця, – тих негайно ж виявляли їхні нишпорки, і в найжорстокіший спосіб ліквідовували. Не менш професійно працювала контрпропагандистська машина, гвинтиками якої були радянські дипломати, посли і консули в зарубіжних країнах, де прожива ... Читати далі »
Переглядів: 740 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Жнива 1949-го видалися напрочуд урожайними. Не покладаючи рук, у поті чола селяни Кінашева, Коростовичів, Слободи, Курова, Жалиборів, Нараївки звозили снопи жита, пшениці на свої подвір’я, ціпами обмолочували їх, очищали зерно від полови, а потім насипали в полотняні мішки.
За роботою і ходом хлібозаготівель державі пильно стежили енкаведисти та їх прислужники. При виїзді з села вони гуртували кінні валки, а на передньому возі прив’язували полотнище червоного кольору з серпом і молотом.
За п’ять кілометрів від Кінашева їх очікував чималою чергою хлібоприймальний пункт Більшівцівського району. Тут зерно зважували, провітрювали, досушували, після чого його відправляли у державні засіки.
Орган райкому КП України газета «Зоря перемоги» ... Читати далі »
Переглядів: 710 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

На жаль, так склалася історія українського народу, що протягом більше трьох століть ми не мали своєї держави.
Хто тільки не приходив на нашу землю: і турки, і татари, угорці, поляки, німці... Кожен окупант намагався підкорити наш народ, перетворити на послушних рабів, але він не скорився і протягом століть вів нерівну боротьбу. Так було за часів Козаччини під проводом Богдана Хмельницького, Петра Сагайдачного, Івана Мазепи і інших козацьких гетьманів. Так було у ХХ столітті під час визвольної боротьби українських Січових Стрільців під проводом Української Центральної ради. Так було і в 40-50рр., коли чаша терпіння переповнилась, а наш народ переконався, що сподіватись на те, що хтось нам подарує волю або допоможе у боротьбі за неї, нема сенсу. Саме тому без жодної допомоги збройно виступав проти всіх окупантів, які приходили на нашу землю. Особливо укр ... Читати далі »
Переглядів: 805 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

4 серпня до Коломиї у Національний музей Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського з’їхалися художники, митці, науковці з різних куточків не лише України, але й цілого світу на відкриття щорічного міжнародного мистецького пленеру художнього текстилю. 
Цьогоріч йому виповнилося п’ятнадцять років. Ініціатором та натхненником зустрічей протягом всіх років залишається доцент кафедри художнього текстилю Львівської національної академії наук Зеновія Шульга. Жінка за підтримки своїх колег продовжує невтомно запрошувати до обговорення різних митців.
Першим місцем їхньої зустрічі стало село Яворів, що на Косівщині. Відтоді минуло чимало часу, проте влада ще жодного разу не долучилася до проведення заходу. Директор Сургутського коледжу російської культури ім. А. Знаменських Катерина Ланшанова, яка теж при ... Читати далі »
Переглядів: 546 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Незважаючи на активність забудовників, у Франківську досі вистачає старих кам’яниць. Ті, що більше одного поверху, мають вишукані балконні решітки. Якщо уважно придивитись, то на деяких із них бачимо латинські літери. Зрозуміло, що це букви не прості. Аби розшифрувати ці монограми, «Репортер» звернувся до краєзнавця Михайла Головатого. Матеріалу виявилося — на цілу екскурсію.

Бучацький емігрант
Почнемо подорож із перехрестя Чорновола-Січових стрільців. Там, обгороджений зеленим парканом, досі чекає чи то на ремонт, чи то на «ревалоризацію» дім на Січових стрільців, 18. У лютому там обвалилися міжповерхові перекриття, й тепер споруда перебуває в аварійному стані. Балконну решітку прикрашають два крилатих леви, що тримають картуш ... Читати далі »
Переглядів: 729 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Більшовики любили перейменовувати міста. У першу чергу змінювали назви тих населених пунктів, які носили імена царів чи магнатів. Так на сході України зникли Олександрівськ, Єлисаветград, Єкатеринослав, а на заході — Жовква та Христинопіль. Та на початку 1960-х залишилися два обласних центри, що досі називалися на честь феодалів і гнобителів поневоленого селянства. Це були Станіслав, названий ім’ям польського шляхтича Потоцького, та Тернопіль, який у назві зберігав пам’ять про свого зас­новника — гетьмана Яна Амора Тарновського.
Партійна верхівка УРСР знайшла отим магнатам гідну заміну — пролетарського письменника-соціаліста Івана Франка. Той факт, що Каменяр був, м’яко кажучи, не надто пов’язаний з обома містами, республіканське керівництво зовсім не засмучував. Тепер належало визначитись, який саме обласний центр отримає нове ім’я. Краєзнавці досліди ... Читати далі »
Переглядів: 555 | Долучив: Dnister | Дата: 10.08.2012

Львівські альпіністи одну із безіменних кавказьких вершин назвали іменем провідника ОУН Степана Бандери. Про це у коментарі УНІАН розповів керівник експедиції Мар’ян Нищук.
За його словами, висота вершини 4 тис. 272 м. Водночас М.Нищук зазначає, що сама експедиція тривала два тижня.
«Нам дуже пощастило з погодою, тому і так швидко закінчилось сходження. Сама ідея акції виникла взимку цього року, яку підтримали мої друзі зі Львова, Тернополя та Києва», – додав М.Нищук.
За його словами, в експедиції взяло участь п’ятеро осіб: четверо українців (троє львів’ян і один тернополянин – ред.) і один мешканець Грузії, який під час сходження захворів і змушений був залишити групу.
Переглядів: 575 | Долучив: Dnister | Дата: 09.08.2012

В літню ніч з 31 серпня на 1 вересня 2012 року у Музеї мистецтв Прикарпаття (майдан Шептицького, 8 ) пройде захід "Шарм літньої ночі". Відвідувачі зможуть насолоджуватись класичною музикою, переглянути нову експозицію та стати учасником мистецької акції "Повернуті з небуття".
Вартість вхідного квитка - 50 грн., він водночас стає лотереєю, за якою розігруватимуть твори живопису знаних митців Прикарпаття.
Переглядів: 576 | Долучив: Dnister | Дата: 09.08.2012

Етнофестиваль «Дженджур Фист» пройде 18-19 серпня 2012 року в Пнівському замку - колись неприступній фортеці Карпатського краю с. Пнів, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська обл.). 
"Дженджур Фист" - це відкритий фестиваль різноманітних напрямків у культуріта мистецтві, таких як ленд-арт, реконструкція середньовічного життя, лицарські турніри, концертні та театралізовані дійства, ярмарки, відтворення традиційних ремесел і побуту, що мали місце в підкарпатському краї в епоху середньовіччя.
В програмі: професійні лицарські поєдинки, бугурти, турнір лучників, конкурс краси "Княжна фестивалю", "Свято Спаса", художня постановка "Фист огень" та цікавий концерт за участю провідних фольк та рок гуртів України.
Переглядів: 609 | Долучив: Dnister | Дата: 09.08.2012

14 серпня 2012 року в місті Коломия у парку ім. Трильовського відбудеться III обласний фестиваль «Медовий Спас» у Коломиї. Цікавою новинкою фестивалю буде те, що запрошені не тільки бджолярі Карпатського регіону, але й з усієї України. Медова продукція буде різноманітна: всі види меду, пилок, маточне молоко, бджолиний хліб, вироби з воску та інше. 
Новинкою буде і наукова частина. Національні парки презентуватимуть Карпатську бджолу не тільки як медоноса, але й унікального запилювача лук, лісів, гір. Мед та інші бджоло продукти були традиційними в народному лікуванні на Гуцульщині, зокрема, в оздоровленні дітей, в підсиленні здоров’я вагітних жінок. Мед, а не цукор подавалися до ґаздівського столу. Тому і виростали з потужним кістяком дужі та витривалі легені, рожевощокі дівчата. На фестивалі будуть і апітерапевти та їх цікаві вулики для оздоровле ... Читати далі »
Переглядів: 570 | Долучив: Dnister | Дата: 08.08.2012

До 80-річчя санаторію "Черче" в Рогатинському районі не вдалося відбудувати віллу "Богданівка", хоча такі мрії і сподівання були.
Наразі на місці, де вона знаходилася, стоїть знак-стела. Десять років директором "мінерального живця" (так тоді говорили) був Левко Лепкий, журналіст і видавець, поет і композитор. І всі ті роки літній відпочинок у Черчі проводив його брат, відомий письменник Богдан Лепкий. У 1932 році громадськість Тернопільщини з нагоди 60-ліття Богдана Лепкого як ювілейний дар придбала для нього будинок у Черчі – віллу «Богданівка». Зводили його толокою. А знесли за одну ніч, бо тодішня влада воліла навіть не згадувати про братів Лепких.
Нещодавно, перебуваючи на Рогатинщині, журналісти розпитували головного лікаря санаторію "Черче" Михайла Падучака, чи є надії на відновлення ві ... Читати далі »
Переглядів: 517 | Долучив: Dnister | Дата: 08.08.2012

На Прикарпатські лісівники із Осмолодського лісництва, що у Рожнятівському районі, в одному із захованих далеко в Горганах бункерів, де перебували вояки УПА, знайшли ніж, кілька книг, серед яких рідкісне видання альманаху «Русалка Дністрова».
На підземну схованку один із чоловіків натрапив випадково, пішов по ягоди, а натрапив на бункер. Він довго ходив густим лісом, піднімався вгору та сходив униз.
Ось в одній такій низинній уголовині він побачив, що із землі стирчить ніж. Щоправда на ніж це мало було подібне. Але досвідчений лісівник розпізнав колись холодну зброю упівців та витягнув знахідку. А поблизу була й металева коробка. У ній — книги. Усе, що знайшов, поніс додому і вже та побачив, що читали у криївці.
Переглядів: 514 | Долучив: Dnister | Дата: 08.08.2012










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024